Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa slovenský tím dostal medzi tieto štúdie.
Vedecký a výskumný tím z Premedix Academy pod vedením kardiológa Allana Böhma sa pochválil ďalším svetovým úspechom.
Na prestížnej konferencii ESC Congress, zameranej na kardiológiu a kardiovaskulárnu medicínu, dostali príležitosť prezentovať svoju najnovšiu štúdiu. Je to vôbec prvýkrát v histórii, čo sa slovenský tím dostal medzi tieto najvýznamnejšie štúdie svetovej kardiológie.
Slovenský tím odprezentoval na kongrese výsledky svojho výskumu v projekte s názvom STOPSHOCK, a to priamo v prestížnej sekcii „Late breaking science“. Tento pojem označuje najnovšie, často ešte nepublikované štúdie, ktoré sú však považované za mimoriadne dôležité.
Prezentovaná štúdia je zameraná na predikciu rizika vzniku kardiogénneho šoku. Ide o akútny stav, kedy srdce ako pumpa nedokáže zabezpečiť adekvátne okysličenie organizmu, a môže tak dôjsť k zlyhaniu orgánov a tkanív. Štatistiky tohto ochorenia sú alarmujúce, pretože sa vyznačuje až 50% úmrtnosťou.
„Bolo nám obrovskou cťou prezentovať výsledky našej práce pred tisíckami svetových odborníkov,“ reagoval Allan Böhm, kardiológ z Premedix Clinic.
Ako následne uviedol, „STOPSHOCK je novinkou, ktorá prepája umelú inteligenciu a medicínu. S tímom sme identifikovali trinásť kľúčových premenných z množstva analyzovaných dát, ktoré môže lekár už pri prvom stretnutí s pacientom získať a po vložení do kalkulátora predpovedať riziko vzniku kardiogénneho šoku. Lekár tak dokáže určiť jeho pravdepodobnosť a môže včas zasiahnuť“.
Tu sa však prezentácia tímu nekončí. V Londýne odprezentuje aj ďalšie dva príspevky technicko-medicínskeho start-upu Seerlinq, ktorý tiež vznikol v rámci vedecko-výskumných aktivít Premedix Academy.
V sekcii Clinical Case predstavia technológiu Seerlinq, ktorá dokáže vďaka diaľkovému monitorovaniu predísť srdcovému zlyhaniu pacientov. Doteraz to bolo možné iba invazívnymi metódami, slovenskí vedci však vyvinuli metódu, ktorou sa dá predpovedať zlyhania srdca aj na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Lekár tak má pacienta neustále pod dohľadom, nech sa nachádza kdekoľvek.
„Obsahom prezentácie bola štúdia, v ktorej sme vďaka dátam získaným cez technológiu Seerlinq dokázali nastaviť personalizovanú liečbu 73-ročného pacienta, a tým sme odvrátili dve epizódy zhoršenia jeho stavu a zabránili jeho hospitalizácii,“ uviedol Böhm.
Ďalšia prezentovaná štúdia zahŕňala 371 pacientov. „Overili a potvrdili sme si, že systém založený na strojovom učení je schopný identifikovať podtyp srdcového zlyhávania na základe analýzy fotopletyzmografického signálu. Ten sa zaznamenáva pulzným oximetrom,“ povedal Böhm.
V tomto projekte vidia odborníci budúcnosť a prínos pre pacientov ako i samotné zdravotníctvo, keďže by mohol prispieť k zníženiu nákladov na operácie a hospitalizácie.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.