OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Ľubica Hlinková sa vracia do čela Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Po tri a pol roku bola dnes Ľubica Hlinková dočasne poverená vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Ľubica Hlinková sa vracia do čela Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Foto: archív Ľ.H.

Dočasné poverenie môže trvať maximálne šesť mesiacov, počas ktorých by malo prebehnúť výberové konanie – doňho sa chce Hlinková podľa jej vlastných slov prihlásiť.

Jedným z prvých krokov exministra zdravotníctva Mareka Krajčího bolo na jar 2020 odvolanie šéfky VšZP Ľubice Hlinkovej. Vo funkcii ju nahradil Richard Strapko, ktorého éra bola poznamenaná masívnymi stratami štátnej poisťovne, exodom poistencov do súkromných poisťovní Union a Dôvera.

V období šéfovania Richarda Strapka bola VšZP niekoľkokrát selektívne a diskriminačne dofinancovaná cez navýšenie základného imania štátnej poisťovne. Pripomíname, že oficiálnym dôvodom výmeny na čele štátnej poisťovne mala byť práve strata poistencov – za rok 2019 ich odišlo až 150-tisíc. Preto minister zdravotníctva Marek Krajčí vtedajšiu šéfku poisťovne Hlinkovú odvolal. Hlavnou úlohou nového predstavenstva malo byť práve zvýšenie počtu poistencov.

V marci 2020, kedy bola Hlinková z funkcie odvolaná, vtedajšia hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliašová uviedla: „Ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár VšZP rozhodlo o zmene na poste generálneho riaditeľa. K uvedenému rozhodnutiu pristúpilo z dôvodu identifikovania potreby zefektívnenia činnosti poisťovne v súvislosti s potrebou prijatia nevyhnutých opatrení zdravotnej poisťovne vyplývajúcich zo situácie týkajúcej sa ochorenia COVID-19.“

Do vedenia VšZP sa vracia Ľubica Hlinková

Ľubica Hlinková na margo aktuálneho poverenia dočasne viesť VšZP uviedla: „V posledných troch rokoch som citlivo vnímala prezentovanie VšZP ako najdôveryhodnejšej značky na trhu. Bolo to v priamom rozpore so skutočnosťou, že poisťovňa každoročne generovala účtovnú stratu a žiadala štát o rôzne formy dofinancovania. Som pripravená urobiť všetky potrebné kroky, aby došlo k zosúladeniu predchádzajúcich tvrdení, pretože iba ekonomicky stabilná spoločnosť môže byť dôveryhodnou. Verím, že naši poistenci to ocenia.“

Hlinková bola počas uplynulých troch rokov hlasnou kritičkou vedenia VšZP a jej neefektívneho hospodárenia, svoje články a komentáre uverejňovala aj na stránkach ozdravme.

Zefektívnenie činnosti VšZP? Masívne straty a diskriminačné dofinancovanie

Richard Strapko mal zefektívniť činnosť VšZP. Ďalším cieľom, ktorý však Strapko nenaplnil, bolo navýšenie trhového podielu VšZP, ktorý mal klesajúcu tendenciu už od roku 2011. Stal sa však presný opak a kmeň VšZP sa za éry Strapka zmenšil. V roku 2020 sa poistný kmeň VšZP zmenšil o 54-tisíc poistencov. V roku 2021 sa poistný kmeň síce navýšil o deväťtisíc poistencov, no v roku 2022 sa poistný kmeň opätovne scvrkol o 20-tisíc poistencov.

Diskutabilné je aj naplnenie cieľa lepšej efektivity VšZP. Čísla hovoria jasnou rečou: za éry Richarda Strapka bola VšZP notoricky v strate. V roku 2020 predstavovala strata VšZP 114 mil. eur. V roku 2021 to bolo vyše 86 mil. eur a za rok 2022 154 mil. eur, spolu teda 354 mil. eur.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.