OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Mateja Mišíka: Nespraví to nič prevratné v systéme, ale je to prospešná zmena

Keď je niečo politický problém, zvyčajne sa siaha po najjednoduchšej možnej regulácii, ktorou je zákaz alebo príkaz.

Komentár Mateja Mišíka: Nespraví to nič prevratné v systéme, ale je to prospešná zmena

Foto: Unsplash License

Aby nedochádzalo zo strany zdravotných poisťovní k selektívnemu náboru alebo výberu poistencov a aby zdroje, ktoré majú zdravotné poisťovne k dispozícii, odzrkadľovali predpokladané riziko (teda náklady) poistencov, má Slovensko implementovaný dlhoročne kvalitne vykultivovaný prerozdeľovací mechanizmus (risk equalization mechanism). Moment, kde sa dá povedať, že čiastočne zlyháva sú marginalizované komunity.

O nekalom prepoisťovaní, zameranom obzvlášť na marginalizované komunity, sa už napísalo veľa (napr. blog ÚHP), politici tiež vyjadrili svoje názory a asi všetci vnímame, že to minimálne morálne nie je v poriadku. Dáta totiž jasne naznačovali, že toto časté prepoisťovanie sa deje prevažne v marginalizovaných komunitách.

Keď je niečo politický problém, zvyčajne sa siaha po najjednoduchšej možnej regulácii, ktorou je zákaz alebo príkaz. Tak tomu bolo aj v minulosti, a preto sa postupne v zákone 580/2004 hľadali ďalšie a ďalšie spôsoby, ako takéto prepoisťovanie administratívne zakázať.

Prečo sa to však vôbec dialo? Pretože to bolo ekonomicky atraktívne pre poisťovne, keďže prerozdeľovací mechanizmus predikoval osobám z takýchto komunít vyššie náklady, ako v skutočnosti generovali. Táto nesprávna motivácia sa dá oveľa rozumnejšie opraviť správnym nastavením incentív namiesto hľadania ďalších zákazov či administratívnych obštrukcií pri prepoisťovaní.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Slovenský ašpirant na ocenenie - rozdiely medzi Darwinovou a Nobelovou cenou

Laureátmi Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu sa stali Victor Ambros a Gary Ruvkun. A to za objav mikroRNA a jej úlohu v regulácii génov.

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Ad Kotlár: Čas mlčať a čas hovoriť

Splnomocnenec vlády pre vyšetrenie pandémie, nie v rozvojovej republike, nie v Rusku, ani Venezuele alebo v Severnej Kórei, ale na Slovensku je istý ortopéd Peter Kotlár. Nuž a odborový predák Visolajský si odskočil do Kotlárovho sesterského média.

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Transakčná daň bude stáť zdravotníctvo milióny

Najväčšie vášne v rámci daňového balíčka (bridí sa mi volať ho „konsolidačný“) v zdravotníctve vyvolalo zníženie platového automatu.