K možnosti absolvovať očkovanie proti chrípke v lekárňach sme blízko. Farmaceuti však stále čakajú na posledný krok.
Zásadná legislatívna zmena, vďaka ktorej je možné vykonávať očkovanie v lekárňach, síce nadobudla účinnosť 1. januára 2024, avšak farmaceuti ešte stále čakajú na posledný krok. Ide o schválenie nariadenia vlády, ktoré by im umožnilo zahájiť certifikované vzdelávanie v tejto oblasti.
Slovensko je na chvoste v rebríčku európskych krajín v zaočkovanosti dospelej populácie proti chrípke. Farmaceut je najdostupnejší zdravotnícky pracovník a lekáreň je najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie.
Očkovanie v lekárňach na dosah
Farmaceuti podporujú očkovanie ako základný preventívny krok proti sezónnemu ochoreniu, akým je chrípka.
„Sme o krok bližšie k tomu, aby farmaceuti mohli prispieť k lepšej dostupnosti očkovania a zlepšeniu zdravia verejnosti,“ reagoval prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Ako ďalej vysvetlil, „farmaceuti zatiaľ nemajú oficiálne kompetencie vykonávať očkovanie. Vzhľadom na to, že vzdelávanie farmaceutov v novom certifikačnom študijnom programe bude možné až po jeho akreditácii a novelizácii nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti“.
Verí však, že sa tak udeje v čo najskoršom možnom termíne, aby boli pripravení očkovať už v budúcej chrípkovej sezóne.
To, že je odborná príprava farmaceutov kľúčová pre úspešné zahájenie očkovania v lekárňach, potvrdil i prof. Ján Klimas, dekan Farmaceutickej fakulty UK. „Farmaceutická fakulta je pripravená, po akreditácii certifikačného študijného programu, zahájiť prípravu farmaceutov. Očakávame, že proces schválenia nariadenia vlády bude zahájený čo najskôr,“ dodal.
„Lekárne majú vzhľadom na ich strategickú polohu a flexibilný pracovný čas jedinečnú pozíciu, aby vyhovovali potrebám zdravotnej starostlivosti,“ Miroslava Snopková, viceprezidentka SLeK.
Pripomenula, že „možnosť dať sa očkovať priamo v prostredí lekárne je efektívnym nástrojom, pomocou ktorého sa dá zvýšiť miera zaočkovanosti proti chrípke medzi dospelou populáciou; napr. zdraví dospelí a ľudia v produktívnom veku, po pracovnom čase v lekárni, ktorá je blízko ich zamestnania alebo miesta bydliska“.
Snopková sa zmienila i o ich realizovanom prieskume, z výsledkov ktoré vyplýva, že „viac ako 83 % respondentov (n=1.148) vníma pozitívne zmenu zákona umožňujúcu vyškoleným lekárnikom očkovať proti chrípke. Sedem z desiatich oslovených by využilo možnosť dať sa zaočkovať proti chrípke v lekárni“.
„Systémy zdravotnej starostlivosti v krajinách, kde je očkovanie proti chrípke poskytované aj lekárnikmi, vedú k vyššej miere zaočkovanosti, v porovnaní so štandardnou zdravotnou starostlivosťou,“ zdôraznila Snopková.
Očkovanie proti chrípke znižuje zaťaženie systému
Predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti prof. Zuzana Krištúfková pripomenula, že zaočkovanosť proti chrípke je u nás dlhodobo nízka. I podľa nej môžu farmaceuti výrazne prispieť k ochrane pred týmto ochorením.
„Očkovanie pôsobí nielen priamo, tým že udržiava zaočkované osoby zdravé a pomáha znižovať šírenie vírusu chrípky, ale zlepšuje zdravie celej populácie aj nepriamo tým, že zabraňuje zhoršeniu vážnych chronických ochorení, ako sú cukrovka, choroby srdca, pľúc, obličiek a následným úmrtiam. Navyše očkovanie znižuje zaťaženie zdravotníkov, ktorých je nedostatok a prispieva k obmedzeniu antimikrobiálnej rezistencie,“ vysvetlila.
Lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay podotkol, že „očkovanie proti chrípke v lekárňach výrazne pomôže znížiť tlak na vyťažených všeobecných lekárov“.
Bratislavský samosprávny kraj dlhodobo podporuje preventívne aktivity zamerané na zlepšenie verejného zdravia, vrátane očkovania. Podporuje tak i iniciatívu farmaceutov.
„Pretože očkovanie mimo ambulancií, takzvané 'walk-in' očkovanie, má veľký význam. Na jeseň sú naše zdravotnícke kapacity vyťažené, a preto je dôležité, aby očkovanie bolo čo najdostupnejšie pre širokú verejnosť. Očkovanie v lekárňach môže pomôcť predísť mnohým odvrátiteľným úmrtiam a komplikáciám spojených s chrípkou,“ zdôraznil Szalay.
Lekárne majú podmienky na zabezpečenie očkovania – disponujú bezpečnými skladovacími priestormi, ktoré zabezpečujú dodržiavanie chladiaceho reťazca vakcín. Navyše by sa pre pacienta prístup k očkovaniu zjednodušil. Namiesto návštevy lekára na získanie predpisu, následného nákupu vakcíny v lekárni a návratu do ambulancie po aplikáciu vakcíny, môže byť všetko aj za pomoci e-receptu vybavené na jednom mieste – v lekárni.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.