Vo svojom predvolebnom programe pre zdravotníctvo Smer recykluje vlastný nápad. Chce, aby študenti medicíny, ktorí po skončení vysokej školy odídu do zahraničia, za svoje štúdium spätne platili školné.
Tento nápad strany Smer nie je novým a v éteri sa objavil i v minulosti. Strana SaS ešte v roku 2018 navrhovala zriadenie virtuálneho účtu za štúdium medicíny.
SaS v tom čase navrhovala, aby bol po skončení vysokoškolského štúdia lekára vytvorený virtuálny účet v hodnote štúdia absolventa. Ten sa mal v tom čase pohybovať vo výške 13 300 eur. Medici, ktorí by po skončení štúdia ostali pracovať na Slovensku by tento účet, ktorý mal byť v princípe podmieneným školným, zaplatiť nemuseli, no tí, ktorí by sa rozhodli dlhodobo pôsobiť v zahraničí, by tento účet museli uhradiť.
V čase predkladania tohto návrhu uviedla Janka Bittó Cigániková nasledovné „nemôžeme prikázať mladým, aby tu ostali, ale nie je fér, aby občania zo svojich daní platili štúdium lekárom, ktorí odídu do zahraničia.“
Smer si podobný nápad osvojil
Ešte v roku 2020 prišiel s obdobným návrhom aj SMER, no cenovka za štúdium medicíny mala byť niekoľkokrát vyššia. Konkrétne 55 000 eur. Robert Fico na programovej konferencii SMERu uviedol, že chce, aby absolvent medicíny, ktorý do desiatich rokov po ukončení štúdia odíde pracovať do zahraničia, zaplatil štátu 55-tisíc eur.
„S účinnosťou od roku 2020, ak budeme vo vláde. Máte dve možnosti, buď po skončení školy dostanete šek na 55-tisíc eur a môžete ísť, kde chcete. Alebo odpracujete 10 rokov na Slovensku a potom môžete ísť, kde chcete,“ uviedol na sneme strany predseda Robert Fico.
Pred voľbami 2023 prichádza SMER opätovne s podobným nápadom.
Pre ozdravme uviedol poslanec strany SMER Vladimír Baláž nasledovné „pred voľbami v roku 2020, rezonoval v spoločnosti bod v programe strany SMER-SD pre zdravotníctvo, kde bola komunikovaná idea vrátenia školného študentmi lekárskych fakúlt, ktorí vyštudovali na Slovensku a po štúdiu odišli pracovať do zahraničia. Táto idea reagovala na skutočnosť nedostatku nových lekárov v slovenskom zdravotníctve. Myšlienkovým základom bolo, že keď spoločnosť umožní absolvovať bezplatné štúdium na lekárskych fakultách, môže od absolventov očakávať určitú návratnosť tejto investície, odpracovaním niekoľkých rokov v slovenskom zdravotníctve, zvlášť v situácii, kedy je nedostatok lekárov kritický.“
Podľa Baláž sa situácia za posledné 3 roky zmenila.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.