Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojej tlačovej správe reaguje na dnešnú tlačovú besedu Lekárskeho odborového združenia. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ mlčí a na vyjadrenia LOZ nereagovalo.
Lekárske odborové združenie (ďalej len „LOZ“) na dnešnej tlačovej besede prezentovalo údaje, ktoré Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) už druhý rok analyzuje a zverejňuje v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia (ďalej len„správa“), a to bez ohľadu na to, kto sedí na stoličke predsedu úradu.
Úrad zásadne odmieta opakované útoky pána Visolajského voči úradu v súvislosti s akoukoľvek úpravou výstupov v správe na základe pokynov. Jediná zmena v prezentácii údajov v správe za rok 2023 bola tá,že sa úrad rozhodol neprezentovať graf podľa koncového užívateľa výhod, a to čisto z praktických dôvodov, nie účelovo, ako naznačuje pán Visolajský. Takýto graf totiž kvôli rôznej skladbe nemocníc pri jednotlivých koncových užívateľoch skrýva skreslenie, ktorému sa úrad chcel v správe vyhnúť.
Pán Visolajský by to vedel, keby sa téme venoval tak detailne a dlhodobo ako analytici úradu, ktorí správu pripravovali, a nielen posledných pár dní,keď je v spore s Ministerstvom zdravotníctva SR a uniká mu komplexnosť problematiky. Úrad teda s plnou vážnosťou vyhlasuje, že všetky údaje za jednotlivé nemocnice boli spracované a vyhodnotené presne tak isto, ako to bolo za rok 2022.
Úrad na nerovnosť financovania nemocníc upozorňuje dlhodobo. S názorom, že niektoré (najmä súkromné) nemocnice sú platené viac, ako by mali byť s ohľadom na svoju produkciu, prišiel úrad už v spomínanej správe a pred ním aj Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. Dnešná tlačová beseda LOZ neprišla v tomto smere s ničím novým.
Úrad okrem toho, že za roky 2022 a 2023 pripravil detailnú analýzu, v ktorej úhrady za jednotku casemixu porovnal, sa tejto téme venuje dlhodobo a snaží sa výsledky analýzy interpretovať aj slovne tak, aby zohľadnil všetky komplikované detaily tak robustnej témy, akou financova nienemocníc bezpochyby je. Úrad napríklad v správe za rok 2023 uvádza okrem grafov aj najčastejšie dôvody, prečo rozdiely medzi nemocnicami vznikajú.
Navyše, úrad pripravil aj analýzu toho, ako sa jednotlivým nadštandardne plateným nemocniciach navyšovali paušálne úhrady v roku 2024, v ktorej sa nerovnosti vyplývajúce zo správ za roky 2022 a 2023 potvrdili,v niektorých prípadoch dokonca prehĺbili. Túto analýzu poskytol úrad v druhej polovici roka2024 všetkým relevantným partnerom, ktorí sa v problematike orientujú a majú kompetencie konať. Problematiku nerovného financovania nemocníc považuje úrad za veľmi dôležitú a ako takej jej venuje aj patričný čas, pozornosť a ľudské zdroje.
To, že niektoré súkromné nemocnice sú platené štedro, však automaticky neznamená, že štátne nemocnice sú platené málo, ako to vo svojich výstupoch tvrdí pán Visolajský. V tak zložitom probléme totiž taká lineárna súvislosť nemusí vždy platiť. Napríklad 4 nemocnice z kategórie všeobecné nemocnice 4 (UN BA, UN KE, UN MT, FNsP BB) majú priemernú úhradu zohľadňujúcu veľkosť casemixu 2 660 eur za jednotku produkcie, zatiaľ čo ich základná sadzba určená CKS je pre túto kategóriu nemocníc 2 592 eur. Vzhľadom na objem zdrojov tak možno platbu považovať za spravodlivú a jej prípadná nedostatočnosť je následkom nedostatočných rozpočtovaných zdrojov alebo nízkej efektivity.
Nedá nám nespomenúť tri základné chyby vo výstupoch pána Visolajského, ktoré opäť môžu viesť k výraznému skresleniu jeho záverov:
- Celkový casemix samotný nehovorí nič o náročnosti pacientov, takže to, že majú štátne nemocnice vyšší priemerný casemix, hovorí len o počte hospitalizácií, teda veľkosti nemocnice. Náročnosť zdravotnej starostlivosti u daného poskytovateľa vyjadruje casemix index (CMI), ktorý predstavuje podiel casemixu a počtu hospitalizácií, a tým priemernú náročnosť hospitalizácie. Tvrdiť preto, že univerzitné nemocnice majú 6xnáročnejších pacientov ako malé (súkromné), je neznalosť veličiny casemix a toho, čo znamená.
- Priemerné úhrady za skupiny je potrebné počítať ako vážený a nie jednoduchý priemer, aby zohľadňovali rozdielnu veľkosť nemocníc v danej skupine. Takáto chyba v analýze môže viesť k významným rozdielom vo výstupoch, napr. všeobecné nemocnice kategórie 4 majú obyčajný priemer prezentovaný LOZom 2 490 eur, vážený priemer je však 2 660 eur.
- Robiť závery na úrovni nemocnice alebo skupiny nemocníc v detaile po jednotlivých poisťovniach môže byť zavádzajúce, a to napríklad z dôvodu, že poisťovne majú v rozličných okresoch a krajoch rôzne zastúpenie. Týmto dôvodom sa úrad v správe venoval. Preto je vhodnejšie vychádzať z kumulatívnych dát o úhradách za všetky tri poisťovne.
„Úrad v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pripravuje vydanie komplexného analytického výstupu hodnotiaceho efektivitu nemocníc podľa disponibility dostupných verejných zdrojov,“ uviedol predseda úradu Michal Palkovič. Uvedené odznelo aj na stretnutí k poisťovníctvu organizovanom 20.11.2024 ministrom zdravotníctva s najdôležitejšími stakeholdermi sektora.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.