OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Dajana Petríková: Žijeme v permanentnom klamstve o tom, že sa o naše zdravie postará štát

Asociácia zdravotných poisťovní Slovenska má novú výkonnú riaditeľku. Stala sa ňou Dajana Petríková, ktorá vo funkcii nahradila súčasného štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Štofka.

Dajana Petríková: Slovensko má štátom deformované a preregulované podnikateľské prostredie v zdravotnom poistení

Foto: Archív D.P.

  • Rozhovory |  06.03.2024 |  Šimon Jeseňák

Dajana Petríková vyštudovala pre zdravotníctvo strednú aj vysokú školu. Z praxe pri lôžku pacienta odišla do organizácie zdravotníctva s ideálom pomôcť väčšiemu počtu pacientov. Počas dvoch dekád sa z referentky doplnkového zdravotného poistenia stala skúsená manažérka a odborníčka na nákup predovšetkým ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Posledných 14 rokov pôsobila v zdravotnej poisťovni Union. V minulosti pracovala aj pre zdravotnú poisťovňu Dôvera a medzi rokmi 1998-2005 pre dnes už neexistujúcu Vzájomnú životnú poisťovňu.

Bola zakladajúcim členom pracovnej skupiny DRG a bola už pri výbere zahraničného modelu a nemeckého partnera. Neskôr zohrávala často kľúčovú rolu v období implmentácie DRG ako úhradového mechanizmu do praxe a jej schopnosť spájať ľudí naprieč sektorom ju nakoniec nominovala na pozíciu výkonnej riaditeľky Asociácie zdravotných poisťovní SR.

Ponuku zdravotných poisťovní prijala dňa 15.1.2024.

V rozhovore s novou výkonnou riaditeľkou AZP sa dočítate:

  • o fenoméne sendvičovej ženy
  • o psychickom a fyzickom vyhorení, ktoré Dajana Petríková zažila
  • prečo prijala ponuku, stať sa výkonnou riaditeľkou Asociácie zdravotných poisťovní (AZP)
  • prečo má existencia AZP zmysel
  • či majú všetky tri zdravotné poisťovne identické a štátom nediskriminujúce podmienky na trhu so zdravotným poistením
  • ako bude reagovať AZP v prípade, ak by sa štát rozhodol opätovne dofinancovať VšZP cez zvýšenie základného imania
  • o mýtoch, ktoré v slovenskom zdravotníctve a verejnej mienke pretrvávajú
  • o tom, ako bude vyzerať, pracovať a komunikovať AZP pod vedením Petríkovej

Pred niekoľkými týždňami ste sa stali výkonnou riaditeľkou Asociácie zdravotných poisťovní SR. Vo funkcii ste nahradili súčasného štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Štofka. Vaše kreslo bolo teda neobsadené pomerne dlho.

Oslovila ma zdravotná poisťovňa Union s otázkou, či by som túto pozíciu neprebrala. Táto ponuka ma zasiahla v istej životnej fáze. Viete, čo sú sendvičové ženy?. Sú to ženy medzi 45-55 rokov, ktoré sa ešte starajú o svoje deti a už sa starajú o svojich rodičov. Tieto ženy majú častokrát veľmi slušné a vyťažujúce zamestnanie a v každej z týchto troch rolí, chcú byť perfektné. Tieto ženy často končia vyhorené s úzkostnou poruchou a tento osud neminul ani mňa.

Starala som sa o mamu, ktorá dostala cievnu mozgovú príhodu a v kombinácii s prácou život nebol jednoduchý. Moja predošlá pracovná pozícia bola senior riaditeľka nákupu ústavnej zdravotnej starostlivosti pre zdravotnú poisťovňu Union. Nastalo u mňa úplné fyzické a psychické vyčerpanie. Lekári trvali na tom, že musím ísť na PN, no keďže som workoholik, tak som k tomuto kroku nechcela pristúpiť. Napokon som zistila, že to bola jednoznačne správna voľba.

O mamu sme sa postarali a vyprevadili sme ju, v lete zomrela. Počas starostlivosti o moju mamu som zistila, že ma stále baví byť zdravotnou sestrou. Vážne som sa zaoberala možnosťou, že by som sa vrátila k svojmu pôvodnému povolaniu a starala by som sa o pacientov.

To sa napokon nestalo.

Počas mojej PN ma oslovovali ľudia z rezortu s otázkou, kedy sa vrátim.

Áno, bol som jedným z nich.

Viacerí mi hovorili, že k povolaniu zdravotnej sestry sa môžem stále vrátiť, no ešte dokážem veľa poskytnúť aj organizácii zdravotníctva. Zdravotná poisťovňa Union mi zdôrazňovala, že mám určitú odbornosť, ktorú rezort zdravotníctva stále potrebuje. Ponuku som zvážila a veľmi zavážilo, že moja súčasná pozícia ma odbremenila od „korporátnych balastov“ a prinesie mi realizáciu a priestor pre mňa a v neposlednom rade i čas na moju rodinu.

Bude Asociácia zdravotných poisťovní SR pod Vaším vedením viditeľnejšia?

Je to jeden z mojich cieľov. Zastávať záujmy všetkých troch zdravotných poisťovní a ich poistencov je samozrejme prirodzené. Ako zdravotné poisťovne nechceme byť len nástrojom štátu pri napĺňaní zdravotných politík, ale chceme sa aktívne zapájať dotvorby týchto politík. Som presvedčená, že by nás vo väčšej miere mali vidieť a vnímať aj naši poistenci.

Poistenci by však najskôr museli vedieť o samotnej existencii asociácie.

Áno, každý vie, že má svoju poisťovňu, ale mnohí o asociácii nevedia. Mojím cieľom nebude, aby poistenci vedeli o tom, že existuje asociácia, ale aby vedeli, že zdravotné poisťovne sú pre samotných poistencov dôležité. Bola by som rada, ak by boli zdravotné poisťovne pre poistencov prínosnejšie ešte viac. Štát je v úzkostnom predpojatom strachu zo zdravotných poisťovní. Náš trh je preregulovaný a málokto si uvedomuje, aký vplyv na zdravie a život poistenca majú zdravotné poisťovne.

Majú alebo môžu mať?

Môžu a mali by mať. Ani zďaleka však nemajú dostatočné páky na takúto výchovu poistenca, lebo nám to nie je legislatívne umožnené. Príkladom je napríklad dentálny benefit (pozn.red. momentálne je v hre i scenár, ktorý navrhuje ministerstvo zdravotníctva, že zdravotné poisťovne nebudú poskytovať benefity), prostredníctvom ktorého ľudia dostali príspevok na ošetrenie u zubára.

Takmer nikto však nevidí to, že keďže zdravotné poisťovne tento benefit podmienili preventívnou prehliadkou, celkové množstvo absolvovaných preventívnych prehliadok, minimálne u všeobecného lekára, stúplo. Zdravotné poisťovne majú dáta o tom, že zavedením a podmienením zubného benefitu počet preventívnych prehliadok narástol takmer skokovo.

Práve prevencia je pre poistencov kľúčová, lebo zachraňuje životy a šetrí zdroje, ktoré sú v zdravotníctve vždy nedostatočné. Každá zdravotná poisťovňa sa snažila svojich poistencov motivovať k tomu, aby sa zdravotných preventívnych prehliadok zúčastňovali. Viem to zo skúseností v Unione: posielali sme smsky, emaily, pozývacie listy. Motivovali sme aj finančne lekárov, aby svojich poistencov na preventívne prehliadky pozývali. Nič však nezaúčinkovalo tak, ako zdravotný benefit.

Zdravotné poisťovne môžu a vedia byť nástrojom behaviorálnej ekonómie a vieme motivovať občanov k tomu, aby sa starali o svoje zdravie. Existuje plno článkov, publikácií alebo videí o tom, ako sa starať o svoje zdravie. Ľuďom však chýba stimul, na ktorý reagujeme. Popud alebo motivácia, ktorá sa napríklad na docielenie vyššej účasti na preventívnych prehliadkach osvedčila, sú peniaze alebo poskytnutie benefitu.

Zdravotným poisťovniam teda chýbajú páky na to, aby dokázali zlepšiť zdravie obyvateľstva. Ako sa to dá zlepšiť?

Pomohlo by, ak by zdravotné poisťovne dostali kompetenciu k vplyvu na zmenu správania poistencov.

Kompetencie sa však neposilňujú, skôr naopak. Posledné roky sme videli križiacke ťaženie proti zdravotným poisťovniam, ale aj súkromnému sektoru v zdravotníctve. Viac ako dvadsať rokov značná časť politického spektra brojí proti zdravotným poisťovniam a rétorika politikov je, že sú zdravotné poisťovne len prietokovými ohrievačmi. Zdravotné poisťovne zrejme neuspeli v tom, aby dokázali poistencom vysvetliť ich rolu a funkciu v systéme.

Áno, musíme poistencom demonštrovať, že sme ako zdravotné poisťovne pre systém dôležité. Dokážeme to len na základe dát. Úlohou Asociácie zdravotných poisťovní je pripraviť a prezentovať dáta podobné tým o zubnom benefite a vplyvu jeho poskytnutia na zvýšený počet preventívnych prehliadok.

Mnohé asociácie dávajú zmysel. Zdravotné poisťovne na Slovensku však majú rozdielne postavenie na trhu a ich záujmy sú občas protichodné. Narážam na selektívne dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorej vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera poslali stovky miliónov eur na zvýšenie základného imania. Tieto finančné prostriedky však nešli do základného imania, ale boli použité i na nákup zdravotnej starostlivosti. Majú teda všetky tri poisťovne na trhu rovnaké podmienky na podnikanie?

Základné podmienky sú dané a platia pre všetky tri zdravotné poisťovne rovnako, i keď je pravda, že VšZP má aj iné povinnosti nad rámec. Ale viem, na čo narážate a nebudem sa vyhýbať odpovedi. Nie, štát nepristupoval ku všetkým trom zdravotným poisťovniam rovnako. Sama som bola vo svojej praxi svedkom toho, ako sa postupovalo voči Unionu. Boli to pre mňa veľmi formujúce skúsenosti. Stále však verím, že to môže byť inak, dobré, otvorené, spravodlivé a funkčné.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko v otvorenom rozhovore kritizuje súčasné nastavenie celej optimalizácie siete nemocníc, ako i jej architektov, ktorí neveria nikomu a ničomu, čo nie je štátne.

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

Prinášame vám rozhovor s lekárkami, primárkami oddelení, ktoré spája aj skutočnosť, že „liečia srdcia svojich pacientov zvnútra“.

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala pred niekoľkými týždňami otvoreným listom na vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory. Tie lekárska komora prezentovala na svojej tlačovej besede v minulom roku 19. decembra.