OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Riaditeľ UNB Alexander Mayer: Je nutné zreálniť lôžkový fond Univerzitnej nemocnice Bratislava

Univerzitná nemocnica v Bratislave čelí notorickým finančným problémom. Patrí medzi najväčších dlžníkov spomedzi všetkých nemocníc, UNB je zároveň najväčším dlžníkom voči Sociálnej poisťovni. UNB má prebytok lôžok a obložnosť pod 50%.

Riaditeľ UNB Alexander Mayer: Chceme dosiahnuť priemernú obložnosť okolo 65%

©Univerzitná nemocnica Bratislava

  • Rozhovory |  04.06.2024 |  Šimon Jeseňák

Univerzitná nemocnica Bratislava má prebytok lôžok a obloženosť pod 50%. Riaditeľ nemocnice Alexander Mayer v rozhovore hovorí o krokoch, ktoré vedenie nemocnice už podniklo a ešte len podnikne, aby zlepšili finančnú kondíciu nemocnice.

O vývoji obložnosti, počte lekárov a sestier, ako aj o vývoji počtu hospitalizácií a nákladov na mzdy v UNB sme informovali v samostatnom článku. Alexander Mayer vydal nariadenie, ktorým sa snaží šetriť finančné zdroje, ktoré nemocnica vynakladá na mzdy lekárov v službách.

Tieto zmeny sú chvályhodné, no najväčšiu štátnu nemocnicu tento krok z biedy nevytiahne. Od roku 2016 totiž UNB stratila 425 sestier, no počet lekárov neklesol, naopak stúpol o 100.

V rozhovore sa dočítate:

  • v akej finančnej kondícii je Univerzitná nemocnica Bratislava
  • aké sú momentálne dlhy UNB voči dodávateľom a Sociálnej poisťovni
  • aké kroky robí vedenie nemocnice pre to, aby sa nárast dlhov zastavil
  • je v hre prepúštanie zamestnancov, ak nie, prečo, keďže obložnosť nemocnice kontinuálne klesá
  • prečo Mayer odmieta porovnanie univerzitných nemocníc s neuniverzitnými nemocnicami
  • nie je najvyšší čas zrušiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v bratislavskom Starom meste
  • prečo podľa Mayera UNB potrebuje viac lôžok ako je schopná obložiť

V akej finančnej kondícii sa momentálne nachádza Univerzitná nemocnica v Bratislave?

Finančná kondícia sa vyvíja roky. Z toho, ako sú financované nemocnice, vyplýva aj finančná kondícia štátnych nemocníc. UNB má úplne rovnaké problémy, ako všetky štátne nemocnice, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR.

V prvom rade finančné prostriedky využívame na platy zamestnancov, na lieky a zdravotnícky materiál. Následne sa snažíme platiť záväzky, ktoré sú staré 10, 15, no i viac rokov. Je to dlhoročný problém. Následkom čoho je neustále omieľaná téma oddlžovania nemocníc, pričom musím zdôrazniť, že UNB nikdy nebola oddlžená na nulu.

V prvom kole oddlžovania sa vždy uhrádzajú záväzky voči Sociálnej poisťovni a až následne sa oddlžujú veritelia. Aby som bol konkrétnejší, tak v minulosti sa zaplatili pohľadávky voči Sociálnej poisťovni vo výške 70 miliónov a veritelia sa oddlžili sumou 13 miliónov eur.

Momentálny dlh UNB voči Sociálnej poisťovni je k 22. týždňu 123,1 milióna eura.

Áno, to, čo zo zákona platiť máme, teda odvody za zamestnancov platíme, no to, čo nám nevychádza tak, ako pomerne veľkému podielu nemocníc (pozn. red. dlh voči Sociálnej poisťovni majú len nemocnice, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR alebo samosprávy), momentálne neplatíme, a to sú odvody za zamestnávateľa.

©Vizionári

Foto: Grape PR

Nemusíte platiť časť sociálnych odvodov? Každý občan tejto republiky a každá firma, neštátna nemocnica alebo ambulantný lekár za seba musí platiť všetky záväzky voči štátu ako aj voči svojim dodávateľom.

Hovoríme o zložke sociálnych odvodov, ktorá je takto daná historicky. Hovoríme o dlhu štátu voči štátu. Teda nemocnici, ktorá je zriaďovaná Ministerstvom zdravotníctva SR voči Sociálnej poisťovni.

O akom mechanizme hovoríme? Ako je možné, že dlhujete Sociálnej poisťovni 120 miliónov eur a napriek tomu neprichádza žiadna sankcia.

Toto nie je úplne otázka na mňa, môžem povedať, že ak by sme mali finančné prostriedky na to, aby sme dlhy voči Sociálnej poisťovni vyrovnali, tak by sme to urobili.

Problémom teda je, že príjmy UNB nie sú dostatočné na to, aby ste boli schopní platiť svoje záväzky?

Áno, podľa našich prepočtov, ak by sme mali plniť záväzky, ktoré UNB vznikajú, potrebovali by sme dostávať o 6-7 miliónov eur mesačne viac. Tieto finančné prostriedky by nám však stačili len na to, aby sme začali platiť načas záväzky voči veriteľom a dodávateľom.

Ani tieto finančné prostriedky by nám však nestačili na to, aby sme vyplatili naše celkové dlhy, ktoré najväčšej slovenskej nemocnici vznikajú dlhé roky. Mnohé naše pohľadávky sú úrokované veľmi nevýhodne.

Hovoríte o dlhoch, ktoré máte voči spoločnosti BFF?

Áno. Táto spoločnosť svoju činnosť vykonáva legálne, neporušuje zákon a jej aktivity sú na Slovensku akceptované už roky. Dlhy voči BFF sme prevzali a intenzívne s nimi komunikujeme, rovnako tak aj s naším zriaďovateľom. Snažíme sa situáciu riešiť a časť dlhu, ktorý narastal celé roky, sa snažíme pravidelne splácať.

Dnes však úroky predstavujú už polovicu istiny, čo navyšuje dramaticky celkový záväzok voči BFF. Je to mimoriadne nevýhodné úverovanie a ja nerozumiem, prečo sa táto situácia neriešila už dávno, kedy dlh voči BFF nebol v takej výške.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko v otvorenom rozhovore kritizuje súčasné nastavenie celej optimalizácie siete nemocníc, ako i jej architektov, ktorí neveria nikomu a ničomu, čo nie je štátne.

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

Prinášame vám rozhovor s lekárkami, primárkami oddelení, ktoré spája aj skutočnosť, že „liečia srdcia svojich pacientov zvnútra“.

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala pred niekoľkými týždňami otvoreným listom na vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory. Tie lekárska komora prezentovala na svojej tlačovej besede v minulom roku 19. decembra.