V septembri Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou organizoval tlačovú konferenciu a následne diskusiu s politikmi. Tvrdenia, ktoré prezentovala na podujatí šéfka úradu, úrad nevysvetlil.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou organizoval pred parlamentnými voľbami na svojej pôde tlačovú konferenciu a následne diskusiu s predstaviteľmi politických strán pre oblasť zdravotníctva.
Na niektoré tvrdenia, ktoré prezentovala na podujatí predsedníčka úradu Renáta Bláhová, sme sa dodatočne opýtali. V nadväznosti na podujatie išlo o 6 otázok, plus posledná otázka súvisela s nedávnym návrhom, ktorý sa týka vymenovania/odvolania predsedu úradu.
Vláda totiž schválila novelu kompetenčného zákona, ktorá prináša i zmenu v súvislosti s vymenovaním a odvolaním predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Išlo o nasledovné otázky, ktoré uvádzame do kontextu nižšie v texte:
- Prečo apolitický a nezávislý úrad organizoval politickú diskusiu?
- Pani predsedníčka naznačovala problém, zneužívanie krížového vlastníctva. Má na uvedené nejaké dôkazy? Príklady?
- Pani predsedníčka tiež naznačovala, že do zdravotníctva netreba viac zdrojov, na budúci rok podľa jej tvrdení by odhadom malo asi 10 miliárd eur, v čom počítala aj poplatky pacientov. Prečo úrad legitimizuje nelegálne poplatky?
- V čom konkrétne sa analytické útvary obávajú? Ide o pocit, alebo majú konkrétne dôkazy tohto tvrdenia?
- Analytické útvary sa tiež obávajú, že akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne má konflikt záujmov napríklad pri Univerzitnej nemocnici Bratislava či inej nemocnici, ktorú vlastní akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne?
- Najvyšší kontrolný úrad nám vôbec nepotvrdil, že by poisťovne odmietli kontrolórom poskytnúť dáta. Môže pani predsedníčka vysvetliť svoje tvrdenia k získavaniu dát?
- Vzhľadom na zmenu legislatívy v súvislosti s odvolaním predsedu úradu, ktorá sa v podstate vrátila do stavu ako pred menovaním pani predsedníčky do funkcie, očakáva pani predsedníčka odvolanie z funkcie?
Na otázky adresované predsedníčke úradu sme odpovede nedostali. Odpoveď-reakciu úradu ku každej otázke uvádzame v plnom znení.
Diskusia s politikmi na apolitickom úrade
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou organizoval v septembri 2023 diskusiu so zástupcami politických strán s názvom Hľadanie zhody v zdravotníctve – Ako má vyzerať reforma financovania sektora?.
Na úvod nás preto zaujímalo nasledovné:
Otázka 1.: Prečo úrad, ako apolitický a nezávislý úrad, organizoval politickú diskusiu?
Odpoveď úradu: „Odpoveď na Vašu otázku nájdete v tejto tlačovej správe.“
Prečo úrad, ako apolitický a nezávislý úrad, organizoval na svojej pôde diskusiu s politickými predstaviteľmi – tieňovými ministrami sme v priloženej tlačovej správe nenašli.
Krížové vlastníctvo
Na diskusii úradu sa predsedníčka zmienila o tom, že Zajacova reforma zabudla zakázať krížové vlastníctvo a tak tu máme inherentný konflikt záujmov.
Otázka 2.: V úvodnej časti pre novinárov p. predsedníčka naznačovala problém, zneužívania krížového vlastníctva. Má na uvedené nejaké dôkazy? Príklady?
Odpoveď úradu: „Odpoveď na Vašu otázku nájdete v tejto tlačovej správe.“
O konkrétnych príkladoch zneužívania krížového vlastníctva sme sa v priloženej tlačovej správe nedočítali.
Na druhej strane počas diskusie spomenul bývalý minister Marek Krajčí (OĽaNO) konkrétny príklad zneužitia krížového vlastníctva, a to zo strany štátu.
„Nemocnica Poprad generovala dlh cez 2 milióny, bolo to vážne a potom exministerka Andrea Kalavská nakričala na Všeobecke (pozn. Všeobecná zdravotná poisťovňa) a museli to dofinancovať,“ povedal exminister Marek Krajčí.
Ďalší príklad problému krížového vlastníctva spomenul Tomáš Szalay (SaS): „Kde vidím problém v krížovom vlastníctve, je štát a štátne vlastníctvo, kde štátna poisťovňa dotuje stratové štátne nemocnice nadštandardnými cenami a nepýta si za to protihodnotu. Toto je v tejto chvíli preukázané riziko, ktoré v krížovom vlastníctve vnímam,“ povedal Szalay.
Pre komplexnosť k téme uvádzame časť texu zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2022: „Slovenská republika je zrejme jediným členským štátom EÚ, kde práve v sektore zdravotníctva dominuje postavenie súkromného investora, ktorý vlastní alebo priamo ovláda rôzne subjekty v systéme verejného zdravotného poistenia, a to od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (sieť nemocníc a polikliník), dodávateľa liekov a zdravotníckych pomôcok, najväčšiu sieť verejných lekární až po súkromnú zdravotnú poisťovňu. Takáto vertikálna integrácia a koncentrácia súkromného kapitálu je spôsobilá významne ohroziť hospodársku súťaž medzi subjektami zapojenými v systéme verejného zdravotného poistenia. V tomto prípade môže dochádzať k diskriminácii alebo zvýhodňovaniu vybraných subjektov voči druhým na úkor súťaže medzi jednotlivými subjektami.“
Ani v nej sa nespomínajú konkrétne príklady. Úrad sa v správe zmieňuje iba o potenciálnych možnostiach dopadu krížového vlastníctva, neuvádza konkrétne príklady.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.