Slovenská transplantologická spoločnosť s podporou Ministerstva zdravotníctva SR pri príležitosti Svetového dňa transplantácií, ktorý si každoročne pripomíname 6. júna, spúšťajú vzdelávaciu online Akadémiu.
Cieľom je vzdelávať študentov stredných škôl o význame orgánových transplantácií. Akadémia je súčasťou viac ako desaťročnej kampane Sedem životov, ktorá upriamuje pozornosť na význam darcovstva orgánov a transplantácií zachraňujúcich život.
Slovenský transplantačný program zaznamenal v ostatnom období niekoľko pozoruhodných úspechov. Medzi tie najvýznamnejšie patrí tzv. ABO inkompatibilná transplantácia obličky, kedy sú u darcu a príjemcu orgánu krvné skupiny nezlučiteľné. Slovenskí lekári zároveň transplantovali obličku HIV pozitívnemu pacientovi s utlmenou aktivitou HIV vírusu. Na Slovensku sa rozvíja aj transplantačný program Langerhansových ostrovčekov resp. pankreatických buniek produkujúcich inzulín.
Osveta je kľúčová
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že dlhodobo podporuje kampaň Sedem životov a aktivity odborných spoločností, ktoré smerujú k podpore darcovstva a orgánových transplantácií.
„O transplantáciách a darcovstve treba hovoriť viac a práve aj medzi mladými. Informačné a edukačné kampane, ktoré majú dopad na celú spoločnosť, majú veľký význam a prínos. Je dôležité, aby sa rozvíjalo povedomie o transplantáciách orgánov a darcovstve, ktoré zachraňuje životy,“ reagoval minister zdravotníctva Kamil Šaško.
Téma orgánových transplantácií je v rámci Európy mimoriadne dôležitá a do podpory transplantačného programu sa zapájajú aj štátne, verejné či vládne inštitúcie prostredníctvom vrcholných politických a odborných autorít v jednotlivých európskych krajinách. „Slovensko má v tomto smere ambíciu zorganizovať v roku 2029 prestížne európske odborné podujatie venované darcovstvu a transplantáciám orgánov, a to aj s podporou rezortu zdravotníctva,“ uviedla Adriana Liptáková, generálna riaditeľka Sekcie zdravia MZ SR.
Následne dodala, že „transplantácie sú v súčasnosti finančne najefektívnejšou liečbou terminálneho zlyhania obličiek a pri zlyhaní ostatných orgánov ako je pečeň, pľúca, srdce, ide o jediný život zachraňujúci liečebný postup.“
Podľa doc. Zuzany Žilinskej, hlavnej odborníčky MZ SR pre orgánové transplantácie „dobre pripravená stratégia verejnej informovanosti medzi mladými ľuďmi o darcovstve a transplantáciách orgánov môže zvýšiť darcovskú aktivitu a znížiť percento odmietnutí darovať orgány zosnulých príbuzných zo strany rodiny“.
Ako ďalej uviedla, niektoré členské štáty zaviedli postupy, zamerané na efektívne vzdelávanie na školách. Edukácia o transplantáciách a darcovstve na školách prebieha v rôznych krajinách po celom svete. Španielsko je krajinou s najlepšie organizovaným programom darcovstva orgánov, a teda aj transplantácií a vzdelávanie o tejto téme je súčasťou školských osnov.
„Stredoškolská Akadémia bude zameraná na tematické vzdelávanie študentov gymnázií, stredných zdravotných a odborných škôl. Zahŕňa vzdelávacie moduly, informačné videá a prednášky odborníkov o význame darcovstva a transplantácií, o mýtoch a faktoch, ale aj etických a právnych aspektoch tejto problematiky,“ dodala docentka Žilinská.
Videá sú pripravené v spolupráci s odborníkmi, ktorí sa tejto problematike venujú dlhodobo. Práve diskusia a prednášky majú za cieľ zvýšiť informovanosť a podporiť darcovstvo medzi mladými ľuďmi a podporiť šírenie povedomia v ich rodinnom, domácom prostredí aj medzi priateľmi.
Vďaka transplantačnému programu bolo zachránených 215 životov
„Za najdôležitejší moment v minulom roku považujem spustenie programu transplantácie Langerhansových ostrovčekov. Ide o transplantáciu buniek, ktoré dokúžu produkovať inzulín, čim dokážeme významne ovplyvniť liečbu pacientov s diabetes mellitus 1. typu, ktorí majú súčasne aj zlyhané obličky. Takto podstupujú transplantáciu obličky a pankreatických buniek. Program, ktorý realizujeme v spolupráci s Centrom diabetologice IKEM, je dostupný vo všetkých transplantačných centrách pre obličky na Slovensku,“ priblížila prof. Ivana Dedinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
Ako tiež spomenula, „v minulom roku sa na Slovensku zrealizovala aj párová výmena u dvoch nekompatibilných párov, to znamená darca z jedného páru daroval obličku príjemcovi z druhého páru a naopak. Ide tiež o program, ktorý má národný charakter a takéto dvojice sú referované do registra nekompatibilných dvojíc. V roku 2024 sme tiež pokračoviali v AB0 inkompatibilných transplantáciách a tiež sme zlepšili diagnotiku a liečbu rejekcií po transplantácii“.
Vďaka transplantačnému programu bolo na Slovensku zachránených 215 ľudských životov.
„Od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024 sme zrealizovali odber orgánov od 108 darcov, z toho od 66 mŕtvych a 42 od živých darcov,“ povedal Martin Chrastina, hlavný transplantačný koordinátor. Slovensko sa tak podľa neho zaradilo medzi veľmi úspešné krajiny EÚ v trasplantáciách obličiek od živých darcov. „Čo sa štatistiky týka, z celkového počtu 108 darcov orgánov bolo transplantovaných 158 obličiek, 34 pečení, 21 sŕdc a 2x bola urobená transplantácia pankreatických buniek,“ dodal Chrastina.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.