Po tri a pol roku bola dnes Ľubica Hlinková dočasne poverená vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Dočasné poverenie môže trvať maximálne šesť mesiacov, počas ktorých by malo prebehnúť výberové konanie – doňho sa chce Hlinková podľa jej vlastných slov prihlásiť.
Jedným z prvých krokov exministra zdravotníctva Mareka Krajčího bolo na jar 2020 odvolanie šéfky VšZP Ľubice Hlinkovej. Vo funkcii ju nahradil Richard Strapko, ktorého éra bola poznamenaná masívnymi stratami štátnej poisťovne, exodom poistencov do súkromných poisťovní Union a Dôvera.
V období šéfovania Richarda Strapka bola VšZP niekoľkokrát selektívne a diskriminačne dofinancovaná cez navýšenie základného imania štátnej poisťovne. Pripomíname, že oficiálnym dôvodom výmeny na čele štátnej poisťovne mala byť práve strata poistencov – za rok 2019 ich odišlo až 150-tisíc. Preto minister zdravotníctva Marek Krajčí vtedajšiu šéfku poisťovne Hlinkovú odvolal. Hlavnou úlohou nového predstavenstva malo byť práve zvýšenie počtu poistencov.
V marci 2020, kedy bola Hlinková z funkcie odvolaná, vtedajšia hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliašová uviedla: „Ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár VšZP rozhodlo o zmene na poste generálneho riaditeľa. K uvedenému rozhodnutiu pristúpilo z dôvodu identifikovania potreby zefektívnenia činnosti poisťovne v súvislosti s potrebou prijatia nevyhnutých opatrení zdravotnej poisťovne vyplývajúcich zo situácie týkajúcej sa ochorenia COVID-19.“
Do vedenia VšZP sa vracia Ľubica Hlinková
Ľubica Hlinková na margo aktuálneho poverenia dočasne viesť VšZP uviedla: „V posledných troch rokoch som citlivo vnímala prezentovanie VšZP ako najdôveryhodnejšej značky na trhu. Bolo to v priamom rozpore so skutočnosťou, že poisťovňa každoročne generovala účtovnú stratu a žiadala štát o rôzne formy dofinancovania. Som pripravená urobiť všetky potrebné kroky, aby došlo k zosúladeniu predchádzajúcich tvrdení, pretože iba ekonomicky stabilná spoločnosť môže byť dôveryhodnou. Verím, že naši poistenci to ocenia.“
Hlinková bola počas uplynulých troch rokov hlasnou kritičkou vedenia VšZP a jej neefektívneho hospodárenia, svoje články a komentáre uverejňovala aj na stránkach ozdravme.
Zefektívnenie činnosti VšZP? Masívne straty a diskriminačné dofinancovanie
Richard Strapko mal zefektívniť činnosť VšZP. Ďalším cieľom, ktorý však Strapko nenaplnil, bolo navýšenie trhového podielu VšZP, ktorý mal klesajúcu tendenciu už od roku 2011. Stal sa však presný opak a kmeň VšZP sa za éry Strapka zmenšil. V roku 2020 sa poistný kmeň VšZP zmenšil o 54-tisíc poistencov. V roku 2021 sa poistný kmeň síce navýšil o deväťtisíc poistencov, no v roku 2022 sa poistný kmeň opätovne scvrkol o 20-tisíc poistencov.
Diskutabilné je aj naplnenie cieľa lepšej efektivity VšZP. Čísla hovoria jasnou rečou: za éry Richarda Strapka bola VšZP notoricky v strate. V roku 2020 predstavovala strata VšZP 114 mil. eur. V roku 2021 to bolo vyše 86 mil. eur a za rok 2022 154 mil. eur, spolu teda 354 mil. eur.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.