OZDRAVME.SK
Prague International Health Summit
Prague International Health Summit
OZDRAVME.SK

Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan: Budeme aj v roku 2025 kúriť bankovkami?

Redakcia ozdravme oslovila viacero mienkotvorných osobností slovenského zdravotníctva, aby ponúkli ich pohľad na dianie v slovenskom zdravotníctve v roku 2024. Píše generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan:  Budeme aj v roku 2025 kúriť bankovkami?

©Michal Smrťok, TREND

V prvom roku nového volebného obdobia sa dá rozbehnúť mnoho dobrých projektov. Ak nepočítam debatu o tom, či tu bola alebo nebola pandémia, spočiatku sa zdalo, že sa zopár pozitívnych vecí rozbehne. Ak však vezmem do úvahy potenciál rozvoja a zároveň prešľapovanie na mieste, rok 2024 je v slovenskom zdravotníctve ďalším premárneným.

V kazajke regulácií a politizácie

Začalo sa to sľubne. Konečne napríklad padlo politické rozhodnutie, kde bude stáť nová štátna nemocnica v Bratislave. Začalo sa upratovať v džungli poplatkov aj seriózne debatovať o financovaní a zadlžovaní štátnych nemocníc. Na chvíľu sa stabilizovalo financovanie zdravotníctva. No kľúčový predpoklad - sľubovaná politická stabilita - sa niekde zatúlal.

Asi sa zhodnem s mnohými, že čarokrásnu vetu „Ambíciou vlády je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“ je lepšie do programového vyhlásenia vlády vôbec nedávať.

Politizácia a regulácia v zdravotníctve nás, žiaľ, budú gniaviť čím ďalej, tým viac.

Neuplynul ani rok a prišiel viac-menej očakávaný šok - spoznali sme nového ministra zdravotníctva. Rýchlosť zmeny bola aj na slovenské pomery nadštandardná, veď priemerná životnosť na ministerskom poste je „až“  537 dní.

Mimochodom, čo myslíte, čo sa dá pre pacientov urobiť za dobu, ktorá dĺžkou pripomína skôr platenú stáž ako funkčné obdobie člena vlády?

Agendu nového ministra, ktorý začal zmierlivo, od nástupu naplno zamestnávajú militantní lekárski odborári. Zlá kombinácia. Zlá najmä pre slovenských pacientov.

Ostrovčeky pozitívnych informácií

Napriek všetkému sa v zdravotníctve objavili aj pozitívne správy. Súviseli s viacerými iniciatívami, ktoré priniesli samotní lekári, nemocnice, poisťovne, pacientske združenia. Všetci tí, o ktorých si často myslíme, že sú nesvojprávni a ničomu nerozumejú. Pritom potrebujú len to, aby sa im nehádzali polená pod nohy.

V budúcom roku všetci pocítime konsolidáciu. V zdravotníctve často frfleme, ale pravdou je, že tohto sektoru sa konsolidácia až tak nedotkne. A ak by sme realizovali aspoň kľúčové úspory najmä v liekovej politike alebo v elektronizácii zdravotníctva (ktorá ide od desiatich k piatim), dokázali by sme ju prežiť len s malou ujmou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. Tonda05.01.2025 (15:43)
    Kto tým štátnym nemocniciam dáva do vedenia trafikantov? HLAS vymenil polovicu riaditeľov. S výsledkom veľkej účasti na výpoveďovej akcií. Možno by pre začiatok stačilo dať tam manažéra, so zadaním ísť po efektivite. Takého, aby aj pán Visolajsky pochopil, že výpovede budú prijímané.
  2. Jozef Pribula25.01.2025 (13:18)
    V rozvinutom západnom zahraničí , ktoré si tak často berieme do úst a dávame za vzor, je vždy generálnym riaditeľom ekonóm, ktorý má prvého námestníka vždy medicínskeho riaditeľa - lekára. Vrcholové exekutívne manažmenty či už univerzitných, fakultných i krajských či okresných nemocníc sú menované na základe výberového konania akcionára/akcionárov za účasti predstaviteľov samosprávy (podľa veľkosti zdravotníckeho zariadenia (okres, kraj, u univerzitných a fakultných aj Ministerstva zdravotníctva či zástupcov vyšších územných celkov). Kandidáti sú vyberaní hlasovaním a samotný manažment každého zdravotníckeho zariadenia je VŽDY zaviazaný aj trestnoprávnou zodpovednosťou v otázke efektívneho hospodárenia. Väčšie investície (napr. nad 100 000 Euro sú predkladané na kvartálnej báze akcionárovi na schválenie, musia byť doplnené o investičný zámer a tzv. business plán (ktorý nemusí byť nutne založený na finančných benefitoch ale aj napr. celospoločenských - unikátna technológia pre zlepšenie diagnostiky v regióne, ktorá sekundárne tak či tak privedie väčšie množstvo pacientov na diagnostiku či ďalšie riešenie prípadných pozitívnych nálezov u pacientov v danom zdravotníckom zariadení). V každom prípade sa ale naše zdravotníctvo musí oslobodiť od nájazdových vydieračských praktík osôb, ktoré celý procesný život prežili v sterilnom prostredí inkubátora jednej (často štátnej) nemocnice, nerozumejú ani bazálnemu systému financovania a fungovania zdravotníckych zariadení a svoju existenciu založili na prvoplánovom obhajovaní vlastných skreslených názorov, vnášaním hysterických poloprávd a bludov a obviňovaní všetkých, ktorí sa do zdravotníctva snažia vniesť aspoň akú takú efektivitu a poukazujú na enormnú prezamestnanosť v štátnych nemocniciach v pomere k efektivite.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Tomáša Szalaya: Covidová amnestia: 35 tisíc mŕtvych je málo?

Komentár Tomáša Szalaya: Covidová amnestia: 35 tisíc mŕtvych je málo?

35 tisíc mŕtvych. Zomreli na covid, s covidom či kvôli covidu. Zomreli v dôsledku najhoršej pandémie posledných desaťročí.

Komentár Alexandry Bražinovej: Na osýpky nemáme účinnú liečbu. Najúčinnejšia je prevencia

Komentár Alexandry Bražinovej: Na osýpky nemáme účinnú liečbu. Najúčinnejšia je prevencia

Je veľkým nešťastím, keď sa k záležitostiam ovplyvňujúcim zdravie a životy ľudí majú možnosť vyjadrovať, či dokonca do nich zasahovať, ľudia, ktorí im nerozumejú, nemajú na to potrebné vzdelanie a odborné skúsenosti.

Komentár Jany Andelovej: Šaško „gde“?

Komentár Jany Andelovej: Šaško „gde“?

Nedocenený Albert Einstein slovenskej medicíny Peter Kotlár dostal priestor, o akom sa mu azda ani nesnívalo.