OZDRAVME.SK
Prague International Health Summit
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Vranovská nemocnica otvorila nové darcovské centrum

Nemocnica Penta Hospitals Vranov nad Topľou otvára po rozsiahlej rekonštrukcii zmodernizované priestory darcovského centra. Spúšťa i odber krvnej plazmy.

Vranovská nemocnica otvorila nové darcovské centrum

Foto: Penta Hospitals

  • Aktuality |  04.04.2025 |  Jana Andelová

Počet darcov krvi v nemocniciach siete Penta Hospitals Slovensko rastie. Aj preto v sieti systematicky modernizujú darcovské centrá.

„Otvorením už ôsmeho zrekonštruovaného darcovského centra a šiesteho centra na odber krvnej plazmy pokračujeme v našom záväzku posúvať kvalitu zdravotnej starostlivosti v regiónoch na vyššiu úroveň,“ povedal Martin Šimo, medicínsky riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.

Aj napriek rozsiahlym rekonštrukčným prácam v minulom roku zaznamenalo darcovské centrum 12-percentný nárast počtu darcov, ktorí sa rozhodli aktívne prispieť k záchrane ľudských životov. Penta Hospitals vo svojej tlačovej správe konštatuje, že je potešujúcou správou najmä rastúci počet prvodarcov, ktorých bolo taktiež viac o 12 percent ako v minulom roku.

Komplexná rekonštrukcia pre lepšie podmienky

Investícia vo výške takmer 125 000 eur priniesla regiónu nové štandardy darovania krvi. Rekonštrukcia darcovského centra trvala tri mesiace a zahŕňala kompletnú zmenu dispozičného riešenia vrátane premiestnenia krvnej banky a skladových priestorov.

V rámci stavebných úprav boli osadené nové stropy, podlahy, elektroinštalácia a zároveň bol zavedený nový vyvolávací a monitorovací systém. Vďaka nemu dostane každý darca vlastný čiarový kód, ktorý ho sprevádza všetkými krokmi od registrácie až po samotný odber.

„Rekonštrukcia bola nevyhnutná pre zvýšenie komfortu našich darcov a efektivity celého procesu. Preškolili sme aj náš personál, aby vedel pracovať s novými systémami. Veríme, že krajšie a modernejšie priestory budú pre darcov motiváciou, aby sa k nám vracali ešte častejšie a budú sa tu cítiť ešte príjemnejšie,“ uviedol Jaroslav Marčišin, riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Vranov nad Topľou.

Spustenie odberov krvnej plazmy

Okrem vynovených priestorov prináša darcovské centrum aj novinku v podobe plazmaferézy, teda odberu krvnej plazmy. Práve z plazmy sa vyrábajú nenahraditeľné lieky, ktoré zachraňujú životy pacientov s rôznymi diagnózami.

Tento typ odberu je pre darcov menej zaťažujúci a umožňuje častejšie darovanie, až každé dva týždne. Plazma sa počas výkonu oddelí od ostatných krvných zložiek, ktoré sú darcovi okamžite vrátené späť do krvného obehu.

„Krvná plazma má nenahraditeľné miesto v liečbe pacientov s poruchami zrážania krvi, ťažkými popáleninami či rôznymi autoimúnnymi a nádorovými ochoreniami Okrem toho je plazma kľúčovým komponentom pri výrobe liekov, ktoré sú pri niektorých ochoreniach veľmi dôležité a môžu zachrániť alebo zmeniť život pacientov,“ povedal Kamil Diľ, primár hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Penta Hospitals Vranov nad Topľou.

To, ako krvná plazma prispieva k záchrane životov, popísala v nasledovnom prípade Lucia Kupová, lekárka na internom oddelení Nemocnice Penta Hospitals Vranov nad Topľou.

„Na interné oddelenie vranovskej nemocnice sme prijali pacienta so známkami poškodenia pečene a obličiek. Príčinou tohto stavu bola intoxikácia veľmi raritnou hubou - kapucňovkou. Vzhľadom na zriedkavosť ochorenia už samotný diagnostický proces intoxikácie vyžadoval spoluprácu viacerých pracovísk V rámci liečby obličkového poškodenia bola nevyhnutá akútna hemodialýza pacienta, no ďalší priebeh hospitalizácie bol komplikovaný rozvojom autoimunitného ochorenia - syndrómom Guillain Barré. Liekom voľby tohto ochorenia je podávanie imunoglobulínov - derivátov krvnej plazmy. Hospitalizácia nášho pacienta trvala šesť mesiacov, pričom mu boli podané dva cykly imunoglobulínov.“

Dôležitosť darovania

Darovanie krvi je nesmierne dôležité, pretože krv nie je možné umelo vytvoriť, je nenahraditeľná pri záchrane životov. „Každá darovaná jednotka krvi môže zachrániť až tri ľudské životy, pretože sa môže rozdeliť na tri časti: červené krvinky, krvné doštičky a krvnú plazmu,“ vysvetlil Diľ.

Odber celej krvi trvá väčšinou do 10 minút a odoberá sa približne 450 ml. Následne sa krv spracováva na jednotlivé zložky. Ženy môžu darovať krv trikrát do roka a muži štyrikrát.

Krvná plazma sa odoberá plazmaferézou, kde sa počas odberu oddeľuje krvná plazma od ostatných zložiek krvi a tie sa vracajú darcovi do tela. Celý odber trvá dlhšie, až 45 minút, ale naproti tomu od darovania celej krvi môže prebiehať častejšie. Maximálne však každé dva týždne.

Odberové centrá

Možností, kde môžete prísť darovať krv, je viac. Môžete si vybrať odberové centrum, ktoré vám vyhovuje. Ich zoznam nájdete tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zmena vo vedení Asociácie na ochranu práv pacientov

Zmena vo vedení Asociácie na ochranu práv pacientov

K zmene došlo aj na druhom poste viceprezidenta asociácie.

Popradská nemocnica otvorila zrekonštruovaný geriatrický pavilón

Popradská nemocnica otvorila zrekonštruovaný geriatrický pavilón

Minister zdravotníctva Kamil Šaško a podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec, vedenie nemocnice a predstavitelia mesta Poprad dnes slávnostne otvorili zrekonštruovaný geriatrický pavilón v Nemocnici Poprad.

Význam prevencie a včasnej diagnostiky ochorení obličiek

Význam prevencie a včasnej diagnostiky ochorení obličiek

Dnes si pripomíname Svetový deň obličiek, ktorý má za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti zdravia obličiek a upozorniť na rastúce riziko ich ochorení.