Na začiatku vraj išlo o dodržiavanie memoranda, neskôr bola červená čiara transformácia nemocníc na akciové spoločnosti a teraz chce Lekárske odborové združenie (LOZ) diktovať ceny medzi poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Časť mediálnej scény leží LOZ pri nohách, keďže sa zjavne riadi heslom, kto ublíži Ficovi a tejto vláde, koná správnu a záslužnú vec. Je zrejme irelevantné, že LOZu nikdy nešlo o pacienta, ten je v celom memorande spomínaný len preto, aby sa nepovedalo.
Mohol byť štátny tajomník
Slovensko trpí kolektívnou stratou pamäte. Peter Visolajský mal jedinečnú príležitosť vziať veci do vlastných rúk a stať sa štátnym tajomníkom ministra Marek Krajčího, no túto ponuku odmietol, čím o sebe verejnosti povedal niekoľko vecí.
- Samotný fakt, že chcel Marek Krajčí Petra Visolajského za štátneho tajomníka, hovorí o oboch členov tímu salarabanda mnohé. Peter Visolajský mal možnosť pretaviť svoje myšlienky v praxi, no neurobil to, keďže je jednoduchšie vypaľovať a brať pacientov za rukojemníkov ako prebrať zodpovednosť za rezort. Tam sa však už nedá riadiť heslom fake it till you make it. Keď sa už nestal štátnym tajomníkom Visolajský, aspoň vybavil menšie finančné prilepšenie členovi vlastnej rodiny, ktorý bol na ministerstve zamestnaný. Tento rodinný príslušník bol priamo poradcom top vedenia ministerstva zdravotníctva.
- Funkciu Visolajskému ponúkol Marek Krajčí, ergo minister, ktorý bol pre slovenské zdravotníctvo obdobnou pohromou ako COVID-19.
V stanovách LOZ nie je výpalnícka činnosť
Lekárske odborové združenie je odborovou organizáciou, ktorá je v zákonníku práce definovaná nasledovne: „Odborová organizácia je občianske združenie podľa osobitného predpisu. Odborová organizácia je povinná písomne informovať zamestnávateľa o začatí svojho pôsobenia u zamestnávateľa a predložiť mu zoznam členov odborového orgánu“.
Tak ako každá odborová organizácia aj LOZ musí mať stanovy a bolo by vhodné, ak by sa nimi členovia LOZ reálne riadili. Stanovy LOZ totiž jasne definujú ich kompetencie a právomoci.
V stanovách Lekárskeho odborového združenia sú taxatívne uvedené nasledovné úlohy:
- navrhovanie a pripomienkovanie právnych predpisov SR,
- účasť na kolektívnom vyjednávaní na všetkých stupňoch,
- obhajoba záujmov členov všetkými zákonnými prostriedkami vrátane protestných akcií a štrajku,
- účasti v správnych a dozorných radách zdravotníckych zariadení,
- účasti v konkurzných komisiách pri obsadzovaní vedúcich funkcií v zdravotníckych zariadeniach,
- kontrola pracovných podmienok, mzdových podmienok a dodržiavania bezpečnosti práce v zdravotníckych zariadeniach,
- obhajoba členov v pracovnoprávnych sporoch voči zamestnávateľom,
- vyjednávanie so zdravotnými poisťovňami o ekonomických záujmoch svojich členov,
- spolupráca s profesijnými komorami a ďalšími organizáciami zdravotníkov, spolupráci pri riešení sociálnych problémov svojich členov,
- publikačnej činnosti,
- organizovaní vzdelávacích akcií,
- organizovaní kultúrnych, spoločenských a športových akcií, humanitárnych aktivitách.
Naopak, o tom, že by malo Lekárske odborové združenie vypaľovať štát ako svoju hlavnú a de facto jedinú úlohu, by ste v stanovách LOZ zmienku nenašli.
LOZ podpísalo s ministrom zdravotníctva memorandum, v ktorom sa štát zaviazal uhrádzať mzdy, na ktoré nemáme a navyše ich výška je určovaná kľúčom počtu rokov, počas ktorých si lekári pípajú kartičkou (aj to často nerobia) v robote bez toho, aby sa čo i len trošičku zohľadňovala kvalita lekára. To je, ako povedal Rudolf Zajac vo viacerých podcastoch, snom každého zamestnanca.
A tento poznáte?
Mimochodom, slávne memorandum má viac ako 10 000 slov. Avšak slovo pacient sa v ňom nachádza presne 11-krát. Avšak 10 z 11 zmienok o pacientovi je v súvislosti stanovenia normatívu maximálneho počtu pacientov pre lekára. Naopak, ako upozornil riaditeľ Borov Peter Lednický, slovo mzda je v memorande zmienené 96-krát.
LOZu vždy šlo a vždy pôjde o jediné a to o prachy, čo je v princípe v poriadku, keďže každý z nás by chcel zarábať čo najviac, za čo najmenší počet odvedenej práce alebo odpracovaných hodín. Zaiste by sme chceli, aby nám plat rástol podľa počtu rokov v práci a bez ohľadu na to, či počas pracovného času makáme alebo vypaľujeme štát a za rukojemníkov si berieme vlastných klientov, v tomto prípade samotných pacientov.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.