OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Martina Vlachynského: Nová éra u starého predsedu?

Programové vyhlásenie vlády ako celok zásadne neprekvapilo. Vo vysokej miere sa prekrýva so sociálno-demokratickým manifestom, ktoré nedávno zverejnila Brigita Schmögnerová so štátnym tajomníkom Branislavom Ondrušom.

Komentár Martina Vlachynského: Nová éra u starého predsedu?

Martin Vlachynský | Foto: Barbara Koll

  • Komentáre |  15.11.2023 |  Martin Vlachynský

Cítiť z neho snahu politiky viac sa vmontovať do našich každodenných životov, od kultúry, až po podnikanie. Vyššie dane, viac regulácii, viac koncentrovanej moci.

No v PVV sa nájdu časti, ktoré z celku trocha vytŕčajú – školstvo a zdravotníctvo.

Pozrime sa na zdravotníctvo. A rovno si napíšme, že nejde len o text PVV, ale aj o fakt, že ministerka si na miesto štátneho tajomníka vybrala všetkým dobre známeho Michala Štofka. Ťažko nájsť človeka, ktorý by mal podobnú kombináciu prehľadu, skúsenosti s fungovaním ministerstva, komunikačné linky s celým sektorom a osobný entuziazmus hýbať vecami.

Ministerka tým naznačila, že neprišla na ministerstvo len kúriť. Unikátom v PVV je aj odhodlanie zmeniť organizačnú štruktúru samotného ministerstva.

No nesmieme zároveň zabudnúť, že staro-nový predseda vlády má bohatú históriu. Neváhal verejne zhodiť riaditeľa VšZP, či potopiť vlastnú ministerku vtedy, keď to uznal za politicky vhodné. Ak sa mu niečo znepáči, určite nezaváha „robiť poriadky“. Výtlak ministerky nemusí stačiť na to, aby podržala svojich ľudí, alebo dokonca samú seba.

Aktuálne odloženie optimalizácie siete nemocníc a čoraz jasnejšie naznačované prekopanie celého plánu naznačuje, že reformy to zase tak jednoduché mať na ministerstve nebudú.

Co je psáno, to je dáno

Dajme politiku bokom a pozrime sa na PVV. Zdravotnícka časť obsahuje pomerne dosť konkrétnych bodov, ktoré sú buď prihlásením sa k už rozbehnutým aktivitám, alebo novými iniciatívami. Zjavujú sa evergreeny ako nárok, tento aj so zdôraznením viacerých rozmerov (vecný, časový, geografický). To je na jednej strane dobre, v PVV konečne nenájdeme žonglovanie s unitárom ako v minulosti. Rovnako je kľud od témy zisku (bodaj by aj nie, keď je zregulovaný).

Na strane druhej technokratickosť znamená, že neprídu dramatické zmeny, napríklad v podobe nominálneho poistného, konkurenčných poistných produktov, privatizácie VšZP a podobne. Bohužiaľ to ale znamená aj to, že v PVV sa priamo neobjavuje ani téma pripoistenia.

Významná časť programu sa venuje vzdelávaniu (vrátane duálneho vzdelávania, či inštitútu národnej akreditácie) a potrebe úprav kompetencií, vrátane presunu medzi zdravotníckymi a nezdravotníckymi pracovníkmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Martina Vlachynského: Viac peňazí áno, viac odvodov nie

Komentár Martina Vlachynského: Viac peňazí áno, viac odvodov nie

Priznám sa, pád takého tabu som nečakal. Vlády menili všetky možné dane, ale sadzby zdravotného odvodu sa 20 rokov nikto ani nedotkol. Až teraz.

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

Martin Krchňavý: Odpolitizovanie a dostatočné financovanie sektora sú kľúčové predpoklady pre akékoľvek ďalšie opatrenia

Rozhodujúce pri plnení sľubov z PVV bude, či sa podarí zabezpečiť kontinuitu procesov spolu s dostatočným a stabilným financovaním sektora.

Tomáš Szalay: Ministerstvo zdravotníctva nechce surfovať na vlne konfliktu štátneho a súkromného vlastníctva

Tomáš Szalay: Ministerstvo zdravotníctva nechce surfovať na vlne konfliktu štátneho a súkromného vlastníctva

Musím priznať, že pasáž programového vyhlásenia vlády (PVV) o zdravotnej politike sa mi čítala dobre. Kto ma za viac ako 20 rokov práce v zdravotníctve pozná, vie, že neplytvám veľmi pochvalami.