Legislatívna zmena, vďaka ktorej je možné vykonávať očkovanie v lekárňach, síce nadobudla účinnosť 1. januára 2024, avšak farmaceuti ešte stále čakajú na posledný krok.
Ide o schválenie nariadenia vlády, ktoré by umožnilo požiadať o akreditáciu certifikovaného vzdelávania. Bez neho farmaceut nemôže očkovať proti chrípke v lekárni.
Slovensko je na chvoste v rebríčku európskych krajín v zaočkovanosti dospelej populácie proti chrípke. Farmaceut je najdostupnejší zdravotnícky pracovník a lekáreň je najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie. Farmaceuti by tak mohli prispieť k lepšej dostupnosti očkovania proti chrípke.
„Lekárne majú vzhľadom na ich strategickú polohu a flexibilný pracovný čas jedinečnú pozíciu, aby vyhovovali potrebám zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory, na tlačovej besede venovanej podpore očkovania proti chrípke.
Pripomenula, že „možnosť dať sa očkovať priamo v prostredí lekárne je efektívnym nástrojom, pomocou ktorého sa dá zvýšiť miera zaočkovanosti proti chrípke medzi dospelou populáciou; napr. zdraví dospelí a ľudia v produktívnom veku, po pracovnom čase v lekárni, ktorá je blízko ich zamestnania alebo miesta bydliska“.
S viceprezidentkou lekárnickej komory Miroslavou Snopkovou sme sa rozprávali o situácii na Slovensku v súvislosti s možnosťou očkovania proti chrípke v lekárňach.
V rozhovore sa dočítate:
- ako začala diskusia o očkovaní proti chrípke v lekárňach
- v akej fáze príprav na očkovanie v lekárňach je Slovensko
- čo bolo hnacím motorom zavádzania očkovania v lekárňach v zahraničí
- prečo by sa mal očkovať proti chrípke zdravý a dospelý človek
- kto sa bude môcť očkovať proti chrípke v lekárňach na Slovensku
- akú rolu v očkovaní v lekárňach bude zohrávať lekár
- kto bude môcť očkovať v lekárni
- čo bude musieť farmaceut absolvovať, aby mohol očkovať proti chrípke
- majú ľudia a farmaceuti záujem o očkovanie v lekárňach
- aké sú očakávania od očkovania proti chrípke v lekárňach
- čo ukázala prax očkovania v lekárňach v zahraničí
Už niekoľko rokov sa u nás intenzívnejšie hovorí o možnosti očkovania proti chrípke v lekárni. Prečo lekárnici považujú očkovanie proti chrípke za dôležité?
Téma očkovanie proti chrípke sa začala diskutovať začiatkom roku 2019. Diskusia bola v rovine - ako pristupujeme k očkovaniu proti chrípke na Slovensku v porovnaní s kolegami z krajín Európskej únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru. Išlo aj o iniciatívu PGEU (Pharmaceutical Group of European Union; Zväz lekárnikov Európskej únie) a FIP (International Pharmaceutical Federation; Medzinárodná farmaceutická federácia), kde sa diskutovalo o tom, do akej miery môžu pomôcť farmaceuti zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva.
A jednou z tém bolo aj očkovanie. Vtedy sme prvýkrát o tom začali diskutovať aj na Slovensku, ale skôr v akademickej rovine. V roku 2020 v čase covidu bol iniciovaný Slovenskou epidemiologickou vakcinologickou spoločnosťou okrúhly stôl, ktorý sa týkal očkovania proti chrípke. Ako Slovenská lekárnická komora sme boli súčasťou okrúhleho stola, ale diskusia o očkovaní proti chrípke v lekárňach bola tiež v akademickej rovine.
Čo bolo impulzom, aby sa diskusia posunula?
Pozreli sme sa na zaočkovanosť na Slovensku. Boli sme pod 5 percentami už niekoľko rokov po sebe. A tak sme tam diskutovali, či by očkovanie v lekárňach mohlo pomôcť v zaočkovanosti proti chrípke. O téme sa začalo viac diskutovať. Aj v rámci komunity farmaceutov sme o tom diskutovali, že toto je téma, ktorej stojí za to venovať pozornosť. Tým, že sme boli stále na chvoste európskych krajín v zaočkovanosti proti chrípke, povedali sme si, že nie je čo stratiť. Zároveň to bolo obdobie, kedy viaceré krajiny zavádzali očkovanie proti chrípke.
Medzinárodná farmaceutická federácia publikovala v roku 2016 prieskum o očkovaní v lekárňach vo svete a zistila, že v 13-tich krajinách je možné vykonávať očkovanie farmaceutom. Prieskum zopakovali, v roku 2020 už bolo umožnené očkovať farmaceutmi v 26 lekárňach. To posmelilo aj Slovensko. Inšpirovali sme sa a začali diskutovať nielen na akademickej úrovni, ale na úrovni odborných spoločností, profesijných organizácií. A už v roku 2021 boli vytvorené expertná skupina a pracovná skupina, ktoré tému očkovania spracovali.
Na okrúhlom stole v máji 2024 ste spomínali, že Slovensko sa radí medzi krajiny ako Cyprus, Česko, Malta, Rumunsko a Slovinsko. Teda krajiny, kde sa neočkuje v lekárňach. Zmenilo sa odvtedy niečo v týchto krajinách?
Posledné spracované údaje boli z roku 2023. Doposiaľ tému očkovania v lekárňach posunuli v Slovinsku. Iné krajiny sa snažia o téme očkovania v lekárňach intenzívne diskutovať.
Môžeme sa označiť za krajinu, ktorá sa posunula. Ako?
Máme legislatívne umožnené očkovanie proti chrípke v lekárňach, ak budú splnené priestorové podmienky a personálne zabezpečenie. Hnacím motorom, aj v iných krajinách zavádzania očkovania, bola rozhodne pandémia Covid-19. Vtedy veľa krajín zavádzalo očkovanie proti covidu a využívali kapacity farmaceutov po preškolení. Viaceré krajiny kompetenciu vykonávať očkovanie ponechali v systémoch zdravotnej starostlivosti, farmaceuti tak po preškolení môžu vykonávať aj iné typy očkovaní.
Rôzni sa to krajina od krajiny. Sú krajiny, kde očkujú už niekoľko rokov, tam napríklad ponúkajú možnosť očkovania nielen proti chrípke, ale i rôzne cestovné očkovania. Dokonca sú krajiny, kde sa v lekárni očkujú adolescenti, deti, tehotné a dojčiace ženy. Ale to sú krajiny, kde majú očkovanie v lekárňach zavedené niekoľko desiatok rokov, ide o prirodzený vývoj.
Slovensko sa radí ku krajinám, ktoré začínajú z pohľadu typu očkovania tým najbezpečnejším očkovaním a to je očkovanie proti chrípke. Ťažko povedať nakoľko dokážeme zlepšiť zaočkovanosť našej populácie, lebo celkovo sme so zaočkovanosťou proti chrípke veľmi zle. Aj keby sme dokázali zlepšiť zaočkovanosť populácie o 100 percent, čo sa určite nestane, tak stále budeme na chvoste krajín Európy. Priblížiť sa k zaočkovanosti západných krajín, ako je Francúzsko, Portugalsko, Belgicko je pre Slovensko dlhodobý cieľ.
Napriek tomu to má zmysel. Každý ďalší zaočkovaný človek znamená, že nie je rizikom pre svoje okolie. Zároveň, prevenciou ochorenia dokážeme ušetriť náklady na liečbu následných komplikácií, prípadne hospitalizáciu.
A to pomerne často rezonujú názory - načo sa očkovať, keď som zdravý a dospelý.
My zdraví dospelí sme tí, ktorí sa stretávame so zraniteľnými skupinami obyvateľstva. To sú deti alebo starší dospelí vo veku 65+. Pokiaľ takýchto ľudí máme vo svojom okolí, v domácnosti, určite je dôležité, aby sme boli zodpovední a dali sa zaočkovať. Aj keď nám nič nie je. My by sme možno chrípku prekonali bez problémov, ale môžeme spôsobiť komplikácie práve týmto zraniteľným skupinám. Okrem toho aj zdravý dospelý môže mať ťažší priebeh ochorenia, len v tomto prípade je menšia pravdepodobnosť ako u zraniteľných skupín obyvateľstva.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.