Tento týždeň počas tlačovej konferencie ku konsolidácii verejných financií zaznelo neuveriteľné: Robert Fico a jeho vláda plánujú transformovať štátne nemocnice na akciové spoločnosti. Na tento krok reaguje zdravotný analytik Dušan Zachar (INEKO).
Keď majú vo verejnoprávnej televízii zaznievať aj názory o plochosti zemegule, keď sa evidentný agresor za našimi východnými hranicami vydáva za obeť a naopak, keď zlodeji kričia, chyťte zlodeja, tak v takejto mäteži významu slov už hádam ani neprekvapuje, že Robert Fico a jeho vláda môže deklarovať transformáciu štátnych univerzitných a fakultných nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.
Krok správnym smerom, ale...
Ale buďme presní. V čase, kedy toto konsolidačné opatrenie opatrne prezentoval minister financií („transformácia nemocníc s plnou manažérskou zodpovednosťou“) a oveľa oduševnejšie a priamejšie minister školstva („transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti“), tak premiér už v tlačovkovej miestnosti na Úrade vlády nebol.
Ktovie, ako by sa cítil, keďže roky bojoval aj proti tomuto opatreniu pôvodnej Zajacovej reformy. Je však viac ako evidentné, že priority súčasného Roberta Fica sú momentálne v úplne inej oblasti, ako je sektor zdravotníctva. To môže byť teraz výhodou, ale zároveň neskôr (keď sa zvrtne verejná mienka) prekážkou pri presadení transformácie štátnych nemocníc.
Transformácia veľkých štátnych nemocníc by bola dobrým krokom, ktorý by niesol v sebe potenciál väčšieho poriadku, transparentnosti a zodpovednosti. Ale samo o sebe by len zmena právnej formy nepomohla. Musí ísť ruka v ruke so zavádzaním ďalších tzv. tvrdých rozpočtových obmedzení (hard budget constraints).
Ak totiž príde k vytváraniu strát a dlhov, vtedy musia prísť negatívne konzekvencie, odstupňované od ministra zdravotníctva (vypočutie pred zdravotníckym parlamentným výborom, povinné odvolávanie v parlamente), vrcholového manažmentu nemocnice (zrážky z odmien, odvolanie), cez primárov (detto), až po radových zamestnancov (pomalšie zvyšovanie platov, žiadne kolektívne zmluvy nad rámec zákona až po zmrazenie či dokonca zníženie platov). A na úrovni celej nemocnice povinnosť ozdravného plánu až po nútenú správu. Treba vymyslieť robustný systém „dlhovej brzdy“ pre nemocnice.
Samozrejme, ultimátnym tvrdým rozpočtovým pravidlom v prípade trvalého zlého hospodárenia by bol konkurz a prípadný odpredaj častí nemocnice napr. súkromným investorom, avšak privatizácia na akciovky transformovaných nemocníc má byť zo zákona zakázaná.
Výsledok nie je istý
Napriek vládnej dohode a deklarácii na tlačovke si myslím, že cesta k štátnym nemocničným akciovkám nie je v žiadnom prípade istá, a ak sa k nej táto populistická vláda vôbec odhodlá, tak bude veľmi tŕnistá a môže očakávať obrovský protitlak rôznych záujmových skupín zvnútra sektoru, ktorý môže byť ešte viac potenciovaný plánovanými konsolidačnými opatreniami na obmedzovanie platov a racionalizáciu zdrojov v celom sektore zdravotníctva.
Pozn.: INEKO realizuje zdravotnícky projekt, ktorý podporujú zdravotné poisťovne Dôvera a Union a spoločnosť Msquare. Donori nevstupujú do výstupov inštitútu INEKO.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.