Prepoisťovacia kampaň vrcholí. Zdravotná poisťovňa Dôvera priniesla pre svojich poistencov zaujímavú novinku.
Aktuálny stav slovenského zdravotníctva je možné popísať rôzne. Pacientov trápi dostupnosť zdravotnej starostlivosti, rezonuje nedostatok zdravotníckeho personálu, dostupnosť liečby, či nedostatok finančných prostriedkov, ktoré sú potrebné nielen na funkčný systém, ale i na oddlženie predovšetkým štátnych nemocníc.
Dopyt po zdravotnej starostlivosti rastie, populácia starne, v horizonte 15 rokov bude na Slovensku zhruba o 220-tisíc ľudí viac v dôchodkovom veku než v súčasnosti a zhruba o toľko a viac bude chýbať ekonomicky aktívnych.
Vzhľadom na uvedené vyvstávajú otázky o hľadaní alternatív pre dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Doplňujúcou formou zdravotnej starostlivosti možno považovať telemedicínu. I to je dôvod, prečo sa v zdravotnej poisťovni Dôvera rozhodli telemedicínske služby rozšíriť.
Prieskum: Viac ako tretina Slovákov nevie, čo je telemedicína
Telemedicína je jeden z nástrojov, ktorý situáciu s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti môže zlepšiť. V poisťovni si dali spraviť prieskum o tom, ako je vôbec telemedicína vnímana na Slovensku.
Viac ako tretina opýtaných nikdy nepočula o telemedicínskych službách, ako sú vyšetrenia a konzultácie s lekárom online, telefonicky, cez mobilnú aplikáciu či videohovor.
„Chýbajúce povedomie o telemedicínskych službách bráni lepšie využívať ich potenciál, ktorý je na Slovensku obrovský,“ povedal Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorý riadi úsek vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Využívanie telemedicínskych služieb je jednou z kľúčových oblastí ako zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti v súvislosti s nedostatkom zdravotníkov a nárastom dopytu po zdravotnej starostlivosti.
Na druhej strane viac ako 60 percent opýtaných dôveruje telemedicínskym službám. V prieskume tiež zisťovali, koľko ľudí má konkrétnu skúsenosť s telemedicínou za posledný rok. Je to len tretina.
A 62 percent opýtaných si myslí, že telemedicína môže čiastočne nahradiť osobný kontakt s lekárom a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Telemedicína ale nenahrádza lekára. I Faktor zdôraznil, že „telemedicína nevie nahradiť lekára, ale vie pomôcť lekárovi“.
Benefity, ktoré motivujú k využívaniu telemedicínskych služieb, sú úspora času, pohodlie domova a kratšie čakacie lehoty.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že až 90,5 percenta opýtaných očakáva plnú úhradu telemedicínskych služieb z verejného zdravotného poistenia.
Online konzultácia s lekárom
Elektronickému zdravotníctvu sa zdravotná poisťovňa Dôvera venuje dlhodobo. V roku 2014 priniesla elektronický recept (erecept), ktorý sa následne stal aj štátnym riešením.
Odvtedy prichádza s rôznymi službami, ktoré sú prepojené i s umelou inteligenciou. Prvé služby telefonických konzultácií so zdravotníkmi spustili v roku 2016. Skontaktovanie sa s lekárom na diaľku cez telefón, či pokračovanie so zdravotnými sestrami, edukátormi, ktorí pomáhajú s monitoringom pacientov napríklad po hospitalizácii a učia ich, ako lepšie žiť aj s chronickým ochorením.
Bežný mobilný telefón umožňuje urobiť dostatočne kvalitnú fotografiu na to, aby ju vedela predvyhodnotiť umelá inteligencia a pomocou nej kožný lekár vedel stanoviť diagnózu a navrhnúť liečbu na diaľku.
„Telemedicína má obrovský potenciál a my vidíme, že značná časť poistencov využíva rôzne služby, ktoré im zjednodušujú prístup k zdravotnej starostlivosti. Preto sme do portfólia telemedicínskych riešení od septembra zaradili ďalšie,“ oznámil Faktor.
Ide o spojenie s lekárom na diaľku prostredníctvom aplikácie MEDDI. „Aplikácia umožní poistencom Dôvery cez hovor alebo videohovor spojenie so všeobecným lekárom do 30 minút alebo spojenie s odborným lekárom do 48 hodín,“ uviedol Faktor.
„Dúfame, že tak prispejeme k skvalitneniu a zrýchleniu lekárskej starostlivosti pre pacientov, a zároveň odľahčíme lekárom na pohotovostiach, pretože časť pacientov vyriešime na diaľku,“ reagoval Jiří Pecina, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti MEDDI hub, a.s.
Aplikácia spĺňa požiadavky Národného centra zdravotníckych informácií
Následne zdôraznil, že od augusta 2023 je aplikácia certifikovaná Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). To znamená, že zapojený lekár má prehľad o všetkých dostupných informáciách o pacientovi.
Následne lekárska správa „odchádza do systému NCZI. Pacient ju dostanete zabezpečenou formou ako do aplikácie, kde ju má uloženú vo svojej dokumentácii, pričom rozhoduje, kto ju smie, resp. nesmie vidieť, tak zároveň správa pacientovi príde do emailu zabezpečenou formou s heslom, ktoré poznáte iba on,“ popísal Pecina.
Automaticky teda, ak všeobecný lekár pacienta spolupracuje s NCZI, vidí tieto informácie aj on. V prípade, ak nie je napojený na elektronické zdravotníctvo, lekársku správu mu môže dať pacient.
Využívanie služby
Aplikácia umožňuje konzultáciu so všeobecným lekárom. Ak ten posúdi, že je potrebný špecialista, odporučí pacienta k špecialistovi
Môžu nastať tri situácie, keď sa poistenec rozhodne využiť túto službu.
- Konzultácia prebehne telefonicky alebo videotelefonátom, ktorá je ukončená tým, že poistenec dostal odbornú radu, vie, ako vyriešiť svoj problém.
- Ak všeobecný lekár rozhodne, že je potrebná konzultácia so špecialistom, tak vtedy dochádza k presmerovaniu na kontakt so špecialistom, ktorý sa do 48 hodín ozve poistencovi.
- Poistenec sa môže dostať do situácie, keď všeobecný lekár, resp. špecialista usúdi, že je potrebná preskripcia. V tej chvíli aj títo lekári môžu predpísať liek, ktorý si poistenec môže následne vyzdvihnúť v lekárni.
Zapojení lekári
V projekte sú zapojené stovky lekárov z niekoľkých zdravotníckych zariadení. A v prípade potreby sú podľa Pecinu pripravení do projektu zapojiť i ďalších.
„Kapacitu máme veľkú. Prichádzame s technológiami a s ponukou spolupráce všetkým existujúcim zdravotníckym zariadeniam,“ podotkol Pecina.
Ďalej spomenul, že majorita absolventov lekárskych fakúlt na Slovensku sú ženy, viac ako 80 percent. S tým, že počas prvých 8 rokov, kedy dochádza k atestácii, jedna tretina z nich odchádza na materskú. „Telemedicína im umožňuje zostať relevantnými, zostať v kontakte s pacientom. Zapájame lekárov, ktorí by v ordináciách na Slovensku neboli. Vďaka telemedicíne im umožňujeme zostať v kontakte s lekárskou praxou,“ uviedol Pecina.
Zdôraznil tiež, že zapojení lekári sú atestovaní a preškolení.
Čo sa týka špecializácií, ide o nasledovné dostupné špecializácie:
- dermatológ
- endokrinológ
- gastroenterológ
- chirurg
- kardiológ
- interný lekár
- neurológ
- oftamológ
- ortopéd
- otorinolaryngológ
- pneumológ
- rádiológ
- urológ
Počet volaní nie je limitovaný, ale monitoruje sa zneužívanie
Priemerná dĺžka konzultácie je do 15 minút. „Do 30 minút sa lekár spojí s pacientom a dĺžka hovoru nie je obmedzovaná,“ povedal. Ako spomenul, najdlhší rozhovor mal lekár 1,5 hodiny.
Počet volaní nie je limitovaný, v spoločnosti však monitorujú zneužívanie a v momente, keď lekári označia, že sú verbálne, i inak obťažovaní alebo niekto službu zneužíva, tak bez možnosti odvolania dotyčného človeka navždy zablokujú.
Spoplatnená služba
Prvých 3 500 poistencov Dôvery môže využívať balíky služieb MEDDI elite alebo MEDDI family za cenu 4,90 eura mesačne, namiesto pôvodných 10,80 eura. Pričom v prípade balíka pre rodinu (MEDDI family) je služba k dispozícii pre rodiča plus dve deti. Dokonca deti nemusia byť poistené v Dôvere.
Ostatní poistenci budú môcť využiť tieto balíky za 8,90 eura mesačne.
S tým, že 4,90 eura je za prvú registráciu, keď poistenec zruší registráciu a zaregistruje sa opätovne, cena služby je 8,90 eura.
Táto cena je garantovaná pre poistencov Dôvery do konca augusta budúceho roku. Snahou je, aby služba bola hradená z verejného zdravotného poistenia.
Podľa Pecinu sme prví v celej Európe, kto má k dispozícii online špecialistov čiastočne hradených z prostriedkov na prevádzku zdravotnej poisťovne. Totiž cena je momentálne nastavená tak, že časť dopláca zdravotná poisťovňa zo svojej prevádzky a časť poistenec.
„Je predpoklad, že rovnako ako v Nemecku, v Rakúsku a v ďalších krajinách dôjde k hradeniu zo zdravotného poistenia. V prvom rade je potrebné štátu, poisťovniam a lekárom dokázať, že to funguje, až potom sa to stane plnou lekárskou službou a nebudete si to musieť platiť,“ uzavrel Pecina.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.