Na Slovensku funguje tzv. prerozdeľovací mechanizmus, ktorý zabezpečuje, aby sa pri rozdeľovaní disponibilných zdrojov prihliadalo na rizikovosť poistného kmeňa.
„Mŕtve duše“ sú dôsledkom technických nedostatkov v evidencii obyvateľstva a netýkajú sa nutne iba starších poistencov.
Početnosť
Pochopiteľne, však najvypuklejšie (a najľahšie identifikovateľné) je to v kategórii 100 a viac ročných.
Počet poistencov nad 100 rokov, ktorí nečerpali zdravotnú starostlivosť, bolo približne 2800 (v tomto počte sú aj osoby, ktoré možno počas roka zomreli a v ďalšom zozname poistencov už nebudú).
Ak sa na to pozrieme z pohľadu ich príslušnosti k poisťovni, zdravotná poisťovňa Union nemala žiadneho takéhoto poistenca, zdravotná poisťovňa Dôvera 1 % a Všeobecná zdravotná poisťovňa 99 % z nich.
V prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne takýto poistenci tvoria 0,094 % poistného kmeňa, v prípade ZP Dôvera 0,002 % poistného kmeňa. Zároveň je ale aj potrebné povedať že napriek tomu, že VšZP má okolo 57 % podielu poistencov celkovo, vo vekovej skupine nad 80 rokov už nakupuje zdravotnú starostlivosť pre 83 % poistencov.
Finančné zdroje
Z pohľadu finančných zdrojov je potrebné rozlišovať metodiku stanovovaniu zdrojov v systéme VZP, ktorá sa akurát opäť mení na systém platby za každého individuálneho poistenca štátu v stanovenej výške. Pre úplnosť preto v závislosti od tvorby rozpočtu rozlíšime tieto dva varianty:
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.