OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Štát sa zobudil a opäť si začal plniť svoju povinnosť

Po viac ako roku sa lekárne zbavia nespotrebovaných liekov, ktoré v lekárňach odovzdali obyvatelia.

Štát sa zobudil a opäť si začal plniť svoju povinnosť

Foto: Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval na sociálnej sieti, že od pondelka 15. apríla 2024 začal zvoz liekového odpadu z verejných lekární.

Zatiaľ prebieha v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Prvotný zvoz začal v týchto krajoch, keďže sa práve v nich nachádzajú lekárne s najväčším množstvom liekového odpadu. Ide o lieky, ktoré odovzdali v lekárňach obyvatelia. 

V slovenských lekárňach sa už viac ako rok hromadil nevyzdvihnutý nebezpečný odpad – lieky nespotrebované obyvateľmi. Za zvoz je zodpovedný práve Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Každá lekáreň je povinná prevziať liek od každého, kto liek do lekárne príde odovzdať. Lekáreň má potom povinnosť takto odovzdané lieky zhromažďovať a následne odovzdať štátnemu ústavu, ktorý sa podľa zákona o liekoch považuje za pôvodcu tohto odpadu a zabezpečuje tak jeho zneškodnenie.

Zdroj: zákon o liekoch

Zároveň povinnosťou každej lekárne je mať pre potreby zberu takýchto liekov vyčlenený priestor v lekárni, a to v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva o správnej lekárenskej praxi a viesť evidenciu odovzdania tohto odpadu.

Štátny ústav zabezpečoval odvoz nespotrebovaných liekov z verejných lekární dvakrát ročne cez spoločnosť Modrá planéta. Ako však farmaceuti opakovane upozorňovali, posledný zber – aj to nie zo všetkých lekární - bol realizovaný ešte v marci 2023.

Alarmujúca situácia v zbere nespotrebovaných liekov

Dôvodom tak dlhej absencii odvozu nespotrebovaných liekov bolo, že spoločnosť, ktorá zabezpečovala zvoz, ukončila zmluvu so štátnym ústavom v lete 2023 a zároveň minimálne od jesene neboli k dispozícii spaľovne, ktoré nespotrebované lieky likvidovali.

To, že neboli spaľovne k dispozícii, potvrdil Jaroslav Kypr, prevádzkový riaditeľ lekárne Dr. Max a predseda Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární, ešte počas minuloročnej septembrovej konferencii Zdravotníckych novín. Hovoril, že nemáme priestor pre likvidáciu liekového odpadu. Kypr už vtedy bil na poplach, že situácia v lekárňach je kritická, nakoľko lekárne nemali priestorové kapacity na ďalšie nespotrebované lieky.

V tomto roku 25. januára na alarmujúcu situáciu v zbere nespotrebovaných liekov upozornili Slovenská lekárnická komora a Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

„Už takmer rok, a v niektorých lekárňach aj dlhšie, čelíme problému naplnených kapacít týchto priestorov. Na jednej strane nám zákon ukladá povinnosť nespotrebované lieky od pacienta prevziať a uchovávať, na druhej strane si štát neplní povinnosť zneškodnenia tohto odpadu uloženú tým istým zákonom,“ podotkol Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

O alarmujúcej situácii hovoril i Kypr, ktorý uviedol, že podľa interného prieskumu medzi lekárňami združenými v asociácii evidovali viac ako 3 000 vriec, v ktorých je nahromadený odpad určený na likvidáciu v na to určených spaľovniach. „Toto množstvo predstavuje približne 40 ton nebezpečného odpadu,“ upozornil Kypr.

Predseda asociácie zároveň poukázal na ďalšie súvislosti tohto problému. „V mnohých lekárňach je týmto ohrozené plnenie povinností vyplývajúcich z požiadaviek bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a zároveň – pokiaľ lekárnici z kapacitných dôvodov odmietnu prevziať nespotrebované lieky – hrozí nesprávna likvidácia tohto odpadu.“


Viceprezidentka lekárnickej komory Miroslava Snopková vysvetlila, že „medzi odpad, ktorý je potrebné vrátiť do lekárne, patria nespotrebované humánne aj veterinárne lieky – tablety, kapsuly, čapíky, roztoky, očné kvapky, sirupy, masti, krémy, gély, použité injekčné striekačky s ihlou, inzulínové perá, či ampulky injekčných liekov ako aj individuálne pripravované lieky. Tieto sa vracajú vo svojom pôvodnom vnútornom obale (blistri, fľaštičke, tube, ampulke), vonkajší papierový obal sa triedi bežným spôsobom“.

Bežným spôsobom sa teda zneškodňujú vonkajšie obaly akéhokoľvek lieku, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, výživové doplnky, detská výživa, kozmetické výrobky a iný sortiment, ktorý bol zakúpený v lekárni, ale nie je liekom.

„Slovenskí pacienti patria medzi najzodpovednejších – napríklad v roku 2022 odovzdali do lekární takmer 250 ton liekového odpadu. Verme, že tento skvelý, roky budovaný návyk zodpovednosti k životnému prostrediu, si zachováme aj naďalej a problém s likvidáciou liekového odpadu sa v blízkej dobe vyrieši,“ dodal prezident lekárnikov Ondrej Sukeľ.Dôvodov, prečo je potrebné odovzdávať nespotrebované lieky do lekárne, a nikde inde, je viacero. Pri nevhodnej likvidácií, keď sa lieky dostanú napríklad na skládku odpadu hrozí okrem znečistenia životného prostredia aj to, že liečivá uvoľnené z liekov pri nevhodnej likvidácii majú pri dlhodobej expozícii vplyv na zdravie ľudí či zvierat, a to aj pri nízkych koncentráciách.


Zo zistení asociácie tiež vyplynulo, že prípadné odmietnutie prevzatia nespotrebovaných liekov z dôvodu vyčerpania priestorových kapacít sa nestretlo vždy s pochopením ľudí.

„Prosíme občanov, aby boli trpezliví, liekový odpad určite nevyhadzovali do bežného odpadu, bezpečne ho uložili oddelene od užívaných liekov, na mieste nedostupnom deťom a počkali na obnovenie zberu,“ apeluje prezident lekárnikov Ondrej Sukeľ.

Nezabezpečený odvoz, nefungujúce spaľovne – problém skončil na pleciach lekárnikov

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje zmenu odvolania riaditeľa NIHO. Po novom by minister zdravotníctva mohol odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu.

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Celú situáciu ohľadom dát by pomohol vyriešiť register.