OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prišiel o kľúčovú kompetenciu

Po novele zákona úrad nemôže poisťovne poslať do ozdravného plánu. Proti tejto zmene však pri rokovaniach nevzniesol žiadne námietky.

Zdravotné poisťovne

Foto: Unsplash License

Teraz sa chystá apelovať na poisťovne, aby sa sledovali, či sa nadmerne nezadlžujú. Apel však nie je záväzný, na rozdiel od nariadenia ozdravného plánu.

Zmena prišla s novelou zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá je platná od začiatku nového roka. Novela prináša viacero zmien, ktoré sa týkajú napríklad prepoistenia do inej zdravotnej poisťovne, regulácie zisku, či kompetencií Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Novelou totiž úrad o jednu z dôležitých kompetencií prišiel. Ide o zásah pri nepriaznivom hospodárení zdravotnej poisťovne, kedy úrad mohol nariadiť ozdravný plán zdravotnej poisťovni.

A to v prípadoch, kedy zdravotná poisťovňa vykazovala straty, v dôsledku ktorých výška vlastného imania poisťovne klesla pod minimálnu hodnotu základného imania - 16,6 milióna eur.

Poisťovne bez pravidelnej kontroly

Spomínanú zmenu podľa našich informácií navrhlo Ministerstvo financií SR. To na naše otázky nereagovalo.

Obrátili sme sa preto na Ministerstvo zdravotníctva SR s otázkami, či dostalo od ministerstva financií vysvetlenie, prečo navrhlo zmenu, ktorou Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť stratil kompetenciu vyhlásiť ozdravný plán zdravotnej poisťovni.

Ministerstvo zdravotníctva na úvod potvrdilo, že „zákonom č. 518/2022 Z. z. sa vypustila povinnosť nariadiť ozdravný plán zdravotnej poisťovni, ak straty tejto zdravotnej poisťovne sú v takej výške, že hodnota vlastného imania zdravotnej poisťovne klesne pod minimálnu hodnotu základného imania vo výške 16 600 000 eur.“

Rezort zároveň dodal, že „zdravotná poisťovňa má naďalej povinnosť plniť obchodno-finančný plán a zabezpečovať platobnú schopnosť, čo je aj dôvodom prijatia tohto rozhodnutia“.

Faktom ale zostáva, že v prípade zlého hospodárenia zdravotná poisťovňa nebude musieť pripravovať ozdravný plán každý mesiac, svoje hospodárenie bude musieť vysvetľovať len raz ročne.

Upozorňovala na to ešte začiatkom decembra minulého roka poslankyňa Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková. Narážala tým na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorej vedenie na čele s Richardom Strapkom od roku 2020 vytvorilo stratu 332 miliónov eur. Aktuálne k tejto sume možno pripísať ďalších 147 miliónov.

Hospodárske výsledky poisťovní

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou totiž zverejnil na základe predbežných neauditovaných účtovných závierok za minulý rok hospodárske výsledky zdravotných poisťovní.

Všeobecná zdravotná poisťovňa skončila so stratou 147 miliónov eur a zdravotná poisťovňa Dôvera so stratou 13,8 miliónov eur. Jediná poisťovňa, ktorá skončila s kladným hospodárskym výsledkom, je zdravotná poisťovňa Union. K minulému roku vykázala 1,1 milióna eur.

Zdroj: ÚDZS

Dve najväčšie zdravotné poisťovne nám potvrdili, že podľa predbežných, neauditovaných výsledkov sú za rok 2022 v uvedenej strate.

Priaznivo nevyzerá ani aktuálne hospodárenie.

„Účtovná závierka za mesiac január ešte nebola uzatvorená a vykázaná, všetky údaje sú v zmysle zákona mesačne zasielané na ÚDZS, MF SR a MZ SR,“ reagovala Všeobecná zdravotná poisťovňa na otázku, v akom je finančnom stave aktuálne.

Dôvera ZP upresnila, že prvé čísla za január budú zverejnené koncom februára. Predpokladá však, že bude v miernej strate, ktorej sa hovorí aj „červená nula”. „Tento stav len potvrdzuje, že pri sľuboch zdravotníckemu sektoru treba byť maximálne obozretný a že sľuby zdravotníkom majú byť riadne finančne kryté,“ dodala v Dôvera.

Zdravotné poisťovne reagovali aj na schválenú zmenu, ktorou úrad stratil kompetenciu vyhlásiť ozdravný plán poisťovní, v kontexte situácie s financovaním zdravotníctva a hospodárením zdravotných poisťovní.

Podľa Dôvery vypustenie legislatívnej možnosti nariadiť zdravotnej poisťovni ozdravný plán je účelovo zamerané na štátnu zdravotnú poisťovňu.

„Máme za to, že do systému to neprinesie žiadnu pridanú hodnotu, naopak, vytratia sa z neho aj zvyšky transparentnosti. Napokon, možno to pozorovať na aktuálne zverejnených výsledkoch štátnej zdravotnej poisťovne za rok 2022,“ skonštatovala súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera.

Všeobecná zdravotná poisťovňa podotkla, že hospodárenie zdravotných poisťovní ostáva pod adekvátnou kontrolou. Pričom úrad stále môže požiadať zdravotnú poisťovňu o predloženie ozdravného plánu, ak neplní svoj obchodno-finančný plán, alebo nespĺňa povinnosť hradiť záväzky poskytovateľom zdravotnej starostlivosti včas.

„Zdravotná poisťovňa, ktorá by nemala dostatok prostriedkov na úhradu svojich záväzkov, teda prípadnej výzve predložiť ozdravný plán bude čeliť aj naďalej,“ uviedla štátna poisťovňa a dodala: „Zároveň sú všetky zdravotné poisťovne akciové spoločnosti a teda sa na ne vzťahujú všetky ustanovenia obchodného zákonníka, zákona o účtovníctve a ostatných predpisov.“

Úrad o zachovanie kompetencie nezabojoval?

Pre denník ozdravme.sk potvrdili dva od seba nezávisle zdroje, že úrad pri diskusiách k navrhovanej zmene nereflektoval a nenamietal u kompetentných pri rokovaniach.

Úrad ale tvrdí, že už počas legislatívneho procesu vyjadril sklamanie z časti návrhu, kde sa odňala právomoc nariadiť zdravotnej poisťovni predložiť na schválenie ozdravný plán, ak jej vlastné imanie v dôsledku straty kleslo pod minimálnu výšku základného imania.

„Úrad vyjadril obavu, že odňatie tejto kompetencie predstavuje riziko z hľadiska finančnej stability verejného zdravotného poistenia,“ uvádza sa v odpovedi pre denník ozdravme.sk.

Podľa úradu bude po novom prijatie obdobných opatrení ponechané takpovediac na dobrej vôli zdravotnej poisťovne a dodržiavaní bežných ustanovení obchodného zákonníka, ktoré definujú, kedy sa akákoľvek obchodná spoločnosť nachádza v kríze.

„Úrad však bude apelovať na štatutárny orgán poisťovne, aby sledoval, či je poisťovňa predlžená alebo jej v dôsledku nepriaznivého pomeru vlastného imania a záväzkov hrozí úpadok v zmysle obchodného zákonníka, to však z pohľadu úradu nevytvára dostatočnú záruku pre stabilitu systému verejného zdravotného poistenia,“ dodal úrad.

Môžeme očakávať dofinancovanie?

Vzhľadom na hospodárenie poisťovní, prísľubom pre nemocničných lekárov, ambulantný sektor a rozpočet zdravotníctva sa vynára otázka, či by zdravotníctvo malo byť, resp. bude potrebné dofinancovať.

Podľa štátnej poisťovne v tejto chvíli ide o predčasnú otázku.

„MZ SR v spolupráci s MF SR už začiatkom roka dopĺňalo zdroje VZP, aby bol vytvorený priestor na splnenie očakávaní poskytovateľov,“ uviedla VšZP. Poisťovňa ubezpečila, že  urobí všetko pre to, aby pre svojich poistencov zabezpečila kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

„Zároveň jej prioritou zostáva riadne plnenie záväzkov voči svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ dodala VšZP.

Dôvera naznačuje, že budú potrebné pre sektor dodatočné zdroje.

„Reálny obchodno-finančný plán budeme predkladať k 31. marcu. Do tejto doby ešte prebehne viacero rokovaní, stretnutí a ich závery zapracujeme do nasledujúceho obdobia. Avšak už dnešné návrhy, resp. požiadavky segmentu sa bez dodatočných zdrojov nezaobídu,“ reagovala ZP Dôvera.

Podľa poisťovne sľuby a dohody, ktoré boli uzavreté so zdravotníkmi na úrovni vlády a ministerstva zdravotníctva si nevyhnutne vyžadujú zvýšenie platieb za poistencov štátu.

„Do úvahy prichádzajú aj iné alternatívne zdroje, získané napr. vyňatím zdravotných poisťovní spod platby osobitného odvodu v regulovaných odvetviach,“ podotkla Dôvera.

Tento odvod dlhodobo považuje poisťovňa v systéme verejného zdravotného poistenia za neopodstatnený a odlievajúci financie zo zdravotníctva do iných, zjavne nesúvisiacich odvetví slovenskej ekonomiky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární - Česko (II. časť)

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární - Česko (II. časť)

Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov priblíženia zdravotných služieb bližšie k zákazníkovi je rozšírenie možnosti predaja niektorých liekov bez lekárskeho receptu (OTC) na maloobchod.

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární (I. časť)

Liberalizácia predaja OTC liekov a budúcnosť lekární (I. časť)

Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov priblíženia zdravotných služieb bližšie k zákazníkovi je rozšírenie možnosti predaja niektorých liekov bez lekárskeho receptu (OTC) na maloobchod.

Apoštoli neefektivity a predražených nákupov

Apoštoli neefektivity a predražených nákupov

LOZ a časť opozície adoruje dlhodobo poisťovňu, ktorá nakupuje zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov najdrahšie.