OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Andrea Letanovská: PVV nepopiera ústavu, chce odpolitizovať rezort a vylúčiť z jeho riadenia ideológiu

Osobitný zreteľ si zaslúži vízia stabilizácie samotného úradu ministerstva a projektové riadenie sektora. Niekto by mohol povedať, že také banálne veci sa nedávajú do programového vyhlásenia vlády. Ale my vieme svoje.

Andrea Letanovská: PVV nepopiera ústavu, chce odpolitizovať rezort a vylúčiť z jeho riadenia ideológiu

Foto: Facebook Andrey Letanovskej

  • Komentáre |  21.11.2023 |  Andrea Letanovská

Napriek tomu, že zdravotníctvo je u nás už roky v kríze, býva jednou z hlavných volebných tém a v prieskumoch rezonuje značná nespokojnosť občanov s dostupnosťou a kvalitou zdravotnej starostlivosti, nebýva zvykom, že tento rezort zveria tomu najskúsenejšiemu a odborne najzdatnejšiemu z ponuky lídrov koaličných strán.

Takže predvolebná bublina obvykle spľasne pod ťarchou politickej personálnej lojality, reality nízkej odbornosti a vyprchaného odhodlania spred volieb.

Je to komplexná téma a myslím, že väčšina ľudí nemá predstavu o tom, čo je vôbec reálne, na čo máme a čo, ako krajina, dokážeme poskytnúť svojim pacientom v rámci verejného zdravotného poistenia. Preto by bolo iracionálnou snahou hľadať súvislosť medzi tým, ako voliči volia vo voľbách a tým, čo očakávajú od vlády v rezorte zdravotníctva.

Ako dlhoročná lekárka si dovolím povedať, že viem, ako by mali vyzerať spokojní pacienti, dobre fungujúce ambulancie, či nemocnice a navyše existujú isté objektívne medzinárodné kritériá kvalitnej zdravotnej starostlivosti, fungujúceho systému a determinanty dobrého zdravia obyvateľov nejakej krajiny. Toto nás môže v posudzovaní slovenského zdravotníctva trochu „vyrušovať“, musíme byť však rozumní a dávať si splniteľné úlohy.

Preto platí, že ak sa oslobodíme od snahy porozumieť očakávaniam voličov víťazných strán a nebudeme sa čudovať nad ich krátkou pamäťou, zľahčíme si situáciu pri hodnotení PVV. Môžeme sa na tento dokument pozrieť bez prizmy skúseností s predchádzajúcou vládou Roberta Fica, ktorá dokázala znegovať už implementované reformy (tzv. Zajacova reforma) odmietnuť vlastné nádejné reformy (stratifikácia A. Kalavskej) a nezrealizovať takmer žiadne plánované projekty (T. Druckera).

Tak si to teda zjednoduším a budem pozerať na zdravotnícku kapitolu PVV ako mimozemšťan. Dobrosrdečný, dôverčivý a naivný mimozemšťan, ktorý nemá žiadnu skúsenosť a dôvod byť skeptický a podozrievavý.

V tomto svetle hodnotím zdravotnícku kapitolu PVV celkovo ako dokument s dobrou štruktúrou, štylisticky dobre napísaný, bez formálnych aj hrubých obsahových chýb. Popisuje pravdivo skutočnosť a nedostatky minulých období a jasne naznačuje víziu a ciele. Nepopiera ústavu, chce odpolitizovať rezort a vylúčiť z jeho riadenia ideológiu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

Miriama Letovanec: Oskar Dvořák bojuje proti novej nemocnici v Spišskej Novej Vsi

Ak by poslanec Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko) z nejakého dôvodu chcel prekaziť projekt výstavby novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi z Plánu obnovy a odolnosti, jeho verejné konanie by v posledných dňoch nevyzeralo inak.

Ján Mikas: Ten, ktorý prežil pandémiu covid-19, no neprežil tlak zrážača semaforov

Ján Mikas: Ten, ktorý prežil pandémiu covid-19, no neprežil tlak zrážača semaforov

Hlavný hygienik SR skončil vo svojej funkcii. Zhodou okolností sa tak stalo po verejnom apeli Andreja Danka.

Komentár: 100 dní vlády Dolinkovej sa pozitívne hodnotiť nedá

Komentár: 100 dní vlády Dolinkovej sa pozitívne hodnotiť nedá

Hodnotenie prvých 100 dní vlády z pohľadu ambulantného sektora.