OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Továrne na zdravotníkov

Téma nedostatku zdravotníkov sa vo verejných diskusiách už pár rokov objavuje a v dôsledku starnúcej populácie si od nej pravdepodobne ešte dlho neoddýchneme.

Továrne na zdravotníkov

Foto: Unsplash License

Dôležitou súčasťou témy je príchod nových zdravotníkov do systému. V minulosti sme už písali o tom, ako sa niektoré krajiny snažia prilákať zahraničných zdravotníkov, v tomto texte sa bližšie pozrieme na schopnosť štátov vychovávať vlastný zdravotnícky personál.

V lekároch excelujeme...

Údaje, z ktorých vychádzame, pochádzajú od OECD a zameriavame sa na obdobie medzi rokmi 2000 a 2021 (najaktuálnejší rok, v ktorom má väčšina krajín dostupné dáta). Zaujímať nás bude nielen súčasný stav, ale aj vývoj naprieč týmto obdobím, a to ako u lekárov, tak aj u zdravotných sestier.

Graf 1: Počet absolventov lekárskych fakúlt na 100 000 obyvateľov v roku 2021

Poznámka: pre Dánsko, Grécko, Francúzsko a Kolumbiu boli najaktuálnejšie dostupné dáta z roku 2020; pre Island z roku 2019; pre Luxembursko boli nedostupné.
Zdroj: OECD

V roku 2021 patrilo Slovensko medzi krajiny, v ktorých lekársku fakultu ukončilo najviac študentov (vzhľadom na počet obyvateľov) spomedzi krajín OECD. S počtom 19,17 absolventa sa umiestnilo na 5. mieste z 37 skúmaných krajín, predbehlo ho len Lotyšsko (27,33), Írsko (26,03), Dánsko (22,02) a Litva (20,39). Naopak najmenej mladých lekárov vzdelávanie ukončilo v Japonsku (7,18), Izraeli (6,80) a Čile (2,54).

Slovensko tak v roku 2021 vyprodukovalo najviac nových lekárov vzhľadom na počet obyvateľov spomedzi krajín V4. Najviac sa nám priblížilo Česko (17,04), po ktorom nasledovalo Maďarsko (16,21) a Poľsko (13,42).

V prípade Slovenska je však potrebné mať na pamäti, že nezanedbateľná časť (viac ako tretina) absolventov slovenských lekárskych fakúlt (LF) pochádza zo zahraničia a po ukončení štúdia mnoho z nich odchádza späť do domovskej alebo inej krajiny. Ide o komplikovanú tému, do ktorej vstupuje vysoký dopyt po lekároch v slovenskom zdravotníctve na jednej strane a prestíž v rebríčkoch a dodatočné finančné prostriedky, ktoré zahraniční študenti LF prinášajú, na strane druhej.

Jej rozlúsknutie presahuje rámec tohto komentáru, vysoký podiel zahraničných študentov na slovenských LF však z istej časti vysvetľujú nedostatok lekárov v našom zdravotníctve napriek vysokému počtu absolventov.

Zaujímavá však je aj zmena v počte absolventov počas skúmaného obdobia. Úplne najvyšší nárast v počte absolventov na počet obyvateľov medzi rokmi 2000 a 2021 zaznamenalo Lotyšsko, ktoré dnes vychováva najviac medikov spomedzi skúmaných krajín. V roku 2000 pritom Lotyšsko malo len 3,59 absolventa medicíny na 100 000 obyvateľov, dnes je to teda o 23,74 absolventa viac, čo je nárast o 661 %.

Až pomerne ďaleko za Lotyšskom nájdeme Dánsko s navýšením o 13,72 absolventa a Litvu s navýšením o 13,50. Slovensko si v tomto indikátore však tiež nepočínalo zle – nárast o 8,37 absolventa (o 77,5 %) medzi rokmi 2000 a 2021 ho radí na 7. miesto spomedzi skúmaných krajín.

...a v sestrách prepadáme

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Laureátmi Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu sa stali Victor Ambros a Gary Ruvkun. A to za objav mikroRNA a jej úlohu v regulácii génov.

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Splnomocnenec vlády pre vyšetrenie pandémie, nie v rozvojovej republike, nie v Rusku, ani Venezuele alebo v Severnej Kórei, ale na Slovensku je istý ortopéd Peter Kotlár. Nuž a odborový predák Visolajský si odskočil do Kotlárovho sesterského média.

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Najväčšie vášne v rámci daňového balíčka (bridí sa mi volať ho „konsolidačný“) v zdravotníctve vyvolalo zníženie platového automatu.