Zväzu ambulantných poskytovateľov dochádza trpezlivosť. Vo svojej najnovšej tlačovej správe otvorene hovorí o tom, že pod vplyvom nedofinancovania ambulantného sektora môže dôjsť k ukončeniu zmluvných vzťahov.
Ako vo svojej tlačovej správe uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov, s veľkými obavami sleduje vývoj pri schvaľovaní konsolidačných opatrení.
„Sme naozaj rozčarovaní a znechutení z toho, ako sú v našom štáte nastavené priority. Narážame na skutočnosť posledných prezentovaných úprav v oblasti zníženia DPH na 5 % v prospech cestovného ruchu a gastra. Netvrdíme, že podpora cestovaného ruchu nie je dôležitá. No v kontexte našich opakovaných žiadostí o zníženie sadzby DPH pre ambulantný sektor, trvajúcich už niekoľko rokov, sme naozaj nepríjemne zaskočení, že udržateľnosť slovenských ambulancií nie je prioritou.“
Ambulantní poskytovatelia nie sú platcami DPH
„Pre vysvetlenie je potrebné uviesť, že sme asi jedinou podnikateľskou skupinou na Slovensku, ktorá nie je platcom DPH a zároveň má veľmi prísne regulované príjmy a teda zvýšené DPH na vstupe nevie uplatniť na výstupe, ani ho pretaviť do konečnej ceny služby. Nemáme žiadny legitímny nástroj, ktorým by sme sa vedeli brániť, či ošetriť naše rastúce vstupné náklady, sme absolútne odkázaní na zodpovedný prístup štátu k financovaniu sektora,“ uvádza sa v stanovisku ZAP.
Nespokojnosť ambulantného sektora pramení i z toho, že sa zrejme opätovne odloží implementácia katalógu výkonov. Aj pod vplyvom konsolidačných opatrení vlády a zníženia platového automatu pre lekárov z 9,7 na 3% sa ambulancie - nielen tie v ZAP - dostávajú do nevýhodnej pozície, keďže potenciálne navýšenie finančných prostriedkov alokovaných cez programovú vyhlášku bude zrejme omnoho nižšie, ako ambulantný sektor počítal.
Konsolidačný balíček sa síce dotkne aj lekárov, ktorí pracujú v nemocniciach, no v menšej miere, keďže sú lekári zamestnancami. Navyše viac ako dvetisíc lekárov má podpísané individuálne dodatky alebo kolektívne zmluvy, ktoré im zaručujú zvýšenie platov i bez platového automatu.
Zaplatíme viac z vlastného vrecka?
ZAP vo svojej tlačovej správe upozorňuje, „ak aj tentoraz naše námietky a žiadosti zostanú nevypočuté s ohľadom naplánované úspory v sektore zdravotníctva, ktoré sa najvýraznejšie dotknú práve ambulantného sektora, nebude už čo rozvíjať či reformovať. V takom prípade nám, žiaľ, nezostane nič iné, ako odmietnuť pokračovanie zmluvného vzťahu a prevziať zodpovednosť za financovanie a chod ambulancie v plnej miere. Týmto činom, však štát výrazne obmedzí, či dokonca znemožní prístup k zdravotnej starostlivosti pomerne veľkej skupine pacientov“.
ZAP sa vymedzil aj voči plánom vlády, ktorými sa zavádzajú nové dane alebo transakčné poplatky a žiada preto vládu, aby poriadne zvážila svoje priority a ponúkla ambulantnému sektoru také riešenie, ktoré zabezpečí udržateľnosť ambulancií pre pacientov.
„Zároveň zdôrazňujeme, že NESÚHLASÍME so zavádzaním akýchkoľvek nových daní, či zvyšovaním tých existujúcich, bez adekvátneho zohľadnenia potrieb ambulantného sektora v pripravovanom rozpočte,“ dodáva zväz.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.