Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pripravil publikáciu o singapurskom zdravotníctve. Exkluzívne iba na ozdravme.sk si môžete prečítať prvé časti textu.
Prvé dve časti o singapurskom zdravotníctve z pripravovanej publikácie INESS sme už publikovali na webe ozdravme.sk. Dnes prinášame tretiu časť.
Financovanie Singapurského systému
Veľkú zásluhu na kvalite a udržateľnosti Singapurského zdravotníctva má jeho unikátna štruktúra financovania, resp. štruktúra zdravotného poistenia. To stojí na troch pilieroch, ktoré kombinujú osobnú zodpovednosť jednotlivcov so štátnou „záchrannou sieťou.“
Prvý z pilierov sa volá MediSave a ide o národný systém zdravotného sporenia. Obyvatelia Singapuru každý mesiac povinne odvádzajú časť svojho platu (podľa veku vo výške medzi 8% a 10,5%) na sporiace účty. Toto sporenie je oslobodené od daní a vypláca sa naň aj úrok (v roku 2020 úroky predstavovali 4% až 5%). Istým skupinám sporiteľov (aktuálne pod 20 a nad 55 rokov) štát na účet MediSave prispieva 150 SGD ročne. Novorodenci automaticky dostanú 4000 SGD. Je možné robiť aj dobrovoľné (daňovo uznateľné) vklady, ale v definovanej maximálnej miere. Maximálne množstvo úspor na účte občana môže v roku 2023 dosiahnuť 68 500 SGD. Príspevky nad túto sumu sa presmerovávajú do dôchodkových úspor.
Jednotlivci nasporené peniaze využívajú na hradenie menej nákladnej zdravotnej starostlivosti, čím sa vytvára priamejšie spojenie medzi spotrebiteľom a nákladmi. Zároveň jednotlivci môžu nasporené prostriedky využiť aj na úhradu starostlivosti o rodinných príslušníkov, čo vytvára ďalšiu motiváciu k rozumnej spotrebe zdravotnej starostlivosti a ultimátne podporuje osobnú zodpovednosť jednotlivca. Zároveň však existujú limity na výber peňazí z tohto účtu, aby sa predišlo jeho vyčerpaniu pred starobou. MediSave však nie je možné použiť na úplne ľubovoľnú zdravotnú starostlivosť. Napríklad v prípade chronických ochorení sa jedná o 19 konkrétnych diagnóz a všetky majú zároveň povinnú 15% hotovostnú spoluúčasť. Alebo v prípade umelého oplodnenia je možnosť platby zastropovaná na 6 000 SGD za prvý pokus, 5 000 SGD za druhý a 4 000 SGD za tretí. Na ďalšie pokusy už MediSave nie je možné použiť.
V roku 2020 bolo v systéme MediSave akumulovaných 110 miliárd singapurských dolárov (to je 11 ročných rozpočtov slovenského zdravotníctva) a priemerná hodnota jedného účtu bola 29 600 SGD (cca 21 000 eur). Hodnota úspor v MediSave medziročne významne narastá Mimochodom, peniaze z MediSave sú dedičné.
Druhý pilier financovania sa volá MediShield Life a jeho hlavným cieľom je zabezpečiť cenovú dostupnosť úkonov, akými je chemoterapia alebo dialýza – teda úkony nespadajúce pod rutinnú starostlivosť, prípadne úkony, ktorých náklady presahujú úspory na MediSave účte – aj jednotlivcom zo strednej a nižšej triedy. Financie v tomto pilieri pochádzajú z dvoch zdrojov. Prvým z nich je poistné, ktoré obyvatelia Singapuru povinne platia. Jeho výška sa, v závislosti od veku poistenca, pohybuje medzi 145 dolármi (pre poistencov vo veku 1-20 rokov) a 2055 dolármi (pre poistencov nad 90 rokov) ročne.
Aby sa však schéma nestala príliš finančne náročnou, vláda dotuje poistné pomocou viacerých schém, ktoré tvoria druhý zdroj financovania MediShield-u. Dve hlavné dotačné schémy sú dotácie na základe príjmu domácnosti, ktoré sa pohybujú medzi 15% až 50% výšky poistného, a dotácie na základe veku, ktoré sú vo výške najprv 5% a neskôr sa zvyšujú na 10%. Dotácie sú financované zo všeobecného zdanenia.
MediShield však nepokrýva celé náklady liečby. Platí sa „deductible“, teda fixná čiastka v závislosti od služby a veku.
Okrem „deductible“ sa však platí ja percentuálna spoluúčasť, ktorá klesá s nárastom celkovej vyúčtovanej čiastky. Zároveň platí maximálny ročný limit 150 000 singapurských dolárov na čerpanie z MediShiled jedným pacientom. Ročne sa z MediShield spracuje asi 800 000 žiadostí v celkovej sume zhruba 1,2 miliardy dolárov, z MediSave sa zaplatí podobná suma na priamu zdravotnú starostlivosť.
Poistenie MediShield Life je navyše možné doplniť súkromným poistením, najčastejšie prostredníctvom tzv. „Integrated Shield Plans“. Ako naznačuje názov, takéto poistné plány v jednom balíku obsahujú základný plán (MediShield Life) a nadstavbu. V roku 2020 takéto doplnkové poistenie využívalo 69% obyvateľov Singapuru. Na úhradu tohto súkromného dopoistenia je možné (za istých podmienok) použiť prostriedky sporené na MediSave účtoch, a poistenci ho využívajú na zabezpečenie lepšej a širšej zdravotnej starostlivosti. Doplnkové poistenie ponúka krytie oboch foriem spoluúčasti, ale aj krytie služieb v drahších súkromných zariadeniach.
Posledným pilierom financovania zdravotnej starostlivosti je MediFund. Ide o akúsi „záchrannú sieť,“ ktorá zabezpečuje, aby aj jednotlivci v núdzi, ktorí nedokážu pokryť výdavky na zdravotníctvo z vlastných zdrojov, mali prístup k zdravotnej starostlivosti. MediFund nastupuje až vtedy, keď majú jednotlivci problémy s úhradou starostlivosti aj po vyčerpaní prostriedkov z MediSave, MediShield Life, a vlastného vrecka. Každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (nemocnice, rehabilitačné centrá, domovy dôchodcov, a pod.) spadajúci pod schému MediFund má nezávislú komisiu, ktorá posudzuje a schvaľuje žiadosti a rozhoduje o výške poskytnutej pomoci. Tá závisí od finančnej, zdravotnej a sociálnej situácie jednotlivca a jeho rodinných príslušníkov, ako aj od výšky účtu za zdravotnú starostlivosť. V roku 2019 MediFund schválil 1 216 000 žiadostí, na základe ktorých vyplatil 159 miliónov singapurských dolárov. Z pohľadu verejných výdavkov na zdravotníctvo sa tak jedná o veľmi malý podiel.
V roku 2002 k MediShield pribudla vetva ElderShield zameraná na finančnú pomoc pri potrebe dlhodobej starostlivosti. V roku 2020 ju doplnil ElderFund a CareShield Life. Všetky tri tieto schémy vyplácajú peňažné dávky v prípade potreby dlhodobej starostlivosti, rozdiely sú v podmienkach, výške dávok a dobrovoľnosti. Aj v prípade ElderFund však platí, že občan musí najskôr vyčerpať svoje úspory v MediSave, aby mohol čerpať platby.
Singapurská vláda zvyšuje finančnú dostupnosť zdravotníctva nielen dotáciami poistného, ale aj viacerými ďalšími politikami. Napríklad pacientom, ktorí sa rozhodnú absolvovať hospitalizáciu v izbe s 8 posteľami, vláda poskytuje dotáciu až do výšky 80% nákladov za danú hospitalizáciu. Naopak hospitalizácie v izbách s jednou posteľou nie sú vládou dotované vôbec. Pre zaujímavosť, aj v najlacnejších izbách je ale napríklad dostupný výber zo 6 jedál, čo je dané aj etnickou rôznorodosťou obyvateľstva.
Príklad „budget“ 6-posteľovej izby zo SengKang General Hospital. Súkromia si tu moc neužijete, ale plesne na stenách nehrozia.
Rovnaká dotačná schéma sa vzťahuje napríklad aj na jednodňovú chirurgiu, v prípade ktorej sa dotácie (v závislosti od príjmu) pohybujú od 25% do 50% v prípade pacientov s trvalým pobytom v Singapure a od 50% do 80% v prípade občanov Singapuru. Návšteva všeobecného lekára vo verejnej klinike je dotovaná až zo 75%, rovnako tak špecialistu (zohľadňuje sa výška príjmu pacienta). Celkovo je v krajine v roku 2023 až 25 rôznych dotačných zdravotných schém.
Schéma | Charakteristika |
MediSave | Sporiaci zdravotný účet. Povinný odvod zo mzdy. Možné použiť na zaplatenie (hlavne menej náročnej) zdravotnej starostlivosti u väčšiny poskytovateľov. Má stanovený zoznam povolených služieb, limity čerpania na službu aj časové. Možné použiť na financovanie iných poistných zdravotných schém. |
MediShield Life | Povinné zdravotné poistenie. Poistné sa platí ako fixná suma závislá od veku. Kryje najmä drahšiu výkony a chronické stavy (chemoterapia, dialýza). Platí sa fixná aj percentuálna spoluúčasť. |
Integrated Shield Plan | Komerčné dobrovoľné poistenie, obsahuje v sebe MediShiled Life a ďalšie benefity (menšia spoluúčasť, služby u drahších poskytovateľov, lepšie izby) |
ElderShield ElderFund CareShield Life | Fondy a povinné poistné schémy na platbu za služby dlhodobej starostlivosti a na finančnú podporu pri zdravotnom postihnutí. |
Ani efektívne financovanie však nedokáže úplne vyriešiť všetky výzvy, ktorým súčasné zdravotnícke systémy čelia. Singapur sa preto snaží aj o dlhodobú transformáciu. V roku 2016 tamojšie ministerstvo zdravotníctva identifikovalo tri základné komponenty takejto zmeny.
Prvý komponent sa zameriava na posilňovanie zdravia a zahŕňa napríklad programy prevencie a vzdelávania, ale aj motiváciu obyvateľov k zdravšiemu životnému štýlu. Druhá časť programu dlhodobej transformácie sa zameriava na posilnenie úloh komunít v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a to predovšetkým starým ľuďom. Iniciatívy zahŕňajú napríklad dobrovoľnícke programy starostlivosti o staršie osoby a programy na podporenie medzigeneračných interakcií. Posledným elementom dlhodobej zmeny je podpora postoja k zdravotnej starostlivosti založenom na hodnote („value-based health-care“). V roku 2015 Singapur zriadil tzv. Agentúru pre efektívnosť starostlivosti („Agency for Care Effectiveness“; ACE). Táto inštitúcia má za cieľ na základe dát pripravovať odporúčania na efektívnejšie využívanie zdrojov v zdravotníctve. Veľká časť práce ACE spočíva v posudzovaní nákladovej efektívnosti liekov, pričom tieto analýzy následne slúžia ako podklad pre vládne inštitúcie pri rozhodovaní o financovaní liekov. ACE však adresuje efektívnosť aj v iných oblastiach zdravotníctve – napríklad nedávne odporúčania ACE vyústili do poklesu objednávok na magnetickú rezonanciu tam, kde zvyčajne majú nízku klinickú užitočnosť.
Pre typického slovenského fanúšika centrálneho plánovania a mikromanažmentu v zdravotníctve môže zložitá štruktúra verejných, neziskových a súkromných poskytovateľov, rôznych cenníkov a platobných schém pôsobiť zmätočne. V Singapure však netrpí ani organizácia zdravotnej starostlivosti. Príkladom je vznik Primary Care Network v roku 2017. Táto štátom dotovaná sieť dobrovoľne spája všeobecných lekárov, sestry a koordinátorov zdravotnej starostlivosti. Cieľom je poskytnúť holistickú (komplexnú) liečbu pacientom s chronickými diagnózami. Jej súčasťou sú centralizované registre pacientov, objednávanie na diagnostické úkony a screeningy. Úlohou je nielen zlepšiť liečbu, ale aj odbremeniť všeobecných lekárov. |
Viac o singapurskom zdravotníctve sa dočítate o týždeň.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.