OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Smer recykluje snahu o spoplatnenie štúdia medicíny pre tých, ktorí odídu do zahraničia

Vo svojom predvolebnom programe pre zdravotníctvo Smer recykluje vlastný nápad. Chce, aby študenti medicíny, ktorí po skončení vysokej školy odídu do zahraničia, za svoje štúdium spätne platili školné.

Smer recykluje snahu o spoplatnenie štúdia medicíny pre tých, ktorí odídu do zahraničia

Foto: Unsplash License

Tento nápad strany Smer nie je novým a v éteri sa objavil i v minulosti. Strana SaS ešte v roku 2018 navrhovala zriadenie virtuálneho účtu za štúdium medicíny.

SaS v tom čase navrhovala, aby bol po skončení vysokoškolského štúdia lekára vytvorený virtuálny účet v hodnote štúdia absolventa. Ten sa mal v tom čase pohybovať vo výške 13 300 eur. Medici, ktorí by po skončení štúdia ostali pracovať na Slovensku by tento účet, ktorý mal byť v princípe podmieneným školným, zaplatiť nemuseli, no tí, ktorí by sa rozhodli dlhodobo pôsobiť v zahraničí, by tento účet museli uhradiť.

V čase predkladania tohto návrhu uviedla Janka Bittó Cigániková nasledovné „nemôžeme prikázať mladým, aby tu ostali, ale nie je fér, aby občania zo svojich daní platili štúdium lekárom, ktorí odídu do zahraničia.“

Smer si podobný nápad osvojil

Ešte v roku 2020 prišiel s obdobným návrhom aj SMER, no cenovka za štúdium medicíny mala byť niekoľkokrát vyššia. Konkrétne 55 000 eur. Robert Fico na programovej konferencii SMERu uviedol, že chce, aby absolvent medicíny, ktorý do desiatich rokov po ukončení štúdia odíde pracovať do zahraničia, zaplatil štátu 55-tisíc eur.

„S účinnosťou od roku 2020, ak budeme vo vláde. Máte dve možnosti, buď po skončení školy dostanete šek na 55-tisíc eur a môžete ísť, kde chcete. Alebo odpracujete 10 rokov na Slovensku a potom môžete ísť, kde chcete,“ uviedol na sneme strany predseda Robert Fico.

Pred voľbami 2023 prichádza SMER opätovne s podobným nápadom.

Pre ozdravme uviedol poslanec strany SMER Vladimír Baláž nasledovné „pred voľbami v roku 2020, rezonoval v spoločnosti bod v programe strany SMER-SD pre zdravotníctvo, kde bola komunikovaná idea vrátenia školného študentmi lekárskych fakúlt, ktorí vyštudovali na Slovensku a po štúdiu odišli pracovať do zahraničia. Táto idea reagovala na skutočnosť nedostatku nových lekárov v slovenskom zdravotníctve. Myšlienkovým základom bolo, že keď spoločnosť umožní absolvovať bezplatné štúdium na lekárskych fakultách, môže od absolventov očakávať určitú návratnosť tejto investície, odpracovaním niekoľkých rokov v slovenskom zdravotníctve, zvlášť v situácii, kedy je nedostatok lekárov kritický.“

Podľa Baláž sa situácia za posledné 3 roky zmenila.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.