OZDRAVME.SK
Darčeková karta
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Komentár Martina Vlachynského: Plán, ktorý nebol

Začal február a programová vyhláška stále nie je. Minulý rok išla do pripomienkového konania 7. februára a do platnosti vstúpila až koncom marca. Centrálne plánované zdravotníctvo tak štvrť roka žilo bez centrálneho plánu.

Plán, ktorý nebol

Martin Vlachynský | Foto: Barbara Koll

  • Komentáre |  13.02.2025 |  Martin Vlachynský

Môžeme to ministerstvu vyčítať? Môžeme. Faktom však je, že samotný rozpočet verejnej správy parlament schválil až začiatkom decembra. A že ho schválil je aj tak jedno, pretože jednania s odborármi čísla zase pomiešali. Keď chýbajú ingrediencie, ani šéfkuchár toho moc nenavarí.

Programová vyhláška mala byť viditeľnou rukou štátu, ktorá narobí poriadky s neviditeľnou rukou trhu. Výsledkom je neistota a chaos. Stal sa z nej ďalší nástroj mikro(mis)manažmentu celého zdravotníctva, v ktorom do jednotlivých kolóniek zasahujú už aj odborári.

Rozpočtové dilemy

Programová vyhláška nevznikla len tak z plezíru, ale bola formou prejavu zúfalstva. Ministerstvá zdravotníctva a financií si každý rok nakreslili programový rozpočet, v ktorom si peniažky analyticky pekne usporiadali do jednotlivých chlievikov – toľko nemocniciam, toľko ambulanciám, toľko na lieky. Lenže oni sa im potvory počas roka vždy rozutekali inak. Keď totiž poisťovne a poskytovatelia zasadli k vyjednávacím stolom, nezáväzný programový rozpočet bol prinajlepšom argumentačná pomôcka pre jednu alebo druhú stranu.

Keď to nejde po dobrom, pôjde to po zlom! Programový rozpočet sa cez programovú vyhlášku stal záväzný. To je problém nielen kvôli chronickému neskorému vydávania vyhlášky. Programová vyhláška betónuje nákladový pohľad na slovenské zdravotníctvo. Ak včera mali nemocnice 100 eur a dnes stúpli náklady na plyn o 5 eur, tak to automaticky znamená 105 eur. Vôbec sa nepozerá na kvantitu a kvalitu produkcie.

Takto kedysi fungovalo celé socialistické hospodárstvo. Dobrý riaditeľ podniku nebol ten, kto vyrobil viac, lepšie a za menej. Bol ním ten, ktorý dokázal čo najviac prifúknuť náklady svojej výroby. Znamenalo to totiž, že plánovač im v ďalšom obdobím pridelí viac zdrojov.

Viď aktuálny príklad. Keďže si odborári v nemocniciach vyštrajkovali vyššie mzdy, tak im ich vyhláška jednoducho pridelí. Vôbec nerieši to, či náhodou by tieto dodatočné milióny teoreticky nemali vyššiu pridanú hodnotu v ambulante, liekoch, či záchrankách.

Čo s tým

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marián Petko: O čom je hon na mňa za údajnú korupciu?

Marián Petko: O čom je hon na mňa za údajnú korupciu?

Od roku 2009 som sa ocitol v súdnom procese, ktorý sa ťahal 15 rokov a ktorý ma mal očierniť ako korupčníka. Nikdy som však žiadny úplatok nezobral, nedopustil som sa žiadneho nezákonného konania a neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil opak.

Štát ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a otvorene to priznáva

Štát ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a otvorene to priznáva

Mešká to každý rok, je to v otáznej kvalite a jej nevydanie ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Čo je to? Regulácia, ktorej cieľom je regulácia.

Komentár Martina Vlachynského: Áno, toto je konkurencia

Komentár Martina Vlachynského: Áno, toto je konkurencia

V posledných dňoch na mňa začali vyskakovať polemiky o odzmluvnení niektorých očných kliník štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.