OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

Na ministerku Zuzanu Dolinkovú sa kvôli zrušeniu zubných benefitov zosypala spŕška kritiky z opozičných radov. Niežeby Zuzanu Dolinkovú nebolo za čo kritizovať, no kritika rušenia zubného benefitu to nie je. Dôvodov na kritiku je však dostatok.

Ak opozícia ohľadne benefitov hovorí A, musí dodať aj B

@Quang Tri NGUYEN on Unsplash

  • Komentáre |  18.04.2024 |  Šimon Jeseňák

Ministerstvo zdravotníctva nemá žiadne kompetencie na to, aby akýkoľvek benefit zdravotných poisťovní zrušilo. Iste, má možnosť vyvíjať tlak na poisťovne, aby niektoré benefity zrušili dobrovoľne nasilu.

Avšak zdravotné poisťovne sú svojprávne entity, ktoré sa dokážu asertívne ozvať v prípade, ak im konanie politikov a rozhodnutie ministra zdravotníctva nevonia, alebo ho rovno považujú za poškodzujúce pre ne samotné alebo pre ich poistný kmeň.

Zdravotné poisťovne však v prípade zubných benefitov neprejavili veľkú nevôľu a na margo rušenia benefitov vydávali len veľmi vágne a zmierlivé stanoviská, respektíve na rušenie benefitov oficiálne nereagovali.

Kompetenciu rušiť akékoľvek benefity nemá ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zubné benefity sa rušia preto, lebo sa na tom dohodli všetky tri zdravotné poisťovne po diskusii a tlaku zo strany ministerstiev zdravotníctva a financií.

Keďže benefity ruší Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union ako aj Dôvera, tak je očividné, že tento krok je koordinovaný a vydiskutovaný vo vnútri Asociácie zdravotných poisťovní.

Pozitívny účinok benefitov na prevenciu? Áno

Podmienené poskytovanie zdravotných benefitov malo pozitívny účinok na rast preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i špecialistov. Zhodujú sa na tom zdravotné poisťovne ako aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Argumentácia ministerstva zdravotníctva, ktoré rušenie zubného benefitu vysvetľovalo vo svojej prvej tlačovej správe, je však v princípe čírou dojmológiou, ktorá nie je podporená o žiadne relevantné dáta.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková totiž na margo rušenia zubného (zdravotnými poisťovňami) uviedla: „Edukačný potenciál zvyšovania preventívnych prehliadok prostredníctvom zubného benefitu sa vyčerpal, je potrebné ho prehodnotiť a nájsť nové verzie benefitov, ktoré budú  zacielené na prevenciu“.

Ministerstvo zdravotníctva svoje tvrdenie doplnilo neskôr v druhej tlačovej správe, v ktorej už uviedlo presnejšie tvrdenie, ktoré však nebolo podopreté o dáta, „počet preventívnych prehliadok u zubárov posledné roky nerastie napriek tomu, že zdravotné poisťovne na tento benefit v roku 2023 minuli viac ako 45 miliónov eur“.

Redakcia ozdravme má k dispozícii dáta o preventívnych prehliadkach všetkých troch zdravotných poisťovní za obdobie 2021-2023 a dáta od zdravotnej poisťovne Dôvera za rok 2018-2023 o preventívnych prehliadkach u stomatológov. Dáta o preventívnych návštevách u zubárov potvrdzujú, že k nárastu medzi predcovidovým obdobím a tým covidovým došlo len v minimálnej miere.

Ministerstvo však v tlačovej správe ignoruje fakt, že zubný benefit pozitívne ovplyvnil i rastúci počet preventívnych návštev klientov zdravotných poisťovní u všeobecných lekárov a špecialistov.

Zdroj: zdravotné poisťovne, vlastné spracovanie

Zdroj: Dôvera zdravotná poisťovňa

Legálne a motivujúce všimné

Ak bežný klient zdravotnej poisťovne, ktorý nie je dokopy ničím motivovaný starať sa o svoje vlastné zdravie (strach zo smrti zjavne nie je na Slovensku dostatočne motivujúcim faktorom, ktorý by poistencov donútil starať sa o vlastné zdravie), príde ešte aj o „všimné“ vo forme peňažného príspevku, tak existuje legitímna obava z toho, že počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov a špecialistov bude v lepšom prípade stagnovať, v horšom prípade dokonca poklesne.

To však na dátach uvidíme najskôr v roku 2026.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Zásahmi politikov sme získali noblesnú parádu za takmer 1,7 milióna eur. Na čo nám je NIHO?

Plusom pozmeňujúceho návrhu je, že zrušil diskriminačný prvok v zákone o NIHO. Inak je kritika oprávnená. Zaujímavé na tom je, že sa ozývajú i tí, čo v minulosti prešli kroky inštitútu mlčaním.

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Tento názor je vyjadrením súkromného názoru autorov a nie je oficiálnym vyjadrením dozornej rady NIHO.

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Je optimálne, keď sú rozhodnutia a činy verejnej moci predvídateľné. Každý stakeholder v takom prípade vie, čo môže očakávať a môže sa pripraviť na prípadné zmeny.