OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Anketa politických strán: Rozšíria politici svoj regulačný apetít aj o ďalšie subjekty v sektore?

Pri otázke regulácie zisku v zdravotníctve sa spomínajú iba zdravotné poisťovne. Zaujímalo nás, či politici uvažujú aj nad inými stakeholdermi.

Anketa politických strán: Rozšíria politici svoj regulačný apetít aj o ďalšie subjekty v zdravotníctve?

Foto: Unsplash License

Zákon o zdravotných poisťovniach definuje aj zisk zdravotnej poisťovne vo výške 1 % z predpísaného poistného.

Tesne pred Vianocami minulého roka sa podarilo poslancom Národnej rady SR schváliť novelu, ktorá okrem iného definuje reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou označil schválenie novely za malý zázrak.

Namiesto toho, aby kandidáti predostreli svoju ideu, ako chcú vytvoriť férové prostredie, v ktorom si budú zdravotné poisťovne naozaj konkurovať, tak v diskusiách počuť o úplnom zákaze zisku poisťovní alebo o úprave aktuálne nastavenej regulácie zisku. I keď jeden, dvaja kandidáti otvorene hlásia, že chcú zisk poisťovní naviazať na ukazovatele kvality a efektivity.

Argumentom na zákaz alebo obmedzenie zisku je, že z verejného zdravotného poistenia sa nemá tvoriť zisk. Tento argument používajú len na zdravotné poisťovne. Na druhej strane sa však v súvislosti s touto témou nespomínajú ďalší hráči v zdravotníctve, ktorí sú platení, resp. fungujú zo zdrojov verejného zdravotného poistenia.

Majú politici záujem o zásah do zisku aj iných hráčov v sektore? Opýtali sme sa vybraných kandidátov politických strán, či sú za to, aby aj ďalšie subjekty – ako ambulancie, nemocnice, laboratória, lekárne, záchranná zdravotná služba, farmaceutické firmy, a tak ďalej – mali regulovaný zisk.

Odpovedali nám: Zuzana Dolinková (Hlas-SD), Tomáš Szalay (SaS), Andrea Letanovská (Demokrati), Vladimír Baláž (SMER) a Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko).

Oslovení boli aj Monika Kolejáková (KDH) a Marek Krajčí (OĽaNO a Priatelia). Odpovede sme nedostali.


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Ako menej plytvať v zdravotníctve

Asi v máloktorej oblasti života na Slovensku sa mantra ekonómov, že žijeme vo svete neobmedzených túžob ale obmedzených zdrojov, prejavuje tak výrazne, ako v zdravotníctve.

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Téma tvorby vysokého zisku je už bezpredmetná. Od začiatku roka platí predsa novela zákona, ktorá diktuje maximálnu výšku zisku

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil tlačovú správu o hospodárení zdravotných poisťovní. Zmieňuje sa aj obavách z výplaty ziskov.

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Pri záchrannej a dopravnej zdravotnej službe sa inšpirujme etablovanými systémami v Európe

Roky 2002-2006 boli pre záchrannú zdravotnú službu kľúčové. V tom čase boli prijate reformné zákony, ktoré umožnili modernizáciu fungovania systému záchrannej zdravotnej služby.