OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje zmenu odvolania riaditeľa NIHO. Po novom by minister zdravotníctva mohol odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu.

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Foto: NIHO; ozdravme

Na pozmeňujúci návrh v druhom čítaní reagoval poslanec opozície Tomáš Szalay (SaS). „Pozmeňujúci návrh v druhom čítaní, bez akejkoľvek diskusie, bez súvisu so zvyškom zákona. Vládny valec chce vymeniť šéfa zdravotníckej HTA agentúry NIHO, zrejme za niekoho z farmafirmy. Prekážkou bol doteraz súčasný zákon,“ napísal na sociálnej sieti. 

Podľa platnej legislatívy riaditeľa vymenúva a odvoláva minister zdravotníctva na návrh komisie. Minister zdravotníctva môže odvolať riaditeľa z jeho funkcie, ak

a) bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,
b) bola jeho spôsobilosť na právne úkony obmedzená právoplatným rozhodnutím súdu,
c) začal vykonávať funkciu, povolanie, zamestnanie alebo činnosť, ktorá je nezlučiteľná s výkonom funkcie riaditeľa,
d) neprestal do 100 dní odo dňa vymenovania do funkcie vykonávať funkciu, povolanie, zamestnanie alebo činnosť podľa odseku 11,
e) inštitút neplní úlohy podľa zákona.

Minister zdravotníctva môže taktiež odvolať riaditeľa, ak jeho konanie vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať dôvodné pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

Ak poslanci návrh schválila, tak minister zdravotníctva už nebude potrebovať žiaden dôvod na odvolanie riaditeľa inštitútu.

„Navrhovanou legislatívnou zmenou sa dosiahne možnosť Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky podniknúť kroky k efektívnejšiemu riadeniu Inštitútu a implementácii administratívnych rozhodnutí, zvýšeniu výkonnosti, kvality a možnosti adaptácie a reakcie na neočakávané problémy či účinné riadenie Inštitútu,“ píše sa v odôvodnení pozmeňujúceho návrhu.

Na čelo inštitútu HTA sa môže postaviť človek bez praxe v hodnotení zdravotníckych technológií

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Promo nového albumu má niečo spoločné s dianím na ministerstve zdravotníctva. Najskôr sa hrajú novinky a následne prídu na rad osvedčené hity. V tomto prípade evergreenové témy, medzi ktoré sa zaraďuje aj nový katalóg výkonov.

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.