OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

Rozhodujúce pri plnení sľubov z PVV bude, či sa podarí zabezpečiť kontinuitu procesov spolu s dostatočným a stabilným financovaním sektora.

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

  • Komentáre |  01.12.2023 |  Martin Krchňavý

Národná rada SR schválila programové vyhlásenie štvrtej Ficovej vlády. V mediálnom priestore prevažujú skôr negatívne reakcie, avšak minimálne kapitolu zdravotnej politiky až tak kriticky nevnímam. Naopak hneď prvým pozitívom je, že PVV obsahuje desiatky opatrení a každé z nich dáva zmysel.

Druhým pozitívom je, že PVV pokrýva všetky kľúčové kroky potrebné pre zlepšenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Dokonca sa spomínajú aj extrémne náročné či politicky citlivé témy, ako napríklad definícia nároku pacienta alebo audit poplatkov.

Opatrenia mohli byť konkrétnejšie, ako vždy, avšak hneď v úvode kapitoly vláda sľubuje, že „pripraví dlhodobú stratégiu rozvoja zdravotníctva, ktorá bude výsledkom dialógu s celým odborným a politickým spektrom“. Mnohé spomínané opatrenia sú beh na dlhú trať a vyžadujú si kontinuitu procesov a stabilné prostredie.

Žiaľ, posledné roky sme boli svedkami presného opaku, keď politický boj prehlušil akúkoľvek odbornú diskusiu. Dôsledkom boli neustále zmeny stratégie a neschopnosť konsenzuálnej dohody viedla k tomu, že dodnes nevieme, kde bude stáť národná koncová nemocnica, alebo že projekty nemocníc z plánu obnovy sú na hrane stihnuteľnosti. Odpolitizovanie zdravotníckych tém a dostatočné financovanie sektora sú dva kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia.

Prehľadnosti PVV neprospieva ani zaužívané delenie opatrení na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé priority. Za logickejšie považujem delenie podľa jednotlivých úsekov cesty pacienta, a v tomto delení priblížim aj jednotlivé opatrenia.

Všetko začína prevenciou, ktorú vláda plánuje okamžite posilniť rozšírením skríningových programov a výhľadovo systematickou osvetou a vzdelávaním. Problémom už dnes zavedených preventívnych programov je však nízky záujem zo strany občanov.

Preto je okrem rozšírenia možností prevencie nutné adresovať aj motiváciu obyvateľstva, čo v PVV nie je špecifikované. Stáročiami overeným motivátorom sú peniaze, takže jedno z najefektívnejších opatrení by bola zľava na poistnom pre zodpovedných poistencov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

Ak by poslanec Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko) z nejakého dôvodu chcel prekaziť projekt výstavby novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi z Plánu obnovy a odolnosti, jeho verejné konanie by v posledných dňoch nevyzeralo inak.

Ján Mikas: Ten, ktorý prežil pandémiu covid-19, no neprežil tlak zrážača semaforov

Ján Mikas: Ten, ktorý prežil pandémiu covid-19, no neprežil tlak zrážača semaforov

Hlavný hygienik SR skončil vo svojej funkcii. Zhodou okolností sa tak stalo po verejnom apeli Andreja Danka.

Komentár: 100 dní vlády Dolinkovej sa pozitívne hodnotiť nedá

Komentár: 100 dní vlády Dolinkovej sa pozitívne hodnotiť nedá

Hodnotenie prvých 100 dní vlády z pohľadu ambulantného sektora.