OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Projekt InfoKliešť: Mapuj kliešte. Pomáhaj vede!

Verejnosť sa môže zapojiť do unikátneho projektu občianskej vedy pod vedením Ústavu zoológie SAV.

Projekt InfoKliešť: Mapuj kliešte. Pomáhaj vede!

Foto: Matej Pok

Ústav zoológie a Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied (SAV) spustili verejnú časť projektu „Infotick – získanie pravdivých informácií o kliešťoch“ pod názvom InfoKliešť, ktorý prepája vedu, umelú inteligenciu a aktívnych občanov. Ide o unikátny, tzv. Citizen Science projekt – výskum, na ktorom sa môže aktívne podieľať aj verejnosť. Každý, kto odfotí kliešťa a zaznamená miesto jeho výskytu, pomáha vedcom trénovať umelú inteligenciu a spoluvytvárať mapu výskytu kliešťov.

Projekt InfoKliešť bude prebiehať do polovice roka 2027 a sleduje výskyt najčastejších druhov kliešťov na Slovensku, ich sezónnu aktivitu a potenciál prenášať patogény. Údaje od verejnosti dopĺňajú terénne merania výskumníkov a umožnia vytvoriť presnú mapu výskytu kliešťov, užitočnú pre vedu aj verejné zdravie.

Čo skúma SAV

„Hoci sa kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) skúma už celé desaťročia, o jeho ekológii, či sezónnej aktivite stále veľa nevieme,“ povedala vedúca projektu Veronika Rusňáková Tarageľová z Ústavu zoológie SAV. Ako podotkla, v dôsledku klimatických zmien a urbanizácie sa navyše kliešte čoraz častejšie objavujú aj v mestách. „Cieľom projektu je preto zmapovať ich výskyt naprieč celým územím Slovenska, vrátane mestských lokalít,“ dodala.

Vedci sa zameriavajú najmä na dva epidemiologicky významné druhy: kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) a pijaka lužného (Dermacentor reticulatus). Ich oblasti výskytu sa v dôsledku meniaceho sa prostredia rozširujú, a spolu s nimi aj riziká prenosu infekčných ochorení.

V teréne sa používajú dve hlavné metodiky: vlajkovanie – systematický zber kliešťov z vegetácie – a kliešťové záhradky, ktoré umožňujú sledovať životný cyklus a sezónnu aktivitu jednotlivých vývojových štádií kliešťov.

„Rôzne druhy kliešťov prenášajú rôzne patogény. Vďaka identifikácii druhov a analýze výskytu infikovaných jedincov môžeme lepšie odhadnúť riziká pre verejné zdravie. Sledovať budeme aj výskyt nepôvodných druhov kliešťov, ktoré môžu zavliecť nové ochorenia,“ uviedla Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV.

Ako pomáha verejnosť a umelá inteligencia

„Vďaka fotografiám a lokalizačným údajom od verejnosti dokážeme trénovať umelú inteligenciu na rozpoznávanie druhov kliešťov. Tieto dáta budú slúžiť ako základ pre vytvorenie presnej mapy ich výskytu, ktorá bude neustále dopĺňaná o nové poznatky z terénu,“ vysvetlil Emil Gatial z Ústavu informatiky SAV, ktorý vedie vývoj systému umelej inteligencie.

Cieľom projektu je tak vývoj mobilnej aplikácie na inteligentnú identifikáciu kliešťov a komplexnej webovej platformy.

Tieto nástroje poskytnú praktické benefity pre verejnosť aj odborníkov – umožnia jednoduché nahlasovanie kliešťov, zobrazovanie aktuálnych údajov o ich výskyte a vyhodnocovanie rizika infekcie patogénmi prenášanými kliešťami, ktorých finálne verzie budú dostupné v roku 2027.

Zapojte sa aj vy!

Navštívte www.infokliest.sk, odfoťte kliešťa, zaznačte lokalitu a pomôžte trénovať umelú inteligenciu. Každý údaj sa počíta. Staňte sa spolutvorcom unikátnej mapy kliešťov a pomôžte vede aj verejnému zdraviu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chýba vo vašom regióne všeobecný lekár? Zdravotná poisťovňa Dôvera pomôže vo vybraných obciach otvoriť nové ambulancie

Chýba vo vašom regióne všeobecný lekár? Zdravotná poisťovňa Dôvera pomôže vo vybraných obciach otvoriť nové ambulancie

Zdravotná poisťovňa plánuje poskytnúť všeobecným lekárom státisíce eur za to, že si zriadia ambulanciu v regiónoch so zníženou dostupnosťou primárnej zdravotnej starostlivosti. Vďaka ich príspevku tak môžu vzniknúť nové ambulancie v 56 obciach na Slovensku.

Memorandum medzi ZAP a ministerstvom by sme mali. Na čom sa dohodli?

Memorandum medzi ZAP a ministerstvom by sme mali. Na čom sa dohodli?

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško a prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov dnes (11. júna 2025) na pôde rezortu zdravotníctva podpísali memorandum.

SaS vyzýva prezidenta, aby vrátil zákon o duchovných v nemocniciach

SaS vyzýva prezidenta, aby vrátil zákon o duchovných v nemocniciach