Mladí ľudia sa inšpirujú na sociálnych sieťach nebezpečnou výzvou, v ktorej si „merajú sily“ v tom, kto užije viac tabliet s paracetamolom.
Paracetamol sa ako liečivo používa už viac ako storočie. Je liečivom pri horúčke a bolesti nezápalového pôvodu. Jeho účinok sa po podaní objaví v priebehu 30 až 60 minút, pri niektorých druhoch tabliet je to už po 15 až 30 minútach.
Výzva sa šíri najmä v krajinách ako Belgicko, Švajčiarsko či Česko. Farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine varuje, že nadmerné užívanie paracetamolu môže byť smrteľné.
Nebezpečná výzva
Paracetamolová výzva predstavuje podľa Ďurčíka veľkú hrozbu. Tínedžeri sa väčšinou snažia získať pozornosť a uznanie kamarátov tým, že užijú vysoké dávky paracetamolu a následne natočia video o tom, ako sa cítia.
„Hoci je paracetamol ľahko dostupný a široko používaný pri bolestiach či horúčke ako relatívne bezpečné liečivo, jeho nadmerné užitie môže byť smrteľné. Pri vysokých dávkach sa hromadí v tele jeho toxický metabolit. Ten výrazne poškodzuje pečeň a obličky, v najhorších prípadoch nastáva nezvratné zlyhanie pečene až smrť. Otrava paracetamolom sa môže prejaviť aj pár dní po jeho užití, a to najmä ako zvracanie, únava a ospalosť,“ upozorňuje Ďurčík.
Na riziko výzvy upozorňuje i Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Otrava paracetamolom je vážny stav, pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta,“ zdôrazňuje ŠÚKL.
Liečba otravy je zložitá a častokrát nie je podaná včas. Po liečbe akútnej otravy zostávajú trvalé následky. Rodičia by mali zabezpečiť, aby boli lieky v domácnosti mimo dosahu detí a mať pod dohľadom akékoľvek užívanie liekov.
„Rovnako my lekárnici sa snažíme predchádzať tejto hrozbe – lieky s obsahom paracetamolu striktne vydávame len dospelým, s upozornením jeho správneho dávkovania a rizík kombinácie s inými liekmi,“ hovorí farmaceut.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.