OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Morová rana pre zdravotníctvo? Rozpočet pre rok 2024

Platba za poistencov štátu sa v roku 2024 zvýši na 4,5%. Javí sa to ako dobrá správa, no len samotná zvýšená platba sektor nespasí.

Morová rana pre zdravotníctvo? Rozpočet pre rok 2024

Foto: Unsplash License

Jedná sa totiž v lepšom prípade o kozmetické navýšenie rozpočtu. Po prepočítaní bola platba za poistencov štátu na rok 2023 4,22%, no ako sme analyzovali v článku Kolaps zdravotníctva na obzore?, táto čiastka nebude ani zďaleka dostatočná na to, aby pokryla čo i len základné výdavkové potreby v zdravotníctve.

Aktuálne výdavky v zdravotníctve sú podľa zverejnenej správy Ministerstva financií SR vo výške 6 891 miliónov eur, čo predstavuje nárast výdavkov o takmer 275 miliónov oproti schválenému rozpočtu pre rok 2023.  Ako v tej istej správe uvádza Ministerstvo financií SR, zdravotníctvo je potrebné dofinancovať o 340 miliónov eur a to cez zvýšenú platbu za poistencov štátu.

Politické strany sa zhodujú na tom, že v roku 2023 musíme sektor dofinancovať práve cez platbu za poistencov štátu.

Rast platov lekárov neskončil. Pokračuje

Ešte koncom roku 2022 došlo po masových výpovediach k dohode medzi Lekárskym odborovým združením a vládou, ktorá vyvrcholila podpisom memoranda. Celkové náklady v ústavnej zdravotnej starostlivosti stúpli oproti roku 2022 o 28,9% (555 miliónov eur). Parlament zároveň schválil zákon, ktorým sa budú platy pomerne významne zvyšovať aj budúci rok. Zvýšenie platov zdravotníkov v tomto segmente zdravotníctva si budúci rok vyžiada viac ako 192 miliónov eur.

Náklady rástli aj na lieky a ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Nárast nákladov na lieky predstavoval 316 miliónov eur (nárast nákladov o 21,7%). Nárast platieb pre ambulancie v roku 2023 činil 201 miliónov eur (+8,3%).  Podľa platového automatu náklady pre ambulantných lekárov i záchrannú zdravotnú službu porastú aj budúci rok a to o 7,7%. Celkové zvýšené náklady budú v roku 2024 predstavovať 550 miliónov eur.

Samotné zvyšovanie platov zdravotníkov kvôli ich akútnemu nedostatku je potenciálne dobrou správou, no horšou je, že alokované financie pre takéto zvýšenie nemusí byť  dostatočné. Rozpočet pre rok 2024 ešte nebol stanovený, no zákonne je zatiaľ platba za poistencov štátu stanovená na 4,5% z priemernej mzdy z pred dvoch rokov. Sekera pre budúci rok 2024 sa teda pri súčasnom modeli financovania bude predstavovať viac ako 210 miliónov eur.

Rozpočet 2024

Ak sa nič nezmení, tak budúcoročný rozpočet pre zdravotníctvo počíta s výdavkami na úrovni 8 miliárd eur. Nárast oproti roku 2023 by teda činil 4%, no zároveň stúpnu výdavky o 7,7% kvôli zavedenému platovému automatu a to len v prípade, že zdravotníctvo dofinancujeme o 350 miliónov eur.

V roku 2023 do zdravotníctva investujeme podľa aktuálne platného rozpočtu 7,35 miliardy (bez dofinancovania) až 7,7 miliardy (s dofinancovaním). Ak by k dofinancovaniu zdravotníctva tento rok neprišlo, znamenalo by to okrem iného aj to, že bude rozpočet pre rok 2024 deravý o viac ako 216 miliónov eur.

Kde domov můj

Podľa dát Eurostatu z roku 2020 Slovensko vynakladalo na zdravotníctvo len 7,2% HDP. Menej do zdravotníctva investuje len Írsko, Poľsko a Rumunsko. Priemer EÚ v investíciách do zdravotníctva je 11% a Česká republika, s ktorou sa často porovnávame, investuje do zdravotníctva 9,2% HDP.

Dôsledkom vyšších investícií do zdravotníctva v Českej republike je aj notorický exodus študentov medicíny. V Českej republike študuje 2 000 študentov, no späť do slovenského zdravotníctva príde študovať len približne 50 z nich.

Na Slovensku bude podľa aktuálne platného zákona budúci rok platba za poistenca štátu pevne stanovená na 4,5% z priemernej mzdy (z roku 2022), čo predstavuje 59 eur mesačne na poistenca, resp. 2 miliardy eur na celý rok. Výdavky na zdravotníctvo tak dosiahnu 7,4% HDP (o 0,2% HDP nárast oproti roku 2022).

V Česku je taktiež zákonom stanovená platba za poistencov štátu a budúci rok dosiahne 86 eur mesačne a výdavky na zdravotníctvo presiahnu 9% HDP. Pre Slovensko je teda životne dôležité, aby sme zvýšili naše investície v zdravotníctve. Ak by Slovensko dorovnalo platbu za poistencov štátu na úroveň Česka, tak by sa do zdravotníctva dostala jedna miliarda eur navyše a podiel HDP výdavkov na zdravotníctvo by stúpol na 8,2%. Platba za poistencov štátu by sa v takom prípade musela zvýšiť na 6,6% priemernej mzdy z roku 2022.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Čo v skutočnosti spôsobilo, že sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o opätovnej zmene finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach? Nevieme, rezort nereaguje na otázky.

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Pred niekoľkými dňami oznámil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, že začal opäť zvoz liekového odpadu z verejných lekární. Po viac ako roku sa lekárne postupne zbavujú liekového odpadu.