Po pandémii covidu-19 čelíme ďalšej pandémii a to duševných chorôb. Dáta zdravotných poisťovní to len potvrdzujú.
Svetový deň duševného zdravia je za nami, výzvy, spojené so zvládaním stresu a liečbou duševných porúch, pred nami.
Union zdravotná poisťovňa upozorňuje, že počet poistencov, ktorí musia vyhľadať pomoc psychológa či psychiatra, neúprosne narastá. Najčastejšie ide práve o poruchy podmienené stresom či afektívne poruchy ako úzkosti a depresie.
V starostlivosti a osvete o duševnom zdraví sa naša spoločnosť posúva vpred, rovnako však narastá aj potreba psychoterapeutických intervencií. Union zdravotná poisťovňa zosumarizovala dáta, ktoré poukazujú na viacero zaujímavých faktov.
„Duševnému zdraviu musíme venovať rovnakú pozornosť ako tomu fyzickému. V našich dátach vidíme, že potreba intervencie celkovo narastá a pomoc psychológa či psychiatra vyhľadáva so stúpajúcim vekom viac ľudí. V minulom roku išlo napríklad o viac než 8-tisíc ľudí vo veku 40 – 50 rokov,“ uvádza Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne.
Dodáva, že celkovo vyhľadalo v minulom roku pomoc psychológa a psychiatra viac než 44-tisíc ľudí. To predstavuje približne 6,7 % poistencov kmeňa, v roku 2022 išlo o 6, 4 % a v roku 2021 6 %. Nárast návštev u psychológa či psychiatra poisťovňa eviduje aj u detí a mladistvých vo veku 10 – 19 rokov, rastúci trend štatistík Union eviduje plošne aj v tomto roku. Za prvých sedem mesiacov navštívilo psychiatra či psychológa takmer 39-tisíc ľudí.
Štatistiky Unionu upozorňujú aj na to, že najčastejším dôvodom, prečo je potrebné vyhľadať terapeutickú pomoc, je práve stres.
„Kategória takzvaných Neurotických porúch, porúch podmienených stresom a somatoformných porúch bola diagnostikovaná v tomto roku už u viac než 13-tisíc ľudí. Je teda zrejmé, že vplyv stresu na náš organizmus nemožno podceňovať a dôležitosť psychohygieny a prevencie je stále vnímaná nedostatočne. Druhým najčastejším ochorením sú práve poruchy afektivity ako napríklad úzkosti či depresívne poruchy, ktorým stres samozrejme nepomáha,“ vysvetľuje lekárka Ingrid Dúbravová, riaditeľka revíznych a zdravotných činností.
Dopĺňa, že Union sa dlhodobo angažuje aj v osvete o duševných poruchách a do pozornosti dáva vzdelávacie materiály či podcasty Zdravá duša, ktoré môžu s povedomím pomáhať. „Aj keď vieme, že v dnešnej dobe čelíme nedostatku personálu v oblasti klinickej psychológie či psychiatrie, odporúčame našim poistencom, aby príznaky neignorovali a vyhľadali pomoc odborníkov.“
Union poistenci majú okrem vzdelávacích materiálov k dispozícii aj benefit vo forme zľavy na online psychologické služby prostredníctvom portálu Mojra.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.