Tomáš Szalay bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca, neskôr spolu s Petrom Pažitným založil Health Policy Institute.
Na sneme strany Sloboda a Solidarita 22.4. bol predstavený kandidát strany na ministra zdravotníctva. Stal sa ním Tomáš Szalay.
Szalay bol členom reformného tímu exministra Rudolfa Zajac počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Dodnes je táto reforma jedinou komplexnou reformou zdravotníctva a DNA tejto reformy je stále v slovenskom zdravotníctve prítomná a to napriek snahám všetkých vlád túto reformu deformovať.
Tomáš Szalay pracuje ako riaditeľ odboru zdravotníctva a lekár BSK. Spoločne s Petrom Pažitným a Angelikou Szalayovou založili think-tank Health Policy Institute.
Szalay dlhodobo spolupracuje so stranou SaS. Počas svojho príhovoru avizoval, že bude tvoriť tandem spoločne so súčasnou líderkou SaS pre zdravotníctvo Janou Bittó Cigánikovou. A taktiež počas príhovoru na sneme Szalay otvorene povedal, že má ambíciu a chce byť ministrom zdravotníctva.
Vo veľkom rozhovore s Tomášom Szalayom sa dočítate:
- aké sú problémy slovenského zdravotníctva
- či a ako poškodilo OĽaNO slovenské zdravotníctvo
- s kým by bolo možné pokračovať v reforme zdravotníctva zameraného na spotrebiteľa
- o predstave možnosti pripoistenia
- o nároku pacienta
- o regulácii zisku zdravotných poisťovní
- v čom a prečo je efektívne Lekárske odborové združenie
- o tom, či štát musí vlastniť nemocnice
- ako by bolo možné eliminovať etatizmus v našom zdravotníctve
Váš bývalý šéf Rudolf Zajac a viacerí ľudia si myslia, že Zajacovu reformu nikto nezdeformoval viac ako táto vláda. Súhlasíte?
Ani Smer, ani OĽaNO nepochopili Zajacovu reformu a obidve strany do nej navŕtali veľa dier.
Aby sme boli presnejší, 603 noviel a pozmeňovákov.
Niekde som napísal, že OĽaNO poškodilo slovenské zdravotníctvo viac ako Pavol Paška, a to je čo povedať. Hovorím, že sme v zásade v štádiu klinickej smrti.
Áno, ale s dodatkom, že od roku 2010 SaS vyhráva ranking o najlepší program pre zdravotníctvo. Program SaS je vždy hodnotený najlepšie. Som presvedčený, že aj teraz bude váš program najlepší. Čo ale z toho, keď ho nedokáže presadiť a je súčasťou vlády, ktorá reformu prevŕtala? Keď ste sledovali poslancov SaS, nemali ste z toho zvýšený tlak?
Nie úplne, videl som do zákulisia. Je potrebné povedať, že za tri roky tohto chaosu sa v zdravotníctve prijímali zmysluplné veci. Také, ktoré mali hlavu aj pätu. Môžeme mať výhrady k nejakým „kudrlinkám“. No bolo potrebné posunúť viaceré témy.
Pozitívne veci, ktoré parlamentom prechádzali, prechádzali vo veľkej miere práve vďaka SaS a vďaka Jane Bittó Cigánikovej, ktorá si na rozdiel od OĽaNO a ministerstva zdravotníctva urobila politickú prácu. Rozprávala sa s poslancami, skúmala pozmeňovacie návrhy, obiehala poslancov, aby im novely vysvetlila a získala pre ne politickú podporu. Janka Bittó Cigániková suplovala prácu ministrov, a to Mareka Krajíčho a Vladimíra Lengvarského.
To je dosť možné. No jedným z prvých krokov vlády bolo jej Programové vyhlásenie, ktoré hovorilo i o tom, že vláda zváži unitár. Teda systém zdravotného poistenia, ktorý je v totálnom rozpore s reformou, pri ktorej ste stáli aj vy. Predpokladám, že poviete, že unitár nakoniec neprešiel, no táto vláda uplatňovala celé svoje funkčné obdobie salámovú metódu, ktorá k unitáru v princípe otvorene smerovala.
Saska nemala ani ministerstvo zdravotníctva, ani financií. Nakoniec ani nie je vo vláde.
Tri roky mali právo veta. Rozumiem politicky tomu, že Richard Sulík a Jana Bittó Cigániková hovoria, že nemôžu vetovať všetko. V poriadku, no mohli vetovať kroky, ktoré deformovali reformu Rudolfa Zajaca. Samozrejme viem, že vy ste v parlamente nesedeli a neboli ste členom vlády.
Dobre, ale ja som do tejto hry vstúpil teraz, nejdem riešiť, čo bolo, ale čo bude. Richard Sulík a celá strana deklarujú, že idú meniť hru a chceme vyhrať voľby.
Je potrebné vyhrať voľby, aby sme hru tvrdili my a aby v ideálnom prípade SaS obsadilo kreslo ministra financií aj kreslo ministra zdravotníctva. V opačnom prípade sa komplexná reforma zdravotníctva urobiť nedá.
V rozhovore pre Denník N ste sa vyjadrili, že OĽaNO urobilo v slovenskom zdravotníctve takú paseku, akú neurobil ani Pavol Paška. Saska tomu nezabránila. Prečo by mali voliči uveriť, že teraz sa to už opakovať nebude? Existujú odôvodnené obavy, že keď už máte na krku biľag obvinení, že Saska povalila tri vlády, sklopíte uši a ďalšej paseke nezabránite.
Som tu preto, aby sme to už nedovolili.
Vyzerá to tak, že ak vznikne akákoľvek budúca vláda, tak bude tvorená etatistami, technokratmi a socialistami, za lepších okolností možno aj vami, ak sa dostanete do parlamentu, i keď viem, že politická deklarácia je vaše víťazstvo vo voľbách. Ak voľby nevyhráte, tak si neviem predstaviť, že presadíte reformu s ľuďmi, ktorí majú ďaleko od holandského modelu manažovanej konkurencie a bližšie k Semaškovmu modelu sovietskeho etatistického zdravotníctva.
Porcujeme medveďa, ktorý ešte behá po lese. Vyhráme voľby, bude schválené programové vyhlásenie vlády, v ktorom budú napísané všetky principiálne veci, ktorými sa budeme riadiť a v jeho duchu budeme presadzovať zmeny.
V poriadku. Vnímam, že nie ste už len analytik ale aj politik. Kto je ale pre vás partner, s ktorým by ste vedeli pokračovať v reforme zdravotníctva zameraného na spotrebiteľa?
Zdravotníctvo je ľuďmi vnímané ako priorita, no zároveň cítim, že politické strany - hoci o zdravotníctve budú nejako rozprávať a vajatať - nemajú o tento rezort záujem, lebo cítia, že to pre stranu prinesie viac problémov ako benefitov. Som presvedčený, že potenciálni koaliční partneri budú radi, ak SaS tento rezort prevezme a podporia aj Programové vyhlásenie vlády, ktoré navrhneme pre tento rezort.
Zo Zajacových čias si pamätám, že nie všetci boli z implementácie reformy nadšení. No keďže boli tézy reformy v PVV, tak práve týmto dokumentom Rudolf Zajac tĺkol koaličných partnerov po hlave a pripomínal im, že v PVV sa k reforme zdravotníctva zaviazali.
To, čo ľudia očakávajú, a čo bola aj jedna z vašich téz pred už takmer dvadsiatimi rokmi, je, že chcú kvalitné, bezplatné a dostupné zdravotníctvo. Ako ste častokrát hovorili, problém tejto túžby je, že môžu mať len dve z týchto troch vecí. Budete mať odvahu povedať ľuďom pravdu, že zdravotníctvo nie je zadarmo a momentálne máme lowcostové zdravotníctvo?
Hovorím to dvadsať rokov a nemám dôvod to zásadne meniť. Akúkoľvek zmenu nemôžeme začať tým, že budeme ľuďom klamať. Je potrebné povedať pravdu, nech je akokoľvek nepríjemná. V zdravotníctve politici ľuďom dvadsať rokov klamú, lebo nemajú odvahu hovoriť im pravdu. Jediné, čo svojou rétorikou dosiahli, je, že vytvorili mýtus bezplatnosti.
V čom si klameme?
Myslíme si, že poskytujeme špičkovú starostlivosť. Hovoríme, že doktori, sestričky, zdravotníci robia veľa, no máme málo finančných zdrojov, a preto nefungujú drobnosti, no v princípe systém funguje dobre. Musíme rozlišovať medzi pracoviskami, ktoré poskytujú veľmi dobrú a medzi tými, ktoré poskytujú veľmi zlú zdravotnú starostlivosť. Nemôžeme sa tváriť, že všetky nemocnice alebo ambulancie poskytujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Prečo?
Chýbajú nám dáta a kvalitu meriame len pocitovo alebo len na základe veľmi nepresných ukazovateľov, ako je rehospitalizácia alebo reoperácie.
Nozokomiálne nákazy nemeriame vôbec a tvárime sa, že sme v tomto smere najlepší na svete, keďže počet nozokomiálnych nákaz je nula. A to len kvôli tomu, že počet nákaz nesledujeme. V princípe tvrdíme, že tu nemáme žiadne baktérie. Tým, že tu počet nákaz nemeriame, tak nevieme povedať, ktorá nemocnica je na tom lepšie a ktorá horšie. Všetci sa navzájom potľapkávajú po pleci, že to robia najlepšie. Tým, že nemajú spätnú väzbu, nie sú motivovaní zlepšovať sa. Bohužiaľ, platíme za kvalitu aj nekvalitu rovnaké peniaze.
Pre zlepšenie súčasného stavu sa pritom dajú urobiť aj kroky, ktoré nestoja žiadne peniaze. Takýmto krokom by bolo napríklad zverejňovanie DRC dát o produktivite nemocníc, ktoré už dnes máme k dispozícii. Tieto dáta by mali byť verejné.
Ktokoľvek by si mohol dáta zanalyzovať a zverejniť rebríčky nemocníc. Už len táto samotná vec bude stačiť na to, že vznikne tlak na konkrétne oddelenia, kliniky a nemocnice, aby niečo zmenili a zlepšovali sa. Pokiaľ tieto dáta nezverejňujeme, tak o sebe všetky nemocnice a oddelenia tvrdia, že robia dobrú prácu.
Na mnohých konferenciách a vo svojich mediálnych výstupoch ste hovorili o tom, že slovenskému zdravotníctvu chýba vízia. Aká je tá vaša?
Zdravotníctvo orientované na klienta. Dnes je pacient len živý štít, ktorého lobistické skupiny nosia pred sebou, keď potrebujú niečo presadiť. Ak dosiahnu to, čo chcú, tak živý štít odložia nabok a vezmú si to, čo vylobovali. Moja vízia je pacientocentrické zdravotníctvo, spotrebiteľsky orientované zdravotníctvo.
Keď sa máme pozerať na fungovanie zdravotníctva očami pacienta, tak cesta pacienta dnes v zásade neexistuje. Je improvizovaná a šliape si ju sám pacient cez vysoký trávnik namiesto toho, aby išiel po vychodených uličkách. Nastavíme cestu pacienta, aby starostlivosť bola rýchlejšia, dostupnejšia, poskytnutá bez blúdenia a aby mal pacient možnosť byť spoluzodpovedný, spolumanažujúci a vtiahnutý do celého manažmentu zdravotnej starostlivosti, čo dnes tak úplne nie je.
Je to dvojsečná zbraň, keďže za svoj zdravotný stav bude zodpovedný aj samotný pacient. Bude motivovaný a nútený dodržiavať liečebný režim, navštevovať preventívne prehliadky a podobne.
Jediná cesta, ako sa niečo také dá dosiahnuť, je cez zdravotné poisťovne, ktoré však majú minimálne páky na to, aby pacienta donútili liečebný režim dodržiavať a absolvovať preventívne prehliadky.
Už dnes to poisťovne do istej miery dokážu cez benefity pre svojich poistencov. Všetky poisťovne majú isté typy zdravotných benefitov, no sú podmienené tým, že prídete na preventívku. Pacienti sa teda domáhajú preventívnej prehliadky napríklad aj preto, aby od poisťovne dostali príspevok na dentálnu hygienu. Tie motivácie fungujú.
Čiže by sme ich mali posilniť?
Určite. Ponukou benefitov, ktoré majú pre ľudí pridanú hodnotu. Jedna z vecí, ktoré by som chcel dostať na stôl, je téma pripoistenia.
Ďalší evergreen, o ktorom zvyknú všetci hovoriť, no nikto ho nezrealizoval. Aká je Vaša predstava?
Pripoistenie si predstavujem ako povinný výber poistného plánu, pričom ten najlacnejší môže byť za doplatok nula a ostatné môžu byť za vyššiu cenu. Pripoistenie by malo umožniť pripoistiť si napríklad kompletný manažment pacienta. Dnes pod týmto názvom operujú rôzne polikliniky a ambulantné siete. Za ročný poplatok má človek číslo na recepciu, vie si naplánovať vyšetrenia a podobne. To ale nie je platba za zdravotnú starostlivosť, ale za technicko-administratívne zabezpečenie veci, ktoré má isté náklady. Takýto produkt by mohli ponúkať aj zdravotné poisťovne.
Na to by sme však museli zadefinovať nárok pacienta.
Od reformy Rudolfa Zajaca sa u mňa usadilo podozrenie, že nárok sa nedá zadefinovať spôsobom, o ktorom sme si mysleli, že sa dá zadefinovať. Predpokladali sme, že nárok zadefinujeme tak, že určíme, ktoré výkony sú hradené, čiastočne nehradené a nehradené zdravotnými poisťovňami.
Na prvú je to pochopiteľné, ale v okamihu, ako sa do toho človek hlbšie ponorí, tak zistí, že to nevieme úplne odpreparovať. Medzi tým, čo má a čo nemá byť hradené zo zdravotného poistenia, je príliš veľká sivá zóna.
Ale tá sivá môže byť čiastočne hradená.
Na to vždy bude existovať nejaký protiargument pacientskej skupiny, ktorá bude týmto dotknutá, a preto bude hlasná. Mne sa osobne javí, že lepším nástrojom na vymedzenie nároku je diskusia o forme a spôsobe, akým je zdravotná starostlivosť pacientovi doručená. Nie o jej obsahu.
Čo máte na mysli pod termínom forma?
Znamená to, kedy bude zdravotná starostlivosť poskytnutá, u koho bude poskytnutá, ako dlho budem čakať na výkon (netýka sa to neodkladnej zdravotnej starostlivosti) alebo či si môžem vyžiadať druhý názor lekára. Tieto veci by mohli byť súčasťou pripoistenia.
Sú to skôr organizačné veci za poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Tie by mohli byť predmetom spoluúčasti pripoistenia, tam patrí objednávkový systém, manažment cesty pacienta. Dnes na benefity musím splniť kritériá poisťovne. Keby som si zaplatil pripoistenie, mohol by som si kúpiť prístup k benefitom.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.