OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Komentár Dušana Zachara: Kľúčové pre implementáciu zámerov bude, či ministerka zdravotníctva bude mať dostatočnú politickú podporu

Oblasť zdravotníctva nebude v rámci kapitol PVV tou, ktorá by vyvolávala veľké kontroverzie a pohoršenie či naopak slová veľkej chvály.

Komentár Dušana Zachara: Kľúčové pre implementáciu zámerov bude, či ministerka zdravotníctva bude mať dostatočnú politickú podporu

©Jakub Kotian, Trend

To by možno mohlo byť aj jedno z pozitív, nakoľko chaotického prijímania opatrení a „svätej vojny“ v zdravotnej politike sme si v ére Igora Matoviča zažili naozaj dosť. Aktéri v sektore to vnímali dosť citlivo a negatívne, preto ak by sa podarilo zlepšiť v programe vlády deklarovanú "transparentnosť tvorby politík, predvídateľnosť financovania a stabilizáciu legislatívnych procesov", tak by to bolo nepochybne úspechom.

Výrazne sa má zlepšiť komunikácia rezortu a dialóg „s celým politickým a odborným spektrom a každým z relevantných subjektov, ktoré v zdravotníctve pôsobia“.

Trochu som sa však zamyslel, či nie je neskoro počas bežiaceho funkčného obdobia len začať na základe dialógu so stakeholdermi pripravovať dlhodobú stratégiu rozvoja zdravotníctva.

Podľa mňa by politici mali mať svoju víziu odborne predpripravenú, mali by ju predstaviť odbornej aj laickej verejnosti a kandidovať s ňou vo voľbách, a keď dostanú od voličov dôveru, mali by ju začať presadzovať optimálne v prvej polovici volebného obdobia, kedy je čas na prijatie reformných zmien, ktoré sú niekedy nepopulárne, najvhodnejší.

Z tohto dôvodu nepredpokladám v zdravotníctve počas nasledujúceho obdobia nejakú vopred pripravenú reformnú smršť. Skôr pôjde o evolučné zmeny.

V zdravotníckom programe vlády cítiť dôraz na zamýšľané projektové manažovanie jednotlivých oblastí, podobne ako to bolo za čias ministrovania Tomáša Druckera. Tých v PVV menovaných oblastí a zámerov v nich je však taký veľký počet, že bude nesmierne obtiažne vyčítať, čo budú priority novej vlády.

A to môže byť z manažérskeho hľadiska problémom, nakoľko fokusovanie na všetko môže nakoniec znamenať, že sa nepodarí poriadne pohnúť dopredu žiadna agenda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.