Ide o osvetový projekt lekárnickej komory, ktorého súčasťou je možnosť rýchleho overenia rizika vzniku interakcií liekov.
Slovenská lekárnická komora vyzýva všetkých pacientov, aby sa pri užívaní liekov vždy radili so svojím farmaceutom a využívali webový portál interakcieliekov.sk na sledovanie a vyhodnotenie liekových interakcií.
Farmaceuti, ako aj pacienti, si tak dokážu rýchlo a jednoducho vyhodnotiť, či zadaná kombinácia liekov nie je riziková z hľadiska možného vzájomného pôsobenia, prípadne z hľadiska ovplyvnenia účinku lieku niektorými zložkami potravy.
„Náš projekt na sledovanie liekových interakcií je súčasťou spoločenskej zodpovednosti Slovenskej lekárnickej komory. Našou snahou je, aby pacienti užívali lieky správne, aby bola bezpečnosť pacienta na prvom mieste a aby sme zvyšovali povedomie o všetkých stránkach farmakoterapie,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Liekové interakcie
Nežiaduca interakcia je definovaná ako zmena očakávaných účinkov lieku spôsobená iným liekom, potravinou alebo jej zložkami, nápojom, koreninami, alebo výživovým doplnkom.
Liekové interakcie predstavujú dôsledky, ktoré vychádzajú zo vzájomného pôsobenia dvoch alebo viacerých liečiv. Pričom nie každá zaznamenaná lieková interakcia rezultuje do terapeutického problému. „Liekovou interakciou, ktorou sa treba zaoberať, je taká, kedy je vysoká pravdepodobnosť, že nastane klinická odpoveď na podanie kombinácie dvoch alebo viacerých liekov. Klinická odpoveď sa líši od očakávaných účinkov jednotlivých liekov pri samostatnom podaní,“ podotkol Sukeľ.
Dôležité je teda vnímať klinickú odpoveď na podanie kombinácie dvoch alebo viacerých liekov.
Najčastejšie liekové interakcie sú farmakokinetické. Ide o interakcie liekov na úrovni absorpcie lieku, jeho distribúcie v organizme, metabolizmu a vylučovania. Zároveň podľa slov Sukeľa najzávažnejšie dôsledky môžu mať interakcie, ktoré sa týkajú metabolizmu, pretože v takom prípade niektoré lieky môžu zvyšovať metabolizmus daných liekov, môžu znížiť ich účinok, alebo naopak môžu spomaľovať a dané liečivo sa môže následne kumulovať v organizme a spôsobovať vyšší výskyt nežiaducich účinkov.
Interakcie môžu byť farmaceutické, farmakokinetické a farmakodynamické. Farmaceutické interakcie sú vo fáze prípravy lieku, jeho skladovania alebo rekonštitúcie, napríklad pri príprave infúznych roztokov v nemocniciach. Môžu byť negatívne alebo pozitívne. V prípade negatívnych reakcií ide o inkompatibilitu alebo nestabilitu. Zároveň sa tieto interakcie využívajú aj na zlepšenie kvality, stability alebo biologickej dostupnosti lieku. Farmakokinetické interakcie sú na úrovni procesu - od užitia lieku, cez vstrebávanie až po jeho vylúčenie. Farmakodynamické interakcie súvisia priamo s účinnosťou konkrétneho lieku. Sú to interakcie, kedy zmena účinku lieku nastáva iným spôsobom ako zmenou niektorých parametrov, ktoré súvisia so vstrebávaním, metabolizmom alebo vylučovaním liečiva. Sukeľ vysvetlil, že v zásade ide o liečivo, ktoré je podané správne. Ako príklad uviedol situáciu, kedy traja lekári môžu podať správne liečivo na jednu diagnózu, môže sa považovať za farmakodynamickú, resp. triplicitu, ide o jeden účinok rôznych liekov. Účinok jedného lieku buď na rovnaký receptor, alebo pôsobením na rovnaký orgán, alebo iným nepriamym pôsobením ovplyvní účinok iného lieku a môže dôjsť k nežiaducim účinkom, ktoré môžu byť potenciálne zásadné, napríklad výrazné zníženie tlaku krvi, či krvácavé stavy. Zároveň sa farmakodynamické interakcie využívajú aj v terapii, napríklad pri podávaní kombinácii liekov na zníženie krvného tlaku. Zdroj: SLeK
|
Riziko liekových interakcií narastá s počtom užívaných liekov, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov užívajúcich viacero liekov súčasne.
„Ak pacient užíva 5 až 9 liekov je 50 % pravdepodobnosť, že u neho nastane interakcia. Ak užíva 20 a viac liekov, je isté, že u pacienta sa bude vyskytovať určite minimálne jedna interakcia,“ povedala Miroslava Snopková, viceprezidentka lekárnickej komory.
Podľa jej slov počet interakcií liekov koreluje s rastúcim počtom súčasne užívaných liekov.
Zároveň dodala, že nie každá interakcia je klinicky závažná. „Väčšina interakcií, ktoré sú popísané, sú miernej závažnosti,“ podotkla Snopková. To podľa nej znamená, že nepredstavujú pre pacienta riziko, ale mali by byť pod dohľadom.
Negatívom podľa nej je, že pacienti vo vyššom veku, teda zraniteľná skupina populácie 65+, ktorí dlhodobo užívajú 5 a viac liekov, majú štatisticky významne vyššie riziko klinicky závažných interakcií ako pacienti, ktorí užívajú menej ako 3 lieky.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.