Celkovo počas pôsobenia už bývalého riaditeľa dostala Všeobecná zdravotná poisťovňa finančnú injekciu vo výške 358 miliónov eur.
Richard Strapko sa dostal na čelo štátnej poisťovne 7. mája 2020 a na jej čele vydržal viac ako tri roky. Za jeho éry bola poisťovňa opakovane v červených číslach a jej dofinancovanie sa, žiaľ, stáva pomaly bežnou súčasťou existencie poisťovne. Minister zdravotníctva Michal Palkovič ho tento týždeň odvolal.
Minister nebol spokojný s návrhom plnenia opatrení, ktoré vypracovala Dozorná rada VšZP. Opatrenia majú zvrátiť rast dlhu poisťovne.
„Do piatku minulého týždňa do 12. hodiny sme zaviazali vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne k tomu, aby nám doložilo, akým spôsobom chce tieto opatrenia uskutočniť. Mali by ušetriť 51 miliónov eur. Plnenie tohto rozhodnutia jediného akcionára kvalitatívne považujeme za nedastatočné, nedostatočne vypracované,“ oznámil Palkovič na tlačovej besede. A za túto časť bol zodpovedný Richard Strapko.
Minister zároveň považuje problematické aj vyjadrenia časti predstavenstva poisťovne, že za stav poisťovne môže len nedofinancovaný sektor (písali sme o tom tu). „Očakával som, že časť vedenia, ako zodpovední manažéri v štátnej správe, bude pomenovávať a bude prichádzať s riešeniami, ktoré kondíciu VšZP zlepšia. Z tohto dôvodu som k dnešnému dňu (pozn. 10.7. 2023) odvolal generálneho riaditeľa VšZP pána Strapka,“ povedal Palkovič.
Richard Strapko krátko pred verejným oznámením svojho odvolania poslal médiám stanovisko, v ktorom napríklad uvádza, že celé predstavenstvo v uplynulých dňoch odmietli mitigačné opatrenie nariadené zo strany ministerstva. To sa malo týka neschvaľovania liekov na výnimku.
V písomnom stanovisku naznačuje, že minister ho odvolal v záujme finančnej skupiny. Neuviedol jej názov, ale pravdepodobne tým myslí Pentu.
„Všetko zlé je však na niečo dobré. Som vlastne rád, že sa spolu s kolegami nebudem nútení prizerať, ako VšZP so stovkami jej výnimočných zamestnancov nielen mediálne pochováva vlastný akcionár, a to v záujme konkrétnej finančnej skupiny, ktorá roky parazituje na žalostnom stave slovenského zdravotníctva,“ napísal Strapko.
Pre komplexnosť dopĺňame, že Richard Strapko v minulosti pracoval pre spomínanú finančnú skupinu. A minister Michal Palkovič prišiel z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde pôsobil aj ako zástupca predsedníčky Renáty Bláhovej. Úrad za posledné tri roky venoval omnoho viac pozornosti zdravotnej poisťovni Dôvera (ktorá patrí do skupiny Penta) ako Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Svedčí o tom množstvo tlačových správ a výstupov úradu. Vyvstávajú tak pochybnosti nad tvrdením, že Palkovič by mal odvolávať Strapka v záujme tejto finančnej skupiny.
To potvrdil aj sám minister, ktorý tvrdenia už bývalého riaditeľa poisťovne dementoval. „Toto je taká ľúbivá rétorika v prípade, že príde kritika. Nie je to pravda,“ povedal Palkovič.
Minister poprel aj tvrdenia o neschvaľovaní liekov na výnimku. „Práve naopak všetky opatrenia sú na to, aby zabezpečili podstatne kvalitnejšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ vieme ušetriť finančné zdroje, tak ich vieme účelovo aj investovať, napríklad do nielen inovatívnych liekov, čiže na výnimky, ale aj do liekov, ktoré sú štandardne kategorizované a momentálne nedostupné,“ reagoval Palkovič.
Na odvolanie Strapka zareagovali aj niektorí zamestnanci poisťovne, ktorí vyzdvihli niekoľko aktivít, za ktorými má stáť Strapko. Ich list zverejnila televízia TA3.
Zamestnanci napríklad spomínajú, že „2 roky po sebe zaznamenala VšZP historické nárasty nových poistencov (54 tisíc v roku 2021 tisíc a 62 tisíc v roku 2022). Aj napriek účelovej a negatívnej mediálnej kampani sme aktuálne priebežne získali viac ako 20 tisíc nových poistencov“.
Zamestnanci nespomínajú opakované dofinancovanie poisťovne, jej hospodárenie a nezmieňujú sa ani o odchode poistencov.
Strapko vyhral výberové konanie, no verejnosť nevedela prečo a ako
Richard Strapko sa dostal na čelo štátnej poisťovne 7. mája 2020. Vymenoval ho vtedajší minister Marek Krajčí, ktorý v podstate pri prvej veľkej personálnej zmene ukázal, ako si predstavuje transparentné výberové konanie.
Denník N krátko po vymenovaní nového šéfa štátnej poisťovne Richarda Strapka napísal: „Spôsob výberu šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne nebol ani transparentný, ani zrozumiteľný, ani spätne preskúmateľný. Preto nie je jasné, podľa čoho sa minister zdravotníctva Marek Krajčí rozhodoval a či si vybral najlepšieho možného kandidáta“.
Išlo teda o prvý personálny výber vtedajšieho ministra Mareka Krajčího a okrem úspešných uchádzačov výberového konania, ministerstvo utajovalo všetko. Dokonca aj mená členov výberovej komisie, a to preto, lebo neudelili súhlas s ich sprístupnením.
Ako napísal Denník N: „Oficiálne sú tajné mená členov výberovej komisie, ich odporúčania pre ministra, aj zápisnice z vypočutí kandidátov. Zo zverejnených faktov nie jasné, čo rozhodlo o voľbe Strapka, respektíve či si ho minister vybral po odporúčaní komisie alebo proti jej vôli. Traja z piatich členov (pozn. red. Jana Ježíková, vtedajšia štátna tajomníčka MZ; Marián Kolník, vtedajší generálny tajomník služobného úradu; a Radoslav Krupa, vtedy poverený riadením Úradu pre riadenie podriadených organizácií) výberovej komisie, ktorí sú podriadení ministrovi, mlčia. Štvrtá členka (pozn. red. Renáta Bláhová), ktorá bola nominovaná za ministerstvo financií, hovorí, že navrhla výber šéfa poisťovne zopakovať. A piata členka komisie (Jana Cigániková), koaličná poslankyňa, tiež potvrdzuje, že Strapka za trvalého šéfa VšZP neodporučila“.
Ani projekty, ktorými sa uchádzači prihlásili do výberového konania, neboli zverejnené. Avšak, bolo možné nahliadnuť do projektov na ministerstve zdravotníctva. Bez možnosti zápiskov či fotenia. Denník N zároveň pripomenul, že uchádzači počas výberového konania „podpisovali súhlas so zverejnením svojich projektov, s ktorými sa prihlásili. Aj napriek ich súhlasu ministerstvo projekty nezverejnilo na webe, ako sa očakávalo“.
Denník N tiež napísal: „Strapkovmu projektu chýbali akékoľvek návrhy konkrétnych riešení, popisu existujúceho stavu chýbal aj pokus o hlbšiu interpretáciu všeobecne známych faktov. Mnohé pasáže boli teoretické až tak, že by mohli byť pokojne súčasťou návrhu riadenia akejkoľvek inej firmy“
Na túto kritiku reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva. „Ministerstvo zdravotníctva si stojí za svojím rozhodnutím vo výbere a s časovým odstupom plánuje pozitívne výsledky v prospech pacientov a poistencov aj pred verejnosťou odreportovať,“ povedala pre Denník N vtedajšia hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Verejne sa ku konaniu vyjadrovala členka komisie a vtedajšia šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková z SaS. O spôsobe výberu napísala aj blog.
Matovič: A keď VšZP bude potrebovať do konca roka ďalšie peniaze, tak jej pôjdu ďalšie peniaze
O pár mesiacov po zvolení Richarda Strapka na čelo VšZP trio politikov a štátnych úradníkov informovalo o dofinancovaní štátnej poisťovne. Išlo o vtedajšieho premiéra Igora Matoviča, vtedajšiu štátnu tajomníčku MZ SR Janu Ježíkovú a vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera.
Cez zvýšenie základného imania poisťovňa mala VšZP dostať 300 miliónov eur. Po protestoch a nesúhlase koaličnej strany Sloboda a Solidarita sa táto suma znížila a štátna poisťovňa dostala 100 miliónov.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.