Začiatok roka 2025 je náročný a, žiaľ, bohatý na hackerské útoky. Hneď v prvých dňoch nového roka čelil a neodrazil hackerský útok kataster, ktorý nie je plne funkčný ani po mesiaci od nabúrania systému.
Následne čelila bližšie nešpecifikovaným útokom aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá podľa vlastných slov útokom odolala. No o tomto útoku vieme len veľmi málo a čerpáme len z tlačovej besedy, na ktorej sa zúčastnili aj politické špičky.
O aké útoky presne šlo, v oboch prípadoch nevieme a informácie sú kusé. Nevieme teda povedať, či a ako sa z nich vieme poučiť.
A aké povinnosti majú firmy voči štátu v prípade hackerského útoku a prečo by mali firmy upovedomiť o povahe útokov aj svoju konkurenciu?
Slovenské zdravotníctvo trpí investičným dlhom. Vieme to pri nemocniciach, ambulanciách, no menej sa hovorí o tom, že kyberbezpečnosť ambulancií či nemocníc rovnako trpí veľkými investičnými dlhmi a bezpečnosť dát nie je v ideálnom stave.
Edukácia zdravotníkov ohľadne kyberbezpečnosti pokrivkáva alebo v horšom prípade neexistuje vôbec. A ako by sa mali zdravotníci brániť proti potenciálnym útokom? O tom hovoria v podcaste Roman Varga (Head of Security ZP Dôvera) a Ivan Makatura (Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, generálny riaditeľ).
Tento podcast si môžete vypočuť vo vašich preferovaných podcastových platformách rss, podbean, Spotify, Apple Podcast, YouTube podcast.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.