OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Tých lekárov, ktorí nestiahli výpovede v Pente, zamestnajú štátne nemocnice

Do konca roka 2024 zostávajú posledné hodiny a minúty. Ešte pred Vianocami podpísala vláda s Lekárskym odborovým združením Memorandum 2.0.

Tých lekárov, ktorí nestiahli výpovede v Pente, zamestnajú štátne nemocnice

©Kamil Šaško, Facebook

Nové memorandum je ešte drahšie, ako bolo to pôvodné, keďže lekárom, ktorí majú podpísať nové pracovnoprávne dodatky, sa skráti týždenný pracovný čas z 40 na 37,5 hodiny.

V týchto chvíľach vyvíja Lekárske odborové združenie (LOZ) ale aj ministerstvo zdravotníctva tlak na iné ako štátne nemocnice a snaží sa docieliť, aby neštátni poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti podpísali s lekármi, ktorí podali výpovede, dodatky a späťvzali ich výpovede.

LOZ, čo slovo to klamstvo

Odborový predák Miroslav Mendel vo svojom mediálnom vystúpení uviedol: „Dohoda s ministerstvom bola taká, že buď sa vrátime všetci alebo ani jeden. Možno podotknúť, že problém je iba v nemocniciach Agelu a Penty, všetky ostatné nemocnice v tomto štáte sa dohodli a dodatky svojim zamestnancom dali“.

Toto vyjadrenie je bohapustým klamstvom, keďže priamo v dohode medzi LOZ a vládou je explicitne uvedené, že vláda napriek svojmu úsiliu nie je zodpovedná za konanie tretích strán vo vzťahu k iným poskytovateľom ako sú štátne nemocnice.

LOZ sa stáva vládcom slovenského zdravotníctva a pokúša sa riadiť nielen štátne nemocnice ale aj súkromných či neštátnych poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti. AGEL ani PENTA však nebudú tancovať ako pískajú odboroví predáci.

Ako vo svojom vyjadrení v časopise Medicína uviedol Peter Kováč, ministerstvo nemôže donútiť súkromné nemocnice, aby dodatky k pracovným zmluvám so svojimi zamestnancami podpísali. „Zmluvou medzi dvoma stranami nie je možné zaviazať tretiu stranu. To je v rozpore s akýmkoľvek právnym princípom.“

Celkový počet výpovedí na Slovensku je v radách jednotiek, bude teda zaujímavé sledovať, či bude ochotné LOZ eskalovať situáciu ad absurdum. Avšak ich taktika vyhrocovania situácie im vychádza, takže dôvody, prečo by nemali veci stavať na hranu, v princípe neexistujú. Štát im nakoniec ustúpi a otázka je, aká miera poníženia vlády bude pre LOZ dostatočná.

AGEL = 0 výpovedí

Hovorkyňa siete AGEL Jarmila Ševčíková v stanovisku uviedla: „V sieti AGEL stiahli výpovede všetci lekári. Vo všetkých zdravotníckych zariadeniach AGEL teda pokračujeme v plynulom poskytovaní zdravotnej starostlivosti“.

Sieť AGEL zároveň s lekármi nepodpísala ani jeden dodatok a lekári svoje výpovede aj tak stiahli.

PENTA = menej ako 10 výpovedí (a klesajú)

Ako informoval hovorca Penta Hospitals Tomáš Kraľ, jednotlivé nemocnice siete Penta Hospitals postupne preberajú späťvzatia výpovedí lekárov, ktoré boli podané v zmysle zákonníka práce v rámci protestnej akcie LOZ. Zo štyridsiatich dvoch výpovedí zostalo nestiahnutých už iba sedem.

Ako ďalej uviedol Kráľ: „Návrh dodatkov o zmene pracovnej zmluvy lekárov vo výpovediach považujeme za diskriminačný, nesystémový a nezodpovedný. Nezodpovednosť spočíva v tom, že zmeny odmeňovania zamestnancov bez finančného krytia a zmeny pracovného režimu bez potrebnej legislatívy nie je možné považovať za kroky vedúce k stabilite regionálneho zdravotníctva, vyššej spokojnosti na strane pacientov, ale aj vyššej spokojnosti zamestnancov. V našom prípade by sa dodatky mali týkať iba 1% všetkých nemocničných lekárov našej siete.  Sme za systémové, ale nie anti-systémové zmeny. Sme za transparentnosť, účelnosť a efektívnosť. Stojíme za princípmi spravodlivého financovania nemocníc na základe mechanizmov DRG. Nepripustíme však vytváranie nerovnosti medzi zamestnancami v našich nemocniciach.“

Tí, ktorí nestiahli výpovede v Pente, zamestná štát

Podľa informácií redakcie ozdravme došlo dnes k „dohode“ o tom, že lekári, ktorí nestiahli výpovede v sieti Penta Hospitals , budú zamestnaní v štátnych nemocniciach. Túto informáciu pre redakciu ozdravme potvrdili dvaja riaditelia štátnych nemocníc. Udeje sa to napriek tomu, že riaditelia týchto nemocníc o daných lekárov nemajú záujem.

Rovnako podľa informácií ozdravme boli riaditelia štátnych nemocníc sklamaní z toho, že ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška podľahlo tlaku LOZ a nariadilo nemocniciam, aby prijali všetkých lekárov späť do zamestnania en block. Štátne nemocnice tak boli donútené premrhať príležitosť optimalizácie personálneho stavu, predovšetkým lekárov.

Slovenské zdravotníctvo premrhalo ďalšiu príležitosť a rok 2024 sa zapíše do dejín ako rok, kedy dostal štát na frak od LOZ. Nevybojoval dokopy nič pre pacientov a odovzdal penzum moci a rozhodovacích právomocí do rúk nikým nevolených výpalníkov z LOZ, ktorí nemajú za smerovanie a chod zdravotníctva ani za mak zodpovednosti.


Diskusia (1)

  1. Tomio31.12.2024 (22:13)
    Tí, ktorí nestiahli výpovede v Pente, zamestná štát. Tak to už asi nie je jasnejší dôkaz, že lekárov preplácame a celé zdravotníctvo šije LOZ pre seba. Tak nech dá Šaško na stôl, že sa bude musieť kvôli LOZ doplácať. Poplatky alebo pripoistenie. Že momentálne, či chceme alebo nechceme, máme triáž. A keď na tomto návrhu urobí občanom úvod do slovenského zdravotníctva, môže dať na stôl tender na súkromného prevádzkara do UNB.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Problém s eReceptom vyriešený, nie však na 100 percent

Ministerstvo zdravotníctva rozposlalo tlačovú správu, v ktorej tvrdí, že problém s eReceptom je zažehnaný. Tlačová správa ani minister Šaško na sociálnych sieťach však neuviedli, ako sa problém vyriešil.

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

eRecept: Prečo pre niektoré lieky nefunguje a ako ho opraviť?

Od 1. januára 2025 sa slovenské zdravotníctvo vrátilo o ďalší krok späť.

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Za retro papierové recepty poďakujte nielen vláde, ale aj Progresívnemu Slovensku

Nový rok, nový problém. eRecept funguje už dlhé obdobie a bez problémov, politici však majú akútnu potrebu demonštrovať svoju dôležitosť aj predkladaním „pozmeňovákov“.