Redakcia ozdravme oslovila viacero mienkotvorných osobností slovenského zdravotníctva, aby ponúkli ich pohľad na dianie v slovenskom zdravotníctve v roku 2024. Píše generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.
V prvom roku nového volebného obdobia sa dá rozbehnúť mnoho dobrých projektov. Ak nepočítam debatu o tom, či tu bola alebo nebola pandémia, spočiatku sa zdalo, že sa zopár pozitívnych vecí rozbehne. Ak však vezmem do úvahy potenciál rozvoja a zároveň prešľapovanie na mieste, rok 2024 je v slovenskom zdravotníctve ďalším premárneným.
V kazajke regulácií a politizácie
Začalo sa to sľubne. Konečne napríklad padlo politické rozhodnutie, kde bude stáť nová štátna nemocnica v Bratislave. Začalo sa upratovať v džungli poplatkov aj seriózne debatovať o financovaní a zadlžovaní štátnych nemocníc. Na chvíľu sa stabilizovalo financovanie zdravotníctva. No kľúčový predpoklad - sľubovaná politická stabilita - sa niekde zatúlal.
Asi sa zhodnem s mnohými, že čarokrásnu vetu „Ambíciou vlády je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“ je lepšie do programového vyhlásenia vlády vôbec nedávať.
Politizácia a regulácia v zdravotníctve nás, žiaľ, budú gniaviť čím ďalej, tým viac.
Neuplynul ani rok a prišiel viac-menej očakávaný šok - spoznali sme nového ministra zdravotníctva. Rýchlosť zmeny bola aj na slovenské pomery nadštandardná, veď priemerná životnosť na ministerskom poste je „až“ 537 dní.
Mimochodom, čo myslíte, čo sa dá pre pacientov urobiť za dobu, ktorá dĺžkou pripomína skôr platenú stáž ako funkčné obdobie člena vlády?
Agendu nového ministra, ktorý začal zmierlivo, od nástupu naplno zamestnávajú militantní lekárski odborári. Zlá kombinácia. Zlá najmä pre slovenských pacientov.
Ostrovčeky pozitívnych informácií
Napriek všetkému sa v zdravotníctve objavili aj pozitívne správy. Súviseli s viacerými iniciatívami, ktoré priniesli samotní lekári, nemocnice, poisťovne, pacientske združenia. Všetci tí, o ktorých si často myslíme, že sú nesvojprávni a ničomu nerozumejú. Pritom potrebujú len to, aby sa im nehádzali polená pod nohy.
V budúcom roku všetci pocítime konsolidáciu. V zdravotníctve často frfleme, ale pravdou je, že tohto sektoru sa konsolidácia až tak nedotkne. A ak by sme realizovali aspoň kľúčové úspory najmä v liekovej politike alebo v elektronizácii zdravotníctva (ktorá ide od desiatich k piatim), dokázali by sme ju prežiť len s malou ujmou.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.