„Strata VšZP je dôvod, prečo sa obmedzuje liečba a operácie. Riešime to stále dokola,“ povedala Jana Bittó Cigániková.
O tom, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nepredĺžila zmluvy vybraným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, sme informovali ešte 1. októbra.
Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž o tomto kroku rozhodla až v posledné hodiny tohtoročnej prepoisťovacej kampane.
Redakcia ozdravme má k dispozícii viaceré listy, ktorými nepredĺžila poskytovateľom zmluvy. V liste sa uvádza informácia o nepokračovaní v zmluvnom vzťahu v rámci segmentu jednodňovej zdravotnej starostlivosti.
S tým, že „v súlade so zmluvnými podmienkami aktuálne prebieha tzv. dohodovacie konanie, platnosť ktorého uplynie 30.9.2024. Po uplynutí dohodovacieho konania nebudú zmluvné strany dohodnuté na zákonom stanovených podstatných náležitostiach zmluvy, čím by zmluvný vzťah pre tento segment k 1.10.2024 zanikol“.
Čiže vo výsledku, VšZP od prvého októbra nemá zmluvný vzťah s niektorými poskytovateľmi jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Na druhej strane s niektorými poskytovateľmi zmluvný vzťah má, avšak zaviedla finančné limity.
Aktuálne sa ozývajú pacienti, ktorým títo poskytovatelia rušia termíny.
Včera (23. 10.) napríklad o tejto situácii informoval Denník N. „Posúvanie operácií v týchto dňoch zažívajú ľudia na celom Slovensku. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci šetrenia obmedzila jednodňové výkony v ambulanciách. Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie upozorňuje, že termín operácie sa preto posunie 5- až 7-tisíc pacientom,“ píše Denník N.
Dnes opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) reagovala, že iniciuje poslanecký prieskum vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Zároveň vyzvala nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby urýchlene riešil situáciu s odloženými operácii na klinikách jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Poslanci SaS premiéra Fica opätovne žiadajú, aby urobil zo zdravotníctva premiérsku tému.
„Píšu nám ľudia z celého Slovenska, dokonca nám píšu aj lekári z centier jednodňovej medicíny o tom, čo urobila Všeobecná zdravotná poisťovňa k 1. októbru. Na situáciu som s kolegyňou Bittó Cigánikovou upozorňoval už pred troma týždňami. Dnes to prebublalo aj do mienkotvorných médií,“ povedal poslanec SaS Tomáš Szalay.
Podľa jeho slov VšZP redukuje o 30 percent rozsah zmluvných vzťahov s klinikami jednodňovej medicíny. „Sú to kliniky, kde sa robia jednoduchšie operácie, na ktoré človek nemusí byť hospitalizovaný. Pre pacientov, poistencov VšZP, to znamená, že kto čakal na zdravotnú starostlivosť, bude čakať dlhšie,“ povedal.
Ďalšia možnosť je, že si zaplatia vyššie doplatky, prípadne celú starostlivosť na jednodňovke. Podľa Szalaya to zrejme bude viesť aj k vyššiemu počtu odvrátiteľných úmrtí. „VšZP sa zahráva so životmi občanov. Nemôžu nám zomierať ľudia, len preto, že zdravotníctvo je v chaose a rúti sa do apokalypsy“.
„Je perfídne, že si VšZP počkala na koniec prepoisťovacieho obdobia. Hneď v prvý deň, keď nebolo možné prepoistiť sa k 1. 1. 2025 začala poskytovateľom jednodňovej zdravotnej starostlivosti rozposielať listy, že majú krátené peniaze určené na liečbu ľudí. Držia pacientov ako rukojemníkov a potom im napíšu, prepáčte, traja z desiatich nedostanú plánovanú operáciu. Buď čakajte alebo si to zaplaťte,“ reagovala Jana Bittó Cigániková.
Zároveň od augusta VšZP nemá šéfa, kedy bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková odvolala predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa poisťovne Michala Ďuriša.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.