OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

INESS: Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne (II. časť)

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pripravil publikáciu o singapurskom zdravotníctve. Exkluzívne iba na ozdravme.sk si môžete prečítať prvé časti textu.

INESS: Prečo je singapurské zdravotníctvo unikátne (II. časť)

Foto: Unsplash License

Prvú časť o singapurskom zdravotníctve z pripravovanej publikácie INESS sme na webe ozdravme.sk publikovali minulý týždeň. Dnes prinášame druhú časť.

Kontext singapurského zdravotníctva

Výdavky na zdravotníctvo v Singapure v roku 2019 tvorili približne 4,1% HDP. Od roku 2016, keď po niekoľkoročnom stúpaní dosiahli 4,39% HDP, sa v predcovidovom období mierne znižovali.

Podiel celkových výdavkov na zdravotníctvo na HDP Singapuru. Svetová banka

Z celkových výdavkov v roku 2019 tvorili vládne výdavky 50,2% a súkromné výdavky 49,8%. V covidovom roku 2020 verejné výdavky výrazne stúpli z 2.2 % na 3,2 % HDP. Tieto podiely sú v silnom kontraste nielen so západnou Európou, kde verejné výdavky dosahujú 8-10 % HDP, ale aj s výdavkami na Slovensku (cca 6 % HDP). Vo všeobecnosti však sledujeme trend mierneho zvyšovania podielu verejných výdavkov na celkovo vynaložených prostriedkoch. Niektorí analytici však očakávajú silný rast singapurského zdravotného sektora v tejto dekáde, až k úrovni 9% HDP, čo by predstavovalo trh o veľkosti 45-50 miliárd amerických dolárov. Zdrojom rastu majú byť vládne opatrenia, starnutie, ale aj medicínsky turizmus.

V Singapure pôsobia verejní aj súkromní poskytovatelia zdravotníckych služieb. Krajina, ktorá má takmer presne toľko obyvateľov ako Slovensko, mala v roku 2021 v systéme 29 nemocníc, ktoré sa delia na tri typy. Nemocníc pre akútnu starostlivosť je v Singapure 19, z ktorých 10 je verejných, 1 nezisková a 8 je súkromných. Ďalej nájdeme v Singapure 9 komunitných nemocníc, z ktorých 5 je verejných a 4 neziskové. Zvyšná nemocnica sa venuje psychiatrickej starostlivosti a je verejná. Až 70 % pacientov verejných nemocníc prichádza cez urgent. Súkromní poskytovatelia majú voľnú cenotvorbu, štát poskytuje pacientom cenové benčmarky na základe historických cien, ktoré si môžu pozrieť v online kalkulačke.

Väčšina zdravotných služieb v Singapure je platených. Rozsah cien je pomerne široký a závisí od poskytovateľa (verejný/súkromný), kvality dodatkových služieb (úroveň izby v nemocnici), lokality (pripomíname však, že Singapur má menšiu rozlohu ako okres Zvolen, a je celý pokrytý metrom) a od toho, či je pacient „dotovaný“ alebo „súkromný“. Pacient je klasifikovaný ako dotovaný v prípade, že je občanom Singapuru a nevyberá si konkrétneho lekára.

Platí to aj pre ľudí s trvalým pobytom, hoci pri nich sa miera dotácie mierne líši a nemajú prístup k MediFund (viď nižšie). Naopak za súkromného je pacient považovaný vtedy, ak nie je občanom alebo rezidentom Singapuru alebo si konkrétneho lekára vyberá. Za súkromného je pacient považovaný aj v prípade, že mu je zdravotná starostlivosť poskytnutá vo verejnej nemocnici, do ktorej ho ale odkázal súkromný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Pre ilustráciu cenovej hladiny rôznej zdravotnej starostlivosti: poplatok za operáciu slepého čreva sa pohybuje medzi 1 100 a 9 400 singapurskými dolármi vo verejnej nemocnici a medzi 15 700 a 20 400 dolármi v súkromnej nemocnici, pričom presná cena závisí od typu izby a iných služieb, ktoré pacient požaduje. Hospitalizácia na oddelení akútnej starostlivosti sa pre občanov Singapuru pohybuje od 39 dolárov na deň (na izbe najnižšej triedy) do 528 dolárov na deň (na izbe najvyššej triedy). Poplatky za (prvú) návštevu lekára sa pre občanov Singapuru pohybujú od 25,2 dolára do 59 dolárov pre dotovaných pacientov (konkrétna cena závisí od výšky dotácie) a od 76 dolárov do 161 dolárov pre súkromných pacientov.

Primárna a dentálna starostlivosť pre občanov Singapuru je zvýhodnene poskytovaná aj v rámci kliník zapojených do programu Community Health Assist Scheme (predtým Primary Care Partnership Scheme). Ani táto však nie je bezplatná. Obyvatelia sú testovaní na príjem (prípadne hodnotu vlastnenej nehnuteľnosti) a vek a sú rozdelení do 5 rôzne dotovaných skupín s rôznou štruktúrou poplatkov v rámci siete.

Tieto sumy dajme do kontextu s príjmami v Singapure. Priemerná mesačná mzda sa tu totiž pohybuje okolo hodnoty 6000 singapurských dolárov (cca 4200 eur), tá mediánová v roku 2022 presiahla 5000 SGD (3500 eur). Pätina najnižšie zarábajúcich má príjem do približne 2800 SGD (2000 eur) mesačne.

Viac o singapurskom zdravotníctve sa dočítate o týždeň.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Ministerstvo zdravotníctva rozposlalo tlačovú správu, v ktorej tvrdí, že problém s eReceptom je zažehnaný. Tlačová správa ani minister Šaško na sociálnych sieťach však neuviedli, ako sa problém vyriešil.

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

Od 1. januára 2025 sa slovenské zdravotníctvo vrátilo o ďalší krok späť.

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Nový rok, nový problém. eRecept funguje už dlhé obdobie a bez problémov, politici však majú akútnu potrebu demonštrovať svoju dôležitosť aj predkladaním „pozmeňovákov“.