Verejnosť sa môže zapojiť do unikátneho projektu občianskej vedy pod vedením Ústavu zoológie SAV.
Ústav zoológie a Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied (SAV) spustili verejnú časť projektu „Infotick – získanie pravdivých informácií o kliešťoch“ pod názvom InfoKliešť, ktorý prepája vedu, umelú inteligenciu a aktívnych občanov. Ide o unikátny, tzv. Citizen Science projekt – výskum, na ktorom sa môže aktívne podieľať aj verejnosť. Každý, kto odfotí kliešťa a zaznamená miesto jeho výskytu, pomáha vedcom trénovať umelú inteligenciu a spoluvytvárať mapu výskytu kliešťov.
Projekt InfoKliešť bude prebiehať do polovice roka 2027 a sleduje výskyt najčastejších druhov kliešťov na Slovensku, ich sezónnu aktivitu a potenciál prenášať patogény. Údaje od verejnosti dopĺňajú terénne merania výskumníkov a umožnia vytvoriť presnú mapu výskytu kliešťov, užitočnú pre vedu aj verejné zdravie.
Čo skúma SAV
„Hoci sa kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) skúma už celé desaťročia, o jeho ekológii, či sezónnej aktivite stále veľa nevieme,“ povedala vedúca projektu Veronika Rusňáková Tarageľová z Ústavu zoológie SAV. Ako podotkla, v dôsledku klimatických zmien a urbanizácie sa navyše kliešte čoraz častejšie objavujú aj v mestách. „Cieľom projektu je preto zmapovať ich výskyt naprieč celým územím Slovenska, vrátane mestských lokalít,“ dodala.
Vedci sa zameriavajú najmä na dva epidemiologicky významné druhy: kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) a pijaka lužného (Dermacentor reticulatus). Ich oblasti výskytu sa v dôsledku meniaceho sa prostredia rozširujú, a spolu s nimi aj riziká prenosu infekčných ochorení.
V teréne sa používajú dve hlavné metodiky: vlajkovanie – systematický zber kliešťov z vegetácie – a kliešťové záhradky, ktoré umožňujú sledovať životný cyklus a sezónnu aktivitu jednotlivých vývojových štádií kliešťov.
„Rôzne druhy kliešťov prenášajú rôzne patogény. Vďaka identifikácii druhov a analýze výskytu infikovaných jedincov môžeme lepšie odhadnúť riziká pre verejné zdravie. Sledovať budeme aj výskyt nepôvodných druhov kliešťov, ktoré môžu zavliecť nové ochorenia,“ uviedla Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV.
Ako pomáha verejnosť a umelá inteligencia
„Vďaka fotografiám a lokalizačným údajom od verejnosti dokážeme trénovať umelú inteligenciu na rozpoznávanie druhov kliešťov. Tieto dáta budú slúžiť ako základ pre vytvorenie presnej mapy ich výskytu, ktorá bude neustále dopĺňaná o nové poznatky z terénu,“ vysvetlil Emil Gatial z Ústavu informatiky SAV, ktorý vedie vývoj systému umelej inteligencie.
Cieľom projektu je tak vývoj mobilnej aplikácie na inteligentnú identifikáciu kliešťov a komplexnej webovej platformy.
Tieto nástroje poskytnú praktické benefity pre verejnosť aj odborníkov – umožnia jednoduché nahlasovanie kliešťov, zobrazovanie aktuálnych údajov o ich výskyte a vyhodnocovanie rizika infekcie patogénmi prenášanými kliešťami, ktorých finálne verzie budú dostupné v roku 2027.
Zapojte sa aj vy!
Navštívte www.infokliest.sk, odfoťte kliešťa, zaznačte lokalitu a pomôžte trénovať umelú inteligenciu. Každý údaj sa počíta. Staňte sa spolutvorcom unikátnej mapy kliešťov a pomôžte vede aj verejnému zdraviu.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.