Filippo Civaia & Stéfane Rusek sa ešte v roku 2024 zúčastnili sympózia Kardiocentra AGEL organizované v Košiciach-Šaci. Kardiocentrum AGEL Šaca finišuje prípravy na spustenie nového fotónového CT.
Pri tejto príležitosti sme sa stretli s Filippo Civaia & Stéfane Rusek, ktorí spoločne dlhodobo pôsobia v Centre Cardio-Thoracique De Monaco vo Francúzsku.
Filippo Civaia sa špecializuje na všeobecnú kardiológiu, kardiovaskulárne zobrazovanie a intenzívna zdravotnú starostlivosť. Na Sympóziu Civaia Filipp prezentoval mimoriadne oceňovanú prednášku: Impact of Medical Imaging on Cardiac Patient Management: The Added Value of Photon Counting CT Imaging.
Stéfane Rusek má na starosti nastavenie technického nastavenia prístrojov v Centre Cardio-Thoracique De Monaco a rovnako má na starosti lekárske zobrazovacie metódy.
Ešte minulý rok ste sa obaja zúčastnili sympózia, ktoré organizovalo Kardiocentrum AGEL-Šaca. Aké boli vaše dojmy?
Stéfane Rusek: Bola to moja prvá návšteva Slovenska. Vaša krajina je pre mňa veľmi pôsobivá. Ľudia boli mimoriadne zdvorilí. Som technik, matematik a vedec, nie lekár. Mám na starosti nastavenie technického nastavenia prístrojov v Centre Cardio-Thoracique De Monaco a rovnako mám na starosti lekárske zobrazovacie metódy. Bol som veľmi ohromený úrovňou kvality Kardiocentra AGEL-Šaca. Zúčastnili sme sa skvelej konferencie, no nevýhodou pre nás bolo, že mnohé panely boli v slovenčine, takže som všetkému nerozumel. V budúcnosti by mohlo byť prínosné zabezpečenie simultánneho prekladu. To bola však jediná nevýhoda, keďže kvalita konferencie bola veľmi pôsobivá.
Filippo Civaia: Na Slovensku som bol druhýkrát. Prvýkrát som Slovensko navštívil pred viac ako rokom, kedy som sa stretol s tímom Kardiocentra AGEL-Šaca. Aj moje dojmy boli veľmi pozitívne. Ľudia na Slovensku sú veľmi múdri, milí a otvorení. Rovnako som si veľmi užil môj pobyt v Košiciach. Hlavným cieľom mojej cesty bola návšteva kardiocentra, ktoré sa v čase mojej prvej návštevy na Slovensku rozbiehalo. Kardiocentrum Šaca je modernou nemocnicou, ktorá poskytuje najmodernejšiu liečbu kardiovaskulárnych chorôb a teší ma, že sme nadviazali a zintenzívnili vzájomne prospešnú spoluprácu.
Ako začala spolupráca medzi vami a Kardiocentrom AGEL-Šaca?
Stéfane Rusek: Naša spolupráca začala ešte v období pred spustením činnosti Kardiocentra AGEL-Šaca. Už pri prvých stretnutiach nám Profesor Sabol a Dr. Luczy povedali, že by sa naším centrom radi inšpirovali pri budovaní prvého komplexného súkromného kardiocentra na Slovensku. Naše centrum v Monaku nie je veľké. Má 67 lôžok, ktoré sa zameriavajú na kardiovaskulárne ochorenia. Veľkosťou nie sme možno veľkí, no snažíme sa byť na tej najlepšej možnej úrovni v oblasti technológie a starostlivosti o pacienta. Naše centrum pokrýva potreby viac ako milióna obyvateľov a 85% pacientov nášho centra sú klientmi francúzskych a monackých zdravotných poisťovní. Takže neplatí, že by naše služby využívali len bohatí ľudia.
Aké je postavenie Centre Cardio-Thoracique De Monaco vo Francúzsku?
Stéfane Rusek: Centre Cardio-Thoracique De Monaco vzniklo aj vďaka podpore princa Rainera III. a princeznej Grace Kelly. Podporovali myšlienku založenia špičkového kardiocentra v Monaku. To, čím sa Centre Cardio-Thoracique De Monaco stalo unikátnym, bolo, že vždy malo veľmi silné technické oddelenie, ktoré sa snažilo disponovať najlepšími dostupnými technickými vymoženosťami a samozrejme tímom špičkových lekárov. Od začiatku existencie centra bolo naším cieľom poskytovať komplexnú starostlivosť o pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami „pod jednou strechou“, bez potreby prekladania pacienta medzi rôznymi nemocnicami.
V Centre Cardio-Thoracique De Monaco sme sa vždy pripisovali mimoriadny význam optimalizácii tzv. cesty pacienta. Našich pacientov stratifikujeme podľa rizika do troch úrovní zložitosti liečby, pričom centrum garantuje aj riešenie prípadných komplikácií. Všetci pacienti sú po prepustení monitorovaní prvý mesiac, pacienti po intervenčnej liečbe 6 mesiacov a rok po operácii srdca. Komplexná následná starostlivosť pomáha našim pacientom pri včasnom návrate do bežného života aj po náročných zákrokoch.
V roku 2000 sme sa začali intenzívne venovať špičkovým neinvazívnym diagnostickým metodikám. Ako jedno z prvých súkromných centier na svete sme spustili prevádzku magnetickej rezonancie špecializovanej na ochorenia srdca. Od roku 2004 sme začali vykonávať CT vyšetrenia srdca. Tieto špičkové zariadenia boli od spustenia k dispozícii 24 hodín 7 dní v týždni. Máme výborne vyškolený tím, všetci sú stotožnení s našou filozofiou a to považujem za náš veľký úspech.
Centre Cardio-Thoracique De Monaco dlhodobo intenzívne spolupracuje so spoločnosťou Siemens
Stéfane Rusek: So spoločnosťou Siemens spolupracujeme už 25 rokov, sme jedným z 3 kardiovaskulárnych referenčných centier. Ako referenčné centrum máme možnosť sa spolupodieľať na vývoji najnovších technológií v oblasti kardiovaskulárnej diagnostiky. Projekt vývoja CT prístroja na báze technológie „foton counting“ sa začal pred 15 rokmi. Podľa mojich informácií to bola najväčšia vývojová investícia Siemensu a na projekte pracovalo viac ako 1000 odborníkov. Na výrobu detektorov postavila spoločnosť Siemens novú špecializovanú továreň. Technológia „foton counting“ sa neustále vyvíja a vylepšuje, Na vývoji tejto technológie spolupracujeme od roku 2021.
Spoločne sa nám podarilo dosiahnuť mimoriadny progres, aktuálne máme k dispozícii už tretiu verziu systému. Zlepšovanie technológie a ďalší vývoj je dnes už nepredstaviteľný bez využitia umelej inteligencie. Každé fotónové vyšetrenie nám poskytuje viac ako 60 GB údajov. Ľudský mozog je fascinujúci, no 60 GB dát nedokáže v krátkom čase spracovať a vyhodnotiť. Zapojenie umelej inteligencie sa preto stáva nevyhnutnosťou.
Kardiocentrum AGEL-Šaca začína s používaním technológie photon-counting CT, myslíte , že sa táto technológia môže stať na Slovensku tzv. „game changer“?
Filippo Civaia: Áno, jedná sa o jeden z najdôležitejších výdobytkov v kardiovaskulárnej diagnostike za posledné roky. Dostupnosť CT prístroja, ktorý využíva technológiu photon-counting, (počítanie fotónov), je preto rozhodne skvelou správou pre pacientov na Slovensku.
Ako bude vyzerať diagnostika v budúcnosti aj pod vplyvom rozvoja photon-counting CT?
Stéfane Rusek V prvom rade potrebujeme pre stanovenie diagnózy získavať čo najpresnejšie a najkomplexnejšie dáta. Vo vývoji budeme pokračovať a rozvíjať dátové analýzy s cieľom vytvoriť tzv. dátové dvojča. Diagnostiku budeme kombinovať s laboratórnym vyšetrením a následnou analýzou vytvoríme nový, individualizovaný model liečby pacienta. Prechádzame tak od zobrazovacej modality k diagnostickej modalite. Jedná sa o zásadný diagnostický „game changer“. Vývojom technológie photon counting sa spolupodieľame na formovaní budúcnosti liečby pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami. Komplexná analýza dát nám umožní modelovať vývoj ochorenia u daného pacienta aj do budúcnosti.
Takže medicína sa mení a jej budúcnosť je v úzkej spolupráci lekárov s dátovými analytikmi, IT profesionálmi, technikmi a expertmi v AI?
Filippo Civaia: Samozrejme, absolútne. V budúcnosti budú členmi multidisciplinárneho „heart tímu“ nielen lekári, zdravotné sestry ale integrálnou súčasťou tímov budú aj experti na AI, medicínske technológie a samozrejme aj dátoví analytici. Dobrým príkladom je aj náš tím, kde so Stéfanom, ktorý je matematikom a IT špecialistom spolupracujeme vyše 30 rokov.
To je už dlhšie ako bežné manželstvo (smiech).
Filippo Civaia: (Smiech) Áno. Máte pravdu. Pre každého, kto bude mať ambíciu poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť v oblasti kardiovaskulárnej medicíny, bude úzka spolupráca s informatikmi a matematikmi absolútnou samozrejmosťou. Som presvedčený, sa tomu bude potrebné postupne prispôsobiť.
Takže zdravotnícke tímy a systémy poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré sa týmto trendom neprispôsobia, budú zaostávať za najvyspelejšou medicínou?
Stéfane Rusek: Pri zavádzaní nových technológií a tvorbe nových trendov je vždy potrebné si zachovať aj pokoj a rozvahu. Umelá inteligencia bude samozrejmosťou a stane sa súčasťou integrovaného inteligentného systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Určite sme dnes už na ceste k vývoju takéhoto inteligentného systému. Nikdy však nesmieme zabudnúť, že tieto systémy sú tu na to, aby pomohli lekárovi pri rozhodovaní. Rozhodnutie je a bude na lekárovi. Nie je cieľom nahradiť lekársky spôsob myslenia. Dáta a tímová spolupráca pomôžu lekárom učiniť kvalifikované rozhodnutie rýchlejšie. Cieľom je liečiť viac pacientov, lepšie a za kratší čas. Práve dáta a komplexné informácie sú mimoriadne mocným nástrojom v rukách lekárov, ktoré im pomôžu urobiť najlepšie rozhodnutie v prospech pacienta.
Filippo Civaia: Ako už spomenul Stéfane, tento integrovaný inteligentný systém nám pomôže v snahe o optimálne nastavenie klinickej dráhy pre každého pacienta individuálne. Práca v multidisciplinárnych tímoch je o spoločnom rozhodnutí, ako najlepšie liečiť ochorenie pacienta. Umelá inteligencia nám pomôže robiť správne a kvalifikované rozhodnutia. U nás v centre testujeme umelú inteligenciu v klinických podmienkach. Pred niekoľkými dňami som AI zadal požiadavku na vyriešenie mimoriadne komplikovaného klinického prípadu. Pri stanovení diagnózy a návrhu liečebného postupu bol postup AI úplne správny. AI je do istej miery ako GPS, ktorá vám povie akú trasu pri cestovaní zvoliť, ale volant drží v rukách šofér. Lekár stále ostáva tým pomyselným vodičom.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.