OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Prezident ANS Marián Petko: Dolinkovú čaká krst ohňom: štátny rozpočet pre zdravotníctvo v roku 2024

Marián Petko je dlhoročným prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska. V rozhovore artikuluje svoje očakávanie od novej vlády a budúcej ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej.

Prezident ANS Marián Petko: Bývalá politická verchuška presadzovala všetko štátne a otvorene diskriminovala všetko súkromné

©Trend

  • Rozhovory |  23.10.2023 |  Šimon Jeseňák

Petko v rozhovore reflektuje i posledné volebné obdobie, ktoré bolo podľa prezidenta ANS poznačené tým, že „politická verchuška“ v zdravotníctve presadzovala všetko štátne a otvorene diskriminovala ostatných.

V rozhovore sa dočítate:

  • o zhodnotení predchádzajúceho volebného obdobia
  • o pláne obnovy
  • o optimalizácii siete nemocníc, tzv. OSN
  • prečo mali neštátni poskytovatelia pocit diskriminácie
  • o situácii v sektore
  • o očakávaniach od novej vlády
  • o očakávaniach v súvislosti s rozpočtom pre rok 2024

Aké volebné obdobie máme z vášho pohľadu za sebou?

Nebolo jednoduché. Od nástupu vlády v roku 2020 sme zažívali najhoršiu legislatívnu smršť za posledných dvadsať rokov. Zdravotníctvo je oblasť, ktorá potrebuje rozvahu, pokoj a prijímanie len logických krokov vopred prediskutovaných so sektorom. Už roky navrhujeme, aby legislatívne zmeny vstupovali do platnosti maximálne dvakrát za rok. Proces implementácie zmien trvá približne šesť mesiacov.

Počas minulého volebného obdobia sa zmeny prijímali z večera do rána a častokrát bez akejkoľvek diskusie. Fenoménom boli aj prílepky zákonov. Zákon 577 a 578 sa menil sa menil x-krát. Legislatívny proces bol úplným zlyhaním bývalej vlády a parlamentu. Legislatívna smršť prebiehala od začiatku až do konca volebného obdobia. Verím, že nový parlament v tomto trende nebude pokračovať.

Roky 2020 a 2021 boli charakteristické snahami o preferovanie len „našich“ štátnych zariadení. V Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) sme však kompetentným hovorili, že pacient nie je štátny alebo neštátny. Každý človek je daňový poplatník, ktorý vyžaduje a potrebuje zdravotnú starostlivosť. Nikdy predtým sme nezažili také silné snahy a preferovanie štátnych nemocníc. Uprednostňovanie štátnych nemocníc bolo mimoriadne viditeľné pri pláne obnovy, hoci ho, podľa pôvodných plánov, mali využívať len štátne nemocnice.

Áno, pôvodný plán bolo poskytnúť 100 % finančných prostriedkov z plánu obnovy výhradne štátnym nemocniciam.

A ešte v roku 2021 to tak bolo. Zvyšné nemocnice nemali z plánu obnovy dostať ani euro. Paradoxné však je, že plán obnovy je naviazaný na optimalizáciu siete nemocníc (OSN). OSN sa týka predovšetkým nemocníc, ktoré sú členmi ANS. Tieto nemocnice sa majú vnútorne meniť a poskytovať predovšetkým jednodňovú a dlhodobú zdravotnú starostlivosť.Týmto nemocniciam však na realizáciu požadovaných zmien nedal nikto ani euro. Tieto financie sú potrebné na platy personálu, rekonštrukcie, rozšírenie alebo zlúčenie oddelení. Avšak finančné prostriedky na to nemocnice nedostali.

Bývala vláda sa pustila do projektu optimalizácie siete nemocníc, čo však nekritizujeme. Tento materiál je najlepší za posledných dvadsať rokov. Napriek tomu však (OSN) nie je natoľko pripravená, že by sa mohla realizovať od 1. 1. 2024. Už pred voľbami sme žiadali ministra Palkoviča, aby sa ostré spustenie optimalizácie siete nemocníc odložilo minimálne o polroka, ideálne o rok.

Ak by sa celý proces spustil tak, ako je momentálne prijatý, obávame sa, že by minimálne v niektorých regiónoch nebola zabezpečená adekvátna zdravotná starostlivosť.

Prečo sa toho obávate?

Prinajmenšom rok požadujeme, aby bola sfunkčnená a zrealizovaná nová sieť záchrannej zdravotnej služby. Napriek sľubom sme túto sieť stále nevideli. Rovnako žiadame, aby bola nová sieť dopravnej zdravotnej služby previazaná so záchrannou zdravotnou službou a s operačnými strediskami záchrannej zdravotnej služby. Celé to musí tvoriť celok, ktorý je v prospech dopravnej mapy pacienta.

Kto teda zlyhal, ak nebola doposiaľ táto cestovná mapa zverejnená?

Zlyhal rezort zdravotníctva. Nevieme, kto presne pracoval na záchrannej zdravotnej službe. ANS nebola súčasťou žiadnej komisie. Bola to chyba, na tvorbe cestovnej mapy pacienta sme mali od začiatku participovať. O účasť na tvorbe mapy sme ministerstvo opakovane žiadali, odpoveďou bol prísľub, že na to budú pamätať. Sieť záchrannej a dopravnej služby mala byť podľa ministerstva prezentovaná najskôr na jar, potom na jeseň a neskôr v zime. Aj z tohto dôvodu dnes požadujeme odklad OSN.

Ministerstvo sme opakovane upozorňovali, že ak nám nepredstavia novú sieť zdravotnej služby, budeme proti tomu, aby bola OSN spustená 1. 1. 2024. Podobu siete musíme vidieť a chceme sa k nej kompetentne vyjadriť. Navyše, ministerstvo sa stále tvári, že nevie, ako bude táto sieť vyzerať.

Do spustenia OSN ostáva desať týždňov.

Áno, práve preto som presvedčený, že nikto nenájde odvahu na to, aby sa OSN od roku 2024 spustila. Spustenie OSN v tomto termíne by pre celý sektor predstavovalo veľké riziko. Stále nebola prijatá vyhláška, ktorá rieši prekladanie pacientov z menších do väčších nemocníc a naopak. Vyhláška nemôže byť odporúčacia a musí obsahovať aj sankčné opatrenia.

V opačnom prípade dochádza k tomu, že malé nemocnice sa sťažujú, že im veľké nemocnice nechcú prevziať pacientov – čo sa reálne stáva – a naopak, veľké nemocnice sa sťažujú, že im menšie nemocnice nechcú prijať pacientov na následnú zdravotnú starostlivosť.

OSN bola prijatá v roku 2021. Ako je možné, že desať týždňov pred jej plánovaným spustením nie je táto vyhláška prijatá a nepoznáte cestovnú mapu pacienta?

Na to sa musíte opýtať ministerstva zdravotníctva. Ľudia, ktorí OSN pripravovali urobili kus dobrej roboty, no OSN sa v takomto štádiu prípravy nemôže spustiť.

Dajú sa všetky prípravy na spustenie OSN stihnúť do 1. 7. 2024?

Ťažko povedať, keďže tím, ktorý OSN pripravoval sa rozpadol a dnes neviem, kto jeho členov nahradí. Myslím si skôr, že reálnejší termín je 1. 1. 2025. Je však možné, že nový tím bude mimoriadne efektívny a niekedy v novembri nám ukážu, že prípravy napredujú adekvátnym tempom. V takom prípade, za ideálnych laboratórnych podmienok, bude možné začať s OSN už 1. 7. 2024.

V rozhovoroch, ktoré som viedol s vami alebo s Igorom Pramukom, ste opakovane hovorili o tom, že sa ako neštátne nemocnice cítite diskriminovaní.

Po nástupe Vladimíra Lengvarského už nie. Snahy o diskrimináciu neštátnych nemocníc však nie sú niečím novým a podobné snahy tu boli aj počas vlád Smeru. Aj tieto vlády však mali určitú štábnu kultúru a zákony sa prijímali štandardným legislatívnym spôsobom.

Bývalá vláda diskriminovala nielen neštátne nemocnice, ale napríklad aj poistencov Dôvery a Unionu. K dofinacovaniu sektora totiž dochádzalo cez navýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Dialo sa to opakovane. Politická verchuška sa jednoducho rozhodla, že bude presadzovať všetko štátne a otvorene diskriminovať ostatných.

Ambulantný sektor je z veľkej časti súkromný. Až 49 % zdravotnej starostlivosti v nemocničnej sfére poskytujú neštátni zriaďovatelia. Napriek tomu k nám štát pristupoval ako k druhoradým nemocniciam. V zdravotníctve pôsobím tridsať rokov, ale takúto mieru etatizmu a diskriminačného konania vlády smerom k neštátnym stakeholderom nepamätám. Pred voľbami v roku 2020 sme to vôbec neočakávali a konanie vlády bolo pre nás šokom. Vo vláde totiž boli strany, ktoré sa profilovali ako pravicové, no v praxi tam bola jedna pravicová strana a zvyšok koalície tvorili čistí etatisti.

O chvíľu bude vymenovaná nová vláda. Keď sa na tejto konferencii stretneme budúci rok, budeme sa opäť rozprávať o tých istých témach, teda o tom, či by sme mali zakázať zisk zdravotným poisťovniam, alebo či by sme mali mať rovnaký meter na všetky nemocnice bez ohľadu na vlastnícku štruktúru?

Dúfam, že tento nekonečný príbeh konečne skončí. V parlamente a v zdravotníckom výbore budú sedieť skúsení ľudia. Verím tomu, že sa z chýb minulej vlády poučia. Predošlá vláda neuspela aj preto, že sa rozhádala aj na problémoch zdravotníctva a na nezmyselnom boji časti vlády proti členským nemocniciam ANS. V prvom rade to však nebol boj s nami, ale boj s pacientmi.

Verím, že budúca vláda bude mať aspoň lepšiu štábnu kultúru. Všetci experti politických strán pre zdravotníctvo sľubovali, že sektor bude lepšie financovaný. Zatiaľ však môžeme iba dúfať, keďže rozpočet pre budúci rok sme ešte nevideli.

Aké mate očakávanie od novej vlády?

V prvom rade očakávam, že dokončia začaté reformy ako je OSN a implementácia DRG. Ak by sa len tieto body podarilo naplniť a došlo by k adekvátnemu dofinancovaniu sektoru, tak bude Zuzana Dolinková úspešnou ministerkou. Samozrejme, ešte je tu plán obnovy, ktorý sa musí úspešne realizovať. Bez jasnej podpory predsedu vlády nová ministerka neuspeje.

Zdravotníctvo musí byť premiérska téma. Rovnako musí mať ministerka podporu ministra financií a predsedu výboru pre zdravotníctvo (pozn. redakcie: predsedom výboru pre zdravotníctvo sa má stať Vladimír Baláž). Bez toho nemá šancu uspieť nikto. Za posledných dvadsať rokov mal podporu premiéra a ministra financií iba minister Rudolf Zajac.

Ministerkou zdravotníctva bude Zuzana Dolinková, ministrom financií Ladislav Kamenický, premiérom Robert Fico a predsedom výboru Vladimír Baláž. Vo veľmi podobnej zostave sa pokúsila vtedajšia ministerka Andrea Kalavská presadiť stratifikáciu. Neuspela.

Áno, nemala totiž podporu predsedu strany Smer, za ktorú bola nominovaná. Preto neuspela. Ak nebude mať ministerka podporu predsedu vlády, vlastnej strany a ministra financií, tak nemá šancu uspieť. A neuspeje ani zdravotníctvo ako také. Zuzana Dolinková má podporu Petra Pellegriniho. To je pre ňu kľúčové. Predseda Hlasu musí získať pre Dolinkovú podporu Roberta Fica a ministra financií. Ak nebude úspešná Dolinková, nebude úspešná ani strana a predseda Hlasu – SD.

Zuzana Dolinková má dobré komunikačné zručnosti a dokáže so sektorom efektívne komunikovať. Jej optika nie je taká, že všetko čo nie je štátne, je zlé. Navyše, nie je zaťažená minulosťou a vo vzťahu k ANS bola vždy korektná, a to aj po voľbách. Uvidíme, aký tím okolo seba vybuduje a do akej miery si ho bude môcť autonómne vytvoriť. Ak nebude mať pri rozhodovaní ihneď od začiatku autonómiu, tak bude mať hneď na začiatku obrovský problém.

My v asociácii budeme nápomocní. Naším záujmom je, aby zdravotníctvo fungovalo. Takýto záujem a snahu podať vláde pomocú ruku sme mali aj v roku 2020, no narazili sme na totálny nezáujem.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko v otvorenom rozhovore kritizuje súčasné nastavenie celej optimalizácie siete nemocníc, ako i jej architektov, ktorí neveria nikomu a ničomu, čo nie je štátne.

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

Prinášame vám rozhovor s lekárkami, primárkami oddelení, ktoré spája aj skutočnosť, že „liečia srdcia svojich pacientov zvnútra“.

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala pred niekoľkými týždňami otvoreným listom na vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory. Tie lekárska komora prezentovala na svojej tlačovej besede v minulom roku 19. decembra.