OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

Ak by poslanec Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko) z nejakého dôvodu chcel prekaziť projekt výstavby novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi z Plánu obnovy a odolnosti, jeho verejné konanie by v posledných dňoch nevyzeralo inak.

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

@Penta Hospitals

  • Komentáre |  23.02.2024 |  Miriama Letovanec

Zjavne mu uniká fakt, že v podstate vysiela nepriateľský signál celému regiónu Spiša a východného Slovenska. Súčasne sa snaží spochybniť investičný projekt, ktorý má slúžiť všetkým obyvateľom a navyše zhodnotí verejný majetok Košického samosprávneho kraja.

Reakcia na komentár poslanca PS

Hneď v úvode reakcie na jeho nedávny komentár musím skonštatovať, že od podpredsedu zdravotníckeho výboru Národnej rady SR a viacnásobného tieňového ministra zdravotníctva by verejnosť mohla očakávať väčšiu znalosť problematiky ohľadom Plánu obnovy a odolnosti, jeho využitia pre potreby slovenského zdravotníctva a hlavne všetkých rizík, ktoré ohrozujú túto historickú investičnú príležitosť.

Poslancovi osobne vadí, že ministerstvo po vzore projektov dvoch veľkých štátnych nových nemocníc v Martine a Banskej Bystrici zohľadnilo časovú tieseň aj tretiemu najväčšiemu stavebnému projektu nového nemocničného pavilónu už v spomínanej Spišskej Novej Vsi.

Je pravda, že podmienky čerpania striktne dozoruje Európska komisia. Tá však ešte minulý rok odobrila Slovensku časový posun plného dokončenia uvedených štátnych nemocníc do konca roka 2028. Na extrémnu časovú tieseň z dôvodu neskorých rozhodnutí sme predchádzajúce vlády upozorňovali opakovane a verejne. Uvedomujúc si všetky riziká sme dokonca v júli minulého roka váhali s podpisom samotnej zmluvy s ministerstvom.

Darmo, nikto na Slovensku nevie o náročnosti výstavby nových nemocníc viac, ako práve naša sieť Penta Hospitals. Jediní sme totiž boli úspešne schopní postaviť a uviesť do prevádzky dve nové nemocnice novej generácie v Michalovciach (2017) a na Boroch (2023).


Rekonštrukcia súčasného monobloku nemocnice v Spišskej Novej Vsi a výstavba nového trojpodlažného pavilónu s celkovou stavebnou plochou nad 10-tisíc metrov štvorcových je tretím najväčším nemocničným projektom z Plánu obnovy a odolnosti na Slovensku. V rámci jeho prípravy bolo preto nevyhnutné pripraviť dokumentáciu pre územné rozhodnutie, ako aj posúdenie vplyvov pre životné prostredie – EIA

V rámci poradenskej a inžinierskej činnosti pripravuje školenia legislatívnych požiadaviek podľa individuálnych požiadaviek firmy, školí tiež pracovníkov poverených činnosťou riadeniavotného prostredia – odpadových hospodárov a vodohospodárov. V prípade individuálnej požiadavky školí aj legislatívne požiadavky interných audítorov EMS. Referencie TU.


V závere minulého roka sme pre novú nemocnicu dokončili kompletnú projektovú dokumentáciu a získali právoplatné stavebné rozhodnutie. Tak ďaleko v príprave nie sú v tomto čase ani projekty v Martine a Banskej Bystrici.

Hoci to bol významný míľnik, nestačilo to však na prekonanie časovej tiesne a garanciu splnenia šibeničného termínu. Na základe našich skúseností a trhových konzultácií s možnými zhotoviteľmi sme získali presvedčenie, že plnohodnotné dokončenie nového nemocničného pavilónu do júna 2026 nie je možné a od zmluvy by sme museli odstúpiť. Preto sme už od leta konzultovali s úradníckou vládou a následne v decembri požiadali Ministerstvo zdravotníctva SR o prehodnotenie konečného termínu prevzatia stavby od zhotoviteľa stavby, čomu ministerstvo podpisom dodatku k zmluve vyhovelo prvý februárový týždeň.

To znamená, že v pôvodnom termíne (jún 2026) bude sprevádzkovaná zrekonštruovaná časť nemocnice s počtom 34 lôžok. Nový trojpodlažný pavilón so 121 lôžkami bude dostavaný do úrovne hrubej stavby a plnohodnotné uvedenie do prevádzky plánujeme do konca roka 2028. Je neuveriteľné klamstvo a demagógia tvrdiť, že Penta Hospitals SK dodá za pôvodnú sumu iba hrubú stavbu nemocnice.

Rozhodnutie ministerstva považujeme za racionálne, nediskriminujúce, respektíve naopak niekoho uprednostňujúce. Bez neho by jednoducho výstavba tretieho najväčšieho zdravotníckeho projektu z Plánu obnovy nikdy ani nezačala.

Poslanec Dvořák sa vo svojich úvahách nechal uniesť ďalej a hovorí o „absolútne nevýhodnom postupe pre štát a dokonca “predraženej hrubej stavbe”“. Tak si to poďme spolu spočítať.

Z Plánu obnovy a odolnosti vyčlenilo ministerstvo zdravotníctva na tento projekt 39,5 mil. eur, pričom celková suma investície v rozsahu výstavby je fixovaná samotnou zmluvou s ministerstvom. Ďalšie súvisiace rekonštrukcie z vyvolaných investícií a komplexné projektu prislúchajúce medicínske vybavenie, vrátane vonkajších úprav, zvyšujú celkové náklady až na sumu 72 miliónov eur. Rozdiel medzi celkovou cenou investície a spolufinancovaním z Plánu obnovy plánujeme financovať z vlastných zdrojov siete Penta Hospitals. Vyčlenená suma z Plánu obnovy sa nemení, len sa využije v dlhšom časovom horizonte. Po výstavbe má byť nový nemocničný pavilón navyše prevedený do vlastníctva Košického samosprávneho kraja.

Ak správne rozumiem komentáru poslanca Dvořáka, on by žiadosti o zreálnenie časového harmonogramu pre novú nemocnicu v Spišskej Novej Vsi nevyhovel. Štát by mal síce na chvíľu k dobru 39,5 mil. eur, ale prišiel by o investíciu v celkovej hodnote 72 miliónov a jednu novú regionálnu nemocnicu. Špekulovať o alternatívnych a lepšie pripravených stavebných projektov považujeme za nezmysel, dôkazom je práve tridsaťročná bilancia štátu v počte novopostavených nemocníc.

Sieť Penta Hospitals už od roku 2011 prevádzkuje nemocnicu v Spišskej Novej Vsi na základe dlhodobej nájomnej zmluvy s Košickým samosprávnym krajom. Aj keď budovu nevlastníme, uvedomujeme si, že takáto príležitosť sa už nikdy nemusí v tomto regióne zopakovať. Vieme, že pre politika z Bratislavy môže byť, žiaľ, vyše 350 kilometrov vzdialené mesto mimo jeho predstaviteľnej reality. Mal by však zodpovedne zvažovať význam a dosah svojich cielených verejných vyjadrení. Inak bude obyvateľom východného Slovenska veľmi ťažko vysvetľovať, že vlak s financiami z Plánu obnovy a odolnosti v ich regióne nakoniec nezastaví a nová nemocnica nebude mať ani šancu vzniknúť. Výhovorku „Lebo Penta“ mu už v tom prípade nikto nebude akceptovať.

Osobne mi je ľúto, že musím reagovať na takéto deštruktívne výpady. K Plánu obnovy a odolnosti sme pristúpili tak, aby na Slovensku po ňom ostala kvalitná a hodnotná nová nemocničná infraštruktúra. Nechceme meniť iba okná a linoleá. S celým tímom sa snažíme maximálne pretaviť naše bohaté skúsenosti z Borov a Michaloviec do ďalšieho regionálneho projektu. Rada by som preto poďakovala všetkým ľuďom zo siete, samotnej nemocnice, z Košického samosprávneho kraja a mesta Spišská Nová Ves, ktorí na tomto projekte naďalej usilovne pracujú a veria mu.


Budova nového nemocničného pavilónu v Spišskej Novej Vsi by mala mať 3 nadzemné podlažia a nulté podlažie. Nachádzať sa v nej bude nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti, centrálne operačné sály a centrálna sterilizácia.

Nový pavilón nemocnice sa nezaobíde bez rekonštrukcie súčasne využívanej budovy. Do budúcna nemocnica pracuje s predpokladom rozšírenia operatívy a potrebou pokrytia väčšej spádovej oblasti pre chirurgické odbory. Výstavba a rekonštrukcia je v súlade s reformou optimalizácie siete nemocníc. V súvislosti s vybudovaním nových operačných sál preto plánuje rozšíriť operatívu aj v ortopedickej oblasti.

Budova nového pavilónu koncepčne vychádza z projektu Nemocnice novej generácie v Michalovciach. Výrazným spôsobom má skvalitniť akútnu zdravotnú starostlivosť v spišskonovoveskom regióne a súčasne zhodnocuje verejný majetok Košického samosprávneho kraja.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.