Okrem bilancovania viac ako sto dní vo funkcii minister naznačil, že sa chce v tomto roku zamerať najmä na stabilizáciu sestier a pôrodných asistentiek, novú stratégiu v liekovej politike a prevenciu.
Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško zhodnotil svoje prvé 4 mesiace vo vedení rezortu zdravotníctva. „Som rád, že prvé kroky, ktoré som začal presadzovať, sa začínajú pretavovať aj do konkrétnych výsledkov,“ povedal na úvod tlačovej besedy.
Minister vyzdvihol schválenie balíka troch zákonov v parlamente na konci minulého roka, ako aj schválenie zdravotníckej legislatívy, ktorá sa týka dohody s Lekárskym odborovým združením.
Ako ďalej Šaško uviedol, to najpodstatnejšie, čo doposiaľ za 4 mesiace urobili, zhrnul v 10 bodoch, ktoré podľa neho znamenajú nesporné benefity pre každého pacienta na Slovensku.
1. Dohoda s Lekárskym odborovým združením
Šaško začal s dohodou s Lekárskym odborovým združením. „Trpezlivou a slušnou diskusiou sme vyriešili ostrý štrajk lekárov, ktorí požadovali iba plnenie memoranda z roku 2022,“ povedal a dodal, že „okrem navýšenia zdrojov na platy, čo objektívne pomohlo nárastu lekárov či sestier a pôrodných asistentiek, bývalá vláda nespravila vôbec nič“.
Pripomenul, že v rámci rokovaní si prešli každý bod z memoranda. Vyzdvihol, že súčasťou tejto zmluvy je aj personálny, materiálny či procesný audit, ktorého príprava už v týchto dňoch prebieha. „V krátkej dobe bude celý tento proces naštartovaný,“ potvrdil minister.
Šaško avizoval, že sa budú venovať efektivite tokov v sektore zdravotníctva, transparentnosti a dôslednej komunikácii s celým sektorom. Najväčší priestor na zvyšovanie efektivity vidí pri poisťovniach a to predovšetkým v dvoch kľúčových oblastiach - v ústavnej zdravotnej starostlivosti a pri liekoch.
V súvislosti s komunikáciou spomenul, že absolvoval diskusie v každom kraji na Slovensku.
„Zorganizovali sme okrúhle stoly za účasti celého radu expertov, odborníkov, regionálnych politikov a regionálnych zdravotníkov,“ povedal Šaško. Základným záujmom podľa neho bolo garantovanie nediskriminačnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých, bez ohľadu na zdravotný stav, socio-ekonomické podmienky alebo región, v ktorom obyvateľ na Slovensku žije.
Výsledkom týchto diskusií vznikol dokument, ktorý nazvali Pacient na prvom mieste: Šanca pre zdravie. Má reflektovať najväčšie výzvy a hlavné priority sektora.
3. Investície do zdravotníctva
Ako tretí bod uviedol investície do zdravotníctva, ktoré presahujú miliardu eur. Podľa ministra má zdravotníctvo historicky suverénne najväčší modernizačný alebo investičný dlh. V nadväznosti na to povedal, že „zrýchlili výstavbu 3 kľúčových koncových nemocníc, či už je to Banská Bystrica, Martin alebo Prešov. Výrazne pokročila rekonštrukcia nemocnice v Poprade“. A dodal, že v tomto kvartáli padne rozhodnutie a aj začatie prác na výstavbe koncovej nemocnice v Bratislave.
„V pokročilom štádiu sme v rokovaniach s partnermi z Holandska o detskom onkologickom ústave,“ prezradil Šaško. Zmienil sa i o investíciách do košického zdravotníctva, o ktorých bude minister informovať počas návštevy v danom regióne.
Pripomenul tiež, že vláda v rámci revízie plánu obnovy schválila viac ako 200 miliónov eur, ktoré pôjdu na rekonštrukcie alebo prístrojové vybavenie regionálnych nemocníc.
4. Všeobecná zdravotná poisťovňa
Za veľký úspech považuje minister stabilizovanie hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Možno si pamätáte tie dramatické informácie z leta ako bude strata 200 miliónov. Chcem potvrdiť, že hospodársky výsledok po prijatých manažérskych opatreniach, a bez dodatočného dofinancovania zo štátneho rozpočtu, bude pozitívny,“ povedal Šaško.
Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových hodnotil rok 2024 dvoma etapami. „Prvá etapa viedla k očakávanej pomerne veľkej strate a katastrofickým scenárom. Druhá etapa bola konsolidačná, kedy sme sa potrebovali vysporiadať s hroziacim ozdravným plánom a rôznymi katastrofickými scenármi,“ povedal Jurových. Pozitívny hospodársky výsledok za rok 2024 bez potreby dofinancovania v reáliách nášho sektora podľa neho nie je bežnou praxou.
„Je to aj záväzok do budúcna, pretože považujem akékoľvek podnikanie za zdravé vtedy, ak vie fungovať minimálne s vyrovnaným, prípadne pozitívnym hospodárskym výsledkom,“ uviedol a dodal, „oveľa viac ma teší, že opatrenia, ktoré sme prijali nemali dopad na poistencov“.
5. Úspory na ministerstve zdravotníctva
Minister následne pokračoval 5. bodom. „Počas uplynulého roku z 860 dohodárov, ktorých sme tu našli po nástupe na ministerstvo, ostalo iba 160, z ktorých každý jeden má konkrétne úlohy, ktoré sú aj reálne odpočtovateľné,“ podotkol minister a dodal, „taktiež sme zrealizovali reálne zoštíhlenie celého ministerstva, keď sa nám podarilo zredukovať 10 percent úradníkov aj s ich tabuľkovými miestami“.
6. Personálne zmeny
„Personálna politika a personálne zlyhania sú riešené bezodkladne,“ zdôraznil Šaško. „Žiadny vysoký štátny úradník a žiadna manažérska nominácia nie je na rezorte zdravotníctva chránená v prípade profesionálneho zlyhania. Všetci manažéri musia niesť aj osobnú zodpovednosť za svoje kroky a rozhodnutia“.
Ako príklady uviedol stabilizáciu situácie vo Fakultnej nemocnici Trenčín a odvolanie šéfa Národnej transplantačnej organizácie. „Nebudem robiť personálnu politiku na základe pokynov alebo požiadaviek opozície alebo kohokoľvek. Bola zaslaná kontrola, ktorá bola vyhodnotená a na základe výstupov som prijal kroky plne v súlade s jej závermi,“ povedal minister.
V prípade Národnej transplantačnej organizácie minister vydal pokyn na vykonanie viacerých kontrol, jednak v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek a tiež v Národnej transplantačnej organizácii. „Výstupy mám na stole, boli zistené konkrétne nedostatky, ktoré vyplývajú predovšetkým z nesprávneho označovania tkanív. Pri zistení týchto nedostatkov chcem, aby bol zabezpečený najvyšší možný štandard, preto som nariadil ešte dve doplnkové kontroly, ktoré sa už špecificky zamerajú na vývoz a dovoz tkanivových buniek. Po ich skončení budú prijaté zodpovedajúce opatrenia. V každom prípade pôjde o legislatívne zmeny,“ vysvetlil minister.
Zároveň povedal, že kým spomínaná kontrola nebude plne skončená, tak bol pozastavený vývoz pupočníkovej krvi a pri všetkých iných bola nariadená kontrola.
7. Rokovanie s komisárom pre zdravie
Minister informoval aj o rokovaniach s európskym komisárom pre zdravie. „Hrozila nám, a v princípe stále aj hrozí, možná pokuta. Tým, že sme predstavili reálny a udržateľný plán ozdravovania prevádzkového hospodárenia nemocníc a stanovujeme konkrétne manažérske a merateľné ciele pre riaditeľov nemocníc, sú implementované výkonnostné zmluvy s jasnými požiadavkami, pripravuje sa hĺbkový audit a celý rad ďalších opatrení, tak som presvedčený, že nateraz je táto hrozba odvrátená a Slovensko nebude musieť platiť ani cent,“ povedal Šaško.
8. Centralizácia riadenia nemocníc
Šaško podotkol, že tento záväzok bol prijatý ešte za vlády Igora Matoviča. „Samozrejme, nebolo tam vykonané absolútne nič. Ako sme to zistili, začalo sa na tom pracovať. Dnes je implementovaná prvá fáza – komplexný, kontrolingový proces,“ uviedol.
Na pláne je počas roka 2025 implementácia centrálnych nákupov liekov a špecializovaného zdravotníckeho materiálu, nakoľko minister vidí najväčší priestor na efektivitu v týchto dvoch oblastiach.
9. Lieková politika
Medzi rokmi 2020 a 2024 podľa Šaška stúpli náklady na lieky o viac ako 50 percent častokrát z objektívnych príčin. Súčasnosti dosahujú takmer 1,7 miliardy eur. „Aj keď došlo za posledné 2 roky k výraznému posunu v dostupnosti predovšetkým inovatívnych liekov na slovenský trh, musíme brať do úvahy aj rozpočtové obmedzenia,“ skonštatoval minister a zdôraznil, že nová lieková stratégia je absolútne kľúčovou oblasťou z pohľadu optimalizácie zdrojov.
„Dávam záväzok, že vytvoríme podmienky pre transparentný a rýchlejší vstup inovatívnych liekov, ale s preukázanou pridanou hodnotou pre pacienta a za podmienok, ktoré sú minimálne porovnateľné s inými krajinami Európskej únie,“ povedal minister a dodal, „pretože nemáme neobmedzené finančné prostriedky a je extrémne potrebné, aby sme konali ako efektívny a správny hospodár v prospech pacientov. V možnostiach štátneho rozpočtu nie je, aby sme umožnili vstup všetkého, o čom farmaceutické spoločnosti, mimochodom s enormnými ziskami, požiadajú za akýchkoľvek podmienok, ktoré si vypýtajú. Takáto cesta je neudržateľná“.
Výsledkom rokovaní podľa ministra má byť na jednej rýchly a transparentný vstup inovatívnych liekov, ale za podmienok, ktoré sú adekvátne klinickému prínosu pre pacienta a udržateľné financovanie. Taktiež zdôraznil, že nemôžeme robiť rozdiely medzi jednotlivými ochoreniami. „Keď sa na to chceme pozerať zodpovedne, našou povinnosťou je rokovať so spoločnosťami tak, aby boli zabezpečené čo najlepšie podmienky na ich vstup a aby tieto lieky vedeli liečiť čo najviac pacientov vo všetkých terapeutických oblastiach, nemôžeme si selektívne vyberať,“ dodal Šaško.
10. Prevencia
Ako posledný bod uviedol minister prevenciu. „Moja srdcová téma, o ktorej hovorím pri každej príležitosti, je prevencia a minimalizácia rizikového správania.“
Šaško informoval o skríningu onkologických ochorení, čím „zlepšujeme prevenciu a včasné odhaľovanie rakoviny. Skríning rakoviny prostaty prebehne pilotným projektom už v tomto roku v Banskobystrickom kraji a skríning rakoviny pľúc začne v Bratislavskom a Nitrianskom kraji“.
V rámci prevencie sa chce venovať aj minimalizácii rizikového správania. „Tu je môj kľúčový záujem, zdravie predovšetkým mladej generácie, mladistvých, a aby sme predchádzali do maximálnej možnej miery vzniku rôznych závislostí,“ povedal. Iniciatívy, ktorých cieľom je abstinencia, musia byť podľa ministra podporované. „V tomto zmysle oblasť prevencie a rizikového správania alebo jeho minimalizáciu v krátkej dobe výrazne posilním aj personálne,“ dodal.
Plány
Na záver uviedol, čomu sa idú venovať v najbližších dňoch a týždňoch. „Ideme sa venovať prioritám, z ktorých benefitovať bude pacient,“ povedal minister.
Spomenul, že prvý marcový týždeň plánujú zorganizovať workshop za účasti celého sektora aj biznisu v liekovej politike s cieľom prísť s novou liekovou stratégiou.
„Najpodstatnejšia téma zo všetkých pre mňa je oblasť vzdelávania a personálnej stratégie v oblasti ľudských zdrojov, kde totálny dôraz v tomto roku chcem klásť predovšetkým na prácu, diskusiu a opatrenia so sestrami a pôrodnými asistentkami,“ zdôraznil Šaško.
Naďalej dominantnou témou bude podľa jeho slov prevencia. „Ak prejdú aj nejaké formálne procesy, budeme ohlasovať zriadenie Národného skríningového centra. V stredu (12. 2.) ma čaká rokovanie s pacientskymi organizáciami, kde chceme zriadiť pacientsku radu, možno pacientskeho ombudsmana, uvidíme," povedal minister.
Reakcia opozície
SaS: Doterajšie pôsobenie ministra Šaška bolo premárneným časom
Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) boli posledné štyri mesiace v zdravotníctve premárneným časom. Strana hodnotí, že namiesto riešenia skutočných problémov slovenského zdravotníctva sa všetka pozornosť sústredila na protesty odborárov a výpovede lekárov v nemocniciach. „Toto by sa nemuselo stať, keby sa konsolidácia nezačínala tým, že ideme šetriť práve na zdravotníctve,“ upozorňuje Tomáš Szalay.
Za toto obdobie podľa SaS zanedbali kľúčové oblasti zdravotníctva. „Nevyriešili sme ambulantný sektor, ktorý o chvíľu skolabuje, keďže už prvého apríla končia zmluvy. Nie je vôbec isté, či ambulancie budú ochotné podpísať iba jednopercentné zvýšenie, keď vidia, že ich kolegovia v nemocniciach dostali desaťpercentné navýšenie platov,“ podotkol Szalay a pripomenul, že vláda doteraz nepredstavila riešenie problematiky poplatkov v zdravotníctve. „Ešte na jeseň sme mali mať správu o tom, aké poplatky platia pacienti a ako ich treba regulovať. Dnes je február a stále nepoznáme ani analýzu, ani konkrétne opatrenia, ktoré chce vláda prijať,“ dodal.
SaS kritizuje aj nedostatočnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a nejasné finančné plánovanie. „Nevieme, koľko peňazí v zdravotníctve chýba, lebo vláda zavádza v dopadových analýzach. Hodnotenie týchto štyroch mesiacov preto nemôže byť pozitívne,“ dopĺňa Szalay.
Legislatívne zmeny, ktoré schválil parlament, sú podľa SaS pre sektor deštruktívne. „Zdravotníctvo potrebuje systémové riešenia, nie amatérske experimenty a populistické kroky, ktoré len prehlbujú krízu. Súčasťou dohody (pozn. red. s LOZ) bolo nielen zvýšenie platov lekárov, ale aj zníženie ich časového fondu a návrat k materiálno-technickým normám z roku 2008. To je absolútne absurdné – v roku 2025 sa máme riadiť pravidlami spred 17 rokov? Strana SaS ako jediná v parlamente hlasovala proti tomuto návrhu, pretože to nebol konsenzus štátu a zdravotníkov, ale ich vydieranie, na ktoré v konečnom dôsledku doplatí pacient,“ zhrnul Szalay.
Dvořák: Zbabraná konsolidácia, tisícky výpovedí lekárov, aj ťažko sa rodiaca dohoda
Podľa Oskara Dvořáka (PS) minister od začiatku iba hasí problémy, ktoré si táto koalícia sama spôsobila. „Zbabraná konsolidácia, tisícky výpovedí lekárov, aj ťažko sa rodiaca dohoda s lekárskymi odborármi,“ reagoval poslanec na sociálnej sieti.
Kvôli tomu sa podľa jeho slov nevenoval akútnym problémom zdravotníctva, ako sú napríklad narastajúce poplatky či kolabujúce ambulancie. „Naďalej nám tiež chýbajú tisícky zdravotníckeho personálu a do toho stále nepoznáme rozhodnutie o novej nemocnici v Bratislave,“ podotkol Dvořák.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.