OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Spoločné rokovanie zdravotných poisťovní, AZP SR a ÚDZS

@Facebook ÚDZS

Zdravotné poisťovne sa pripravujú na avizované rušenie benefitov, nadšené z toho minimálne na základe oficiálnych stanovísk poisťovní nie sú. Benefity zdravotných poisťovní totiž neboli prínosné len pri prepoisťovacej kampani, boli aj nástrojom, ktorým sa poisťovniam podarilo zvýšiť počet preventívnych prehliadok.

Benefity skončia, otázka je kedy a ktoré

I keď to otvorene nepriznáva ani jedna zo zdravotných poisťovní ani ministerstvo zdravotníctva, tak benefity v súčasnej podobe majú byť buď od 01.05. 2024 alebo od 01.06. 2024 minulosťou. Definitívny umieráčik zvoní predovšetkým zubným benefitom, ktoré majú byť z úsporných dôvodov zrušené úplne. Poistenci tak zrejme môžu zabudnúť na príspevok poisťovne na stomatologickú zdravotnú starostlivosť alebo napríklad na dentálnu hygienu.

Informácie o tom, že momentálne prebiehajú rokovania medzi zdravotnými poisťovňami a ministerstvom zdravotníctva o rušení zubných benefitov a okresaní tých ďalších, potvrdil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, no pred ich ukončením ich odmietol ďalej komentovať.

Matej Štepianský vo svojej odpovedi zároveň dodal, že určite nebudú zrušené všetky benefity, no na stole je zrušenie finančných benefitov, ktoré sú pre zdravotné poisťovne najnákladnejšie.

Koľko investovali zdravotné poisťovne do benefitov? VšZP nevie

Všetky tri zdravotné poisťovne sme požiadali o dáta o tom, koľko miliónov eur investovali do poskytovania benefitov pre svojich klientov za roky 2020-2023. Dáta sme však dostali len od zdravotnej poisťovne Dôvera a Union.

Všeobecná zdravotná poisťovňa nám dáta o tom, koľko finančných zdrojov minuli na benefity pre klientov, neposlala a vo svojom stanovisku uviedla, že sa suma nedá vyčísliť. V stanovisku VšZP tiež uviedla, „pokiaľ ide o dáta týkajúce sa finančného čerpania benefitov z Peňaženky zdravia, tie prichádzajú s niekoľkomesačným oneskorením v závislosti od podávania a vyhodnocovania žiadostí poistencami a presnú sumu tak nie je možné uviesť“.

Táto odpoveď sa dá interpretovať viacerými spôsobmi. Prvým je, že VšZP nevie, koľko finančných prostriedkov investovala medzi rokmi 2020-2023 do zdravotných benefitov. Druhou možnosťou je, že VšZP tieto dáta sprístupniť nechce. Argumentácia o tom, že sa suma nedá kvantifikovať ani za roky 2020, 2021 a 2022 stojí na vode. Navyše 15.04.2024 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil, že Všeobecná zdravotná poisťovňa, investovalo do benefitov v roku 2023 28 642 729€

Zdravotná poisťovňa Union vynaložila v roku 2022 na zubný benefity 5 939 744 € a v roku 2023 7 013 600 €. Z odpovede, ktorú nám zaslala hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová, nie je zrejmé,aká bola celková nákladovosť benefitov pre ZP Union. 15.04.2024 však Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uverejnil informáciu o tom, že zdravotná poisťovňa Union, vynaložila na benefity v roku 2023 celkovo 11 806 065€

Zdravotná poisťovňa Dôvera investovala v roku 2020 do benefitu 300+300 3 milióny €, do zubného benefitu 6,7 mil. €. Celkové náklady na benefity v roku 2020 predstavovali pre ZP Dôvera 10,7 milióna €. Výdavky na benefity kontinuálne stúpali aj počas roku 2021,2022 a 2023. V roku 2022 zaviedla Dôvera nový benefit zdravé oči. Náklady na benefity sa v roku 2023 vyšplhali na 20,60 milióna € (podľa dát ÚDZS však Dôvera investovala "len" 20 392 687€).

Zdroj: ZP Dôvera, vlastné spracovanie

Celkové náklady na benefity všetkých troch zdravotných poisťovní predstavovali 60,8 milióna €.

Vplyv benefitov na prevenciu

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v zhode v tom, že benefity napomohli k zvýšeniu preventívnych prehliadok. Všeobecná zdravotná poisťovňa vo svojom stanovisku uviedla: „Benefitný produkt Peňaženka zdravia, ktorej súčasťou sú finančné benefity, vznikol najmä na podporu prevencie, aj preto je čerpanie finančných príspevkov na zdravotnú starostlivosť od začiatku podmienené práve absolvovaním preventívnych prehliadok“.

Z analýz VšZP vyplýva, že Peňaženka zdravia v rokoch 2021 a 2022 motivovala viac ako 84 000 poistencov, ktorí v predchádzajúcich rokoch neabsolvovali žiadne preventívne prehliadky, resp. ich absolvovali sporadicky, k absolvovaniu 91 000 preventívnych prehliadok. VšZP považuje svoj produkt Peňaženku zdravia za efektívny nástroj na podporu prevencie obyvateľstva.

Pozitíva vplyvu benefitov na zvýšené návštevy klientov na preventívnych prehliadkach vníma aj zdravotná poisťovňa Union, potenciálne rušenie benefitov považuje zdravotná poisťovňa za veľkú škodu a krok vzad v starostlivosti zdravotnej poisťovne o svojich klientov. Zdravotná poisťovňa navyše rušenie benefitov považuje aj za krok, ktorý zhoršuje súťaž o poistenca medzi zdravotnými poisťovňami.

Pozitíva benefitov na zvýšenej účasti poistencov na preventívnych prehliadkach vníma aj druhá najväčšia zdravotná poisťovňa Dôvera.

„Podmienenie príspevku 5x30 € u stomatológa prevenciou u všeobecného lekára nebolo samoúčelným krokom. Je praktickou ukážkou toho, ako môžu zdanlivo nesúvisiace opatrenia zdravotnej poisťovne pozitívne vplývať na zdravie poistencov. Lekár totiž dokáže pri jedinej návšteve odhaliť také závažné ochorenia, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak, ale napríklad aj obávanú rakovinu hrubého čreva. Ich včasná liečba je pre pacienta významným prínosom,“ konštatuje Branislav Koreň, špecialista odboru revízii a kontrol v Dôvere.

Ako motivovať poistencov k preventívnym prehliadkam po zrušení benefitov?

Dáta všetkých troch zdravotných poisťovní hovoria o pozitívnom trende, na preventívne prehliadky k stomatológom, všeobecným lekárom a špecialistom chodíme čoraz viac, za najdisciplinovanejšími pacientmi v západných krajinách však stále zaostávame.

To, aký bude mať vplyv zrušenie benefitov na to, aby sme trend zvyšujúceho sa počtu preventívnych prehliadok udržali, na dátach uvidíme až v roku 2026. Podľa PR špecialistu ZP Dôvera Mateja Štepianského je zatiaľ predčasné hovoriť o možnom vplyve obmedzenia finančných benefitov na účasť poistencov na prevencii.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Ministerstvo jednou rukou nariadilo úsporu pri inkontinenčných pomôckach, druhou rukou rozhodlo o opaku. Prečo? Vraj verejný záujem

Čo v skutočnosti spôsobilo, že sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o opätovnej zmene finančného limitu pri inkontinenčných pomôckach? Nevieme, rezort nereaguje na otázky.

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Lieky sa hromadia. Ako dlho postačí kapacita spaľovne?

Pred niekoľkými dňami oznámil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, že začal opäť zvoz liekového odpadu z verejných lekární. Po viac ako roku sa lekárne postupne zbavujú liekového odpadu.

Ministerstvo zmenilo názor, finančný limit inkontinečných pomôcok opäť zmenilo

Ministerstvo zmenilo názor, finančný limit inkontinečných pomôcok opäť zmenilo

Rezort sa rozhoduje v štýle známeho meme „idem, nejdem“. Komunikácia zmätočných zmien ostáva na pleciach lekárnikov.