Pilotná fáza implementácie katalógu výkonov začne v júli 2025. Hádam. Pripomína totiž kríženca Yetiho a Godota. Na jedného stále čakáme, o druhom sme všetci počuli, no nikto ho naživo nevidel.
Stále platný katalóg výkonov uzrel svetlo sveta ešte v roku 2004 za éry Rudolfa Zajaca, neskôr bol síce revidovaný v roku 2006, no vydanie nového katalógu stopla prvá vláda Roberta Fica. Dôvod? Vraj nebol v súlade s programovým vyhlásením vtedajšej vládnej trojkoalície SMER, SNS, HDZS.
Katalóg zdravotných výkonov je súhrnom zdravotných výkonov, ktoré vedú k záchrane života, vyliečeniu choroby, zabráneniu vzniku závažných zdravotných komplikácií, zabráneniu zhoršenia závažnosti choroby alebo jej prechodu do chronického štádia, zmierneniu prejavov choroby, účinnej prevencii vrátane podania očkovacej látky pri povinnom očkovaní.
Istá časť poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti má od kompletnej implementácie nového katalógu výkonov nesprávne očakávanie, keďže sa mylne domnievajú, že nový katalóg výkonov prinesie do systému väčší objem zdrojov. Samotný katalóg výkonov však do systému viac financií neprinesie.
Vďaka prijatiu katalógu výkonov sa však môže podariť vytvoriť tlak na dodatočné zdroje v sektore, ktoré však nemusia pochádzať priamo z verejného zdravotného poistenia. Naopak, katalóg výkonov môže pomôcť k tomu, aby sa zaviedla spoluúčasť spotrebiteľov zdravotnej starostlivosti.
Mal byť pilotovaný už v októbri 2024, nevydalo
Nový katalóg výkonov, teda presnejšie jeho pilotná implementácia sa mala začať ešte v októbri minulého roku, no nevyšlo to. Vtedajšia ministerka Zuzana Dolinková však hovorila o tom, že nový katalóg má byť plne implementovaný v roku 2027.
Dôvodom, prečo nebola pilotná fáza implementácie katalógu výkonov realizovaná ešte v októbri 2024, je podľa ministerstva to, že zdravotné poisťovne požadovali na implementáciu katalógu výkonov finančné krytie na motiváciu pre poskytovateľov, ktorí sa mali pilotnej fázy zúčastniť. Tento problém bol podľa stanoviska ministerstva zdravotníctva vyriešený programovou vyhláškou pre rok 2025. Stanovisko ministerstva zdravotníctva ohľadne dôvodov, prečo bola implementácia pilotnej fázy katalógu výkonov pozastavená, potvrdila aj výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková.
To, že implementácia katalógu výkonov mešká, má podľa výkonnej riaditeľky Zväzu ambulantných poskytovateľov Nadi Trenčanskej Bedušovej negatívne dôsledky. V prvom rade je to podľa nej podfinancovanie sektora.
„Nedostatočné staré ceny výkonov v kombinácii s neustále rastúcimi nákladmi dostávajú ambulancie na hranicu udržateľnosti. Okrem toho je čoraz viac výkonov, ktoré sú súčasťou bežných liečebných metód a postupov, avšak starý katalóg ich nepozná a za tieto si pacienti musia platiť v plnej výške. Následkom toho rastie aj nervozita a napätie vo vzťahu lekár a pacient, pričom ambulantní lekári sú neraz vystavovaní hrubým urážkam či napadnutiam,“ uviedla výkonná riaditeľka ZAP vo svojom stanovisku.
Financie na pilot tento rok sú
Ako sa uvádza v dôvodovej správe k programovej vyhláške, „v rámci zmien politík na realizáciu priorít štátnej zdravotnej politiky v roku 2025 Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dodatočne vyčlenilo sumu 125 mil. eur. V rámci týchto politík sa alokuje suma 5 mil. eur na tvorbu nového zoznamu ambulantných zdravotných výkonov – pilotovaním už existujúcich a schválených zoznamov zdravotných výkonov, ktoré boli v roku 2024 pripravené pre fázu ich testovania, a ktoré majú zabezpečiť zdravotné poisťovne s vybranými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti“.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.