OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Pohľad prezidenta lekárnickej samosprávy na Programové vyhlásenie vlády v oblasti zdravotníctva

Na úvod si dovolím konštatovanie, že programové vyhlásenie akejkoľvek vlády pozostávajúcej z demokratických strán je v zásade nekritizovateľné, keďže vždy a za každých okolností definuje pozitívne plány, vízie, návrhy a riešenia.

Pohľad prezidenta lekárnickej samosprávy na Programové vyhlásenie vlády v oblasti zdravotníctva

Foto: Slovenská lekárnická komora (www.slek.sk)

Rovnako vnímam aj to aktuálne s názvom „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“. S dodatkom, že táto veta by sama o sebe mohla a mala byť programovým vyhlásením Slovenskej republiky ako takej, bez ohľadu na vládu.

Z oblasti zdravotníckej politiky si však predsa len dovolím upriamiť pozornosť na konkrétne vety, resp. všeobecne znejúce úlohy, ktoré si stanovil rezort zdravotníctva a ktoré ma zaujali, keďže som v nich našiel nielen to, čím žijem (žijeme), ale aj čosi ako zadanie pre profesiu, ktorú mám tú česť zastupovať už deväť rokov (a deväť ministrov).

1. Vláda sa zaväzuje, že bude riadiť rezort odborne, transparentne a prísne nediskriminačne

Lekárenská starostlivosť je už dvadsať rokov do značnej miery riadená laickými rozhodnutiami obchodných subjektov, ktoré v číslach spotreby liekov a nákladov na nich nevidia pridanú hodnotu zvyšovania kvality života pacientov, ale pridanú hodnotu zvyšovania ziskov ich obchodných podielov v entitách obchodujúcich liekmi – so všetkými atribútmi slova obchod.

Veď v konečnom dôsledku aj v SK NACE nie je lekárenstvo zaradené v zdravotnej starostlivosti, ale v sekcii „maloobchod v špecializovaných predajniach“.

Diskriminácia odbornosti je na dennom poriadku a z tejto letargie nás dlhodobo nepreberá ani fatálna nedostupnosť základných liekov, či zaostávanie lekárenstva ako odboru približne štvrťstoročie za vyspelým svetom. Absolútne nepochopenie konceptu farmaceutickej starostlivosti je aktuálne zhmotnené do mediálneho PR blúznenia o „predaji“ liekov krížom-krážom po benzínkach, bufetoch a novinových stánkoch, podporeného klamstvami o tom, že to sú „trendy“.

Nie, nie sú. Trendy v zdravotníctve neurčujú nápady predavačov vyplývajúce z absencie základnej kvalifikácie nahradenej hypertrofiou sebavedomia.

Prvé citované ustanovenie PVV si teda v kontexte farmácie vykladám tak, že vláda sa zaväzuje nepodliehať obchodným tlakom nezdravotníckych subjektov, bude pracovať na základe reálnych dát a zahraničných pozitívnych vzorov a zastaví diskrimináciu všeobecnej profesionality v konflikte s parciálnymi biznisovými záujmami.

2. Nedostatok personálu obmedzuje na dennej báze dostupnosť služieb a prispieva k regionálnym rozdielom v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti

Povedané sa chvalabohu netýka lekárenstva. Občania Slovenskej republiky majú – rovnako ako občania celej EÚ – dostupnosť vysokoškolsky vzdelaného profesionála, farmaceuta prakticky ihneď, číselne 60% do piatich minút a 98% do tridsiatich minút z miesta bydliska.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Chceli odpolitizovať zdravotníctvo, no dopadlo to ako vždy

Vládna koalícia prepásla možnosť hlasovať v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Vybrali si politiku pred podporou zákona, ktorý by vrátil Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zuby.

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Komentár Tomáša Szalaya: Krajčí navrhuje odvolať Dolinkovú: Drzosť je tiež šťastie

Keď ukazujete na niekoho prstom, tri ďalšie prsty ukazujú naspäť na vás

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.