Mešká to každý rok, je to v otáznej kvalite a jej nevydanie ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Čo je to? Regulácia, ktorej cieľom je regulácia.
Programová vyhláška. Tretí rok po sebe ju ministerstvo zdravotníctva publikuje neskoro, avšak existujú aj pozitíva.
Ministerstvo zdravotníctva v návrhu vyhlášky o rozdelení výdavkov verejného zdravotného poistenia podľa jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti na rok 2025 explicitne uvádza, „že včasným nevydaním tejto vyhlášky hrozí najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd – ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ak poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neuzatvoria zmluvy o úhrade zdravotnej starostlivosti so zdravotnými poisťovňami“.
Regulácia pre reguláciu
Štát nám teda otvorene hovorí, že svojím (ne)konaním a neskorým vydaním (zatiaľ len návrhu) vyhlášky ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Priznanie a verejné pomenovanie vlastnej chyby – áno, zapríčinenej aj kovbojkou s LOZ z konca minulého roka – môže, dokonca by malo byť prvým krokom k tomu, aby sa programová vyhláška zrušila.
Ešte vo februári sme publikovali článok, v ktorom ministerstvo zdravotníctva meškanie zverejnenia programovej vyhlášky vysvetľovalo tým, že tvorba tzv. programovej vyhlášky je závislá od rôznych okolností a dopadov. „Zatiaľ ju nebolo možné vydať z dôvodu, že nebolo jasné ako dopadnú rokovania s LOZ. Zároveň jej vytvorenie závisí aj od zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zabezpečením ochrany pacienta a s nastolením sociálneho zmieru v zdravotníctve. Dopady z tohto zákona je potrebné premietnuť do tejto programovej vyhlášky,“ vysvetlil rezort meškanie.
Programovú vyhlášku kritizujú a požadujú jej zrušenie zdravotné poisťovne UNION a Dôvera, čo otvorene artikulovali generálni riaditelia Michal Špaňár a Martin Kultan. Zdržanlivá bola Všeobecná zdravotná poisťovňa pod vedením generálneho riaditeľa Matúša Jurovýcha. V tomto prípade to však nie je prekvapivé, keďže priamym nadriadeným Jurovýcha je minister Kamil Šaško. Navyše generálnym riaditeľom VšZP sa veľmi nevypláca otvorene artikulovať vlastné názory, o čom by mohol hovoriť nejeden ex-generálny riaditeľ.
Ministerstvo zdravotníctva publikuje draft programovej vyhlášky vždy s oneskorením a v otáznej kvalite. Vďaka Michalovi Štofkovi, štátny tajomník MZ, nie sú programové vyhlášky úplnou katastrofou, no Štofko nebude vo svojej funkcii navždy. Spravme si skúšku správnosti, chceli by sme, aby o programovej vyhláške rozhodoval minister či štátny tajomník, ktorý bude napríklad z radov SNS na čele s ich dvorným ortopédom Kotlárom? Ak ste sa pri pomyslení na niečo také striasli, tak by to malo byť signálom toho, že programovú vyhlášku nechceme zveriť do rúk ľudí pochybných odborných kvalít.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.