Mesto Martin redakcii na náš článok dodatočne zaslalo svoju reakciu. Avšak stanovisko mesta je v rozpore s realitou.
Dodatočne však prišla odpoveď od hovorcu mesta Martin Miroslava Hamara, ktorý v mestskom stanovisku uviedol: „Mesto Martin v snahe podporiť výstavbu Univerzitnej nemocnice svätého Martina - Nemocnice budúcnosti Martin, ktorá bola zákonom zadefinovaná ako strategická investícia a v snahe pomôcť splneniu termínu vyplývajúcemu z plánu obnovy, vydalo súhlas spoločnosti Adifex, a.s. na uloženie výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu pre stavbu (pozn. nejde o ornicu alebo nebezpečný odpad) pod podmienkou, že spoločnosť Adifex, a.s. dodrží všetky legislatívne podmienky a ustanovenia pre ukladanie vedľajšieho produktu dotknutej stavby“.
Ako vo svojom stanovisku dodal Hamar, „spoločnosť Adifex, a.s. o súhlas s dočasným uložením výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu oficiálne požiadala listom zo dňa 25.7.2024, ku ktorému priložila aj odborný posudok z analytickej kontroly. Následne im bol udelený predmetný súhlas na dočasné uloženie výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu, ktorý prikladáme v prílohe“.
Podľa slov hovorcu mesta Miroslava Hamara na základe súhlasu spoločnosť Adifex, a.s. zodpovedá za dodržanie všetkých predpisov na úseku životného prostredia, nakladania s odpadmi a súvisiacimi predpismi, aby pri uložení výkopovej zeminy došlo v čo najmenšej možnej miere k zásahom do životného prostredia, ochrane prírody a krajiny, ochrane a bezpečnosti osôb a majetku.
Spoločnosť Adifex, a.s. sa zároveň zaviazala znášať všetky náklady súvisiace s uložením výkopovej zeminy a preberá na seba zodpovednosť za všetky činnosti spojené s prevozom, umiestnením, uložením, úpravou ložiska a jeho zabezpečením.
Nekazme si príbeh pravdou?
Dňa 17.7.2024 požiadala spoločnosť Adifex mesto Martin o kúpu 70 ks panelov na parcele č. 7419/1 o výmere 360 199 m2. V kúpnej zmluve je okrem iného uvedené: „Kupujúci je povinný po vybratí betónových panelov vykonať také terénne úpravy, aby pozemok, na ktorom sa panely nachádzajú bolo možné bezpečne užívať“.
Takže po nadobudnutí účinnosti zmluvy zo dňa 19.7.2024 sa mali odstrániť panely a pozemok sa mal upraviť.
Následne však 25.7.2024 požiadala spoločnosť Adifex mesto Martin o súhlas s dočasným uložením výkopovej zeminy opäť na tej istej parcele, t.j. parcele číslo č. 7419/1 o výmere 360 199 m2.
To znamená, že najskôr z pozemku vybrali panely, vrátili ho do pôvodného stavu a potom opätovne požiadali mesto o jeho využívanie? Logika tohto kroku je nepochopiteľná. Najskôr niečo vrátime do stavu bezpečného užívania, aby sme to potom zničili?
Zároveň sú v súhlase uvedené aj iné parcely, konkrétne č. 7417/1 o výmere 11 512 m2, parcela č. 7417/5 o výmere 552 m2, parcela číslo 7417/6 o výmere 604 m2 a parcela číslo 7416 o výmere 51 676 m2.
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď výkopovej zeminy pri takej stavbe bude určite niekoľko tisíc ton. Zvláštne je to, že na časti parciel, na ktoré je vystavený súhlas s dočasným užívaním bola 1.8. 2024 vyhlásená už spomínaná Verejná obchodná súťaž. Konkrétne sa jedná o parcelu č. 7419/1, kde je predmetom súťaže 9000 m2 z celkovej výmery 360 199 m2, parcelu č. 7417/1, kde je predmetom súťaže 1250 m2 z celkovej výmery 11 512 m2 a parcelu č. 7416 o výmere 1250 m2 z celkovej výmery 51 676 m2.
Pri dnešnej kontrole zverejnenej súťaže, ktorá by mala oficiálne skončiť 31.8.2024, sme nenašli žiadne redakčné opravy, čo znamená, že mesto Martin, napriek tomu že vydalo 25.2.2024 súhlas s dočasným užívaním celých pozemkov na uvedených parcelách, časti týchto pozemkov ponúka následne do nájmu. Logiku tohto kroku opäť nevidno.
Odvoz a spracovanie výkopovej zeminy nie je triviálna a ani lacná záležitosť. Každá stavebná firma musí na túto položku myslieť pred začatím výstavby a zahrnie si ju do nákladov. Aj keď, ako uvádza stanovisko mesta, nejde priamo o odpad, ale o tzv. vedľajší produkt, jeho množstvo je obrovské a len dopravné náklady sa vyšplhajú na niekoľko tis. €.
A spĺňa vôbec také množstvo zeminy definíciu vedľajšieho produktu? Podľa Zákona o odpadoch je vedľajším produktom látka alebo hnuteľná vec, ktorá spĺňa nasledovné podmienky:
- je výsledkom výrobného procesu, ktorého primárnym cieľom nie je výroba tejto látky alebo veci
- jej ďalšie používanie je zabezpečené,
- môže sa použiť priamo bez ďalšieho spracovania iného ako bežný priemyselný postup,
- vzniká ako neoddeliteľná súčasť výrobného procesu,
- jej ďalšie použitie je v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi, ktoré ustanovujú požiadavky na výrobok, ochranu životného prostredia a ochranu zdravia ľudí z hľadiska jeho konkrétneho použitia, a nepovedie k celkovým nepriaznivým vplyvom na životné prostredie alebo zdravie ľudí,
- spĺňa osobitné kritériá, ak boli pre látku alebo vec ustanovené osobitným predpisom,
- na to, že látka alebo hnuteľná vec sa považuje za vedľajší produkt, a nie za odpad, bol udelený súhlas, ak sa vyžaduje podľa §97 ods.1 písm.o).
|
Výkopovú zeminu z výstavby UNsvM za „vedľajší produkt“ považovať v tejto chvíli nemôžeme, pretože nie je splnené min. písmeno b) a o ďalších by sa dalo diskutovať. Prečo? Práve kvôli súhlasu mesta Martin, ktoré uvádza že „v prípade záujmu mesta Martin sa spoločnost' Adifex, a.s. zaväzuje zabezpečit' odovzdanie výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu v zmysle vyhlášky MŽPSR c. 344/2022 Z.z. o stavebných odpadoch a odpadoch z demolácií bezodplatne do vlastníctva mesta Martin.
Za týmto účelom je spoločnosť Adifex, a.s. povinná zabezpečiť všetku potrebnú súčinnosť u pôvodcu výkopovej zeminy a zabezpečiť odovzdanie a prevzatie formou preberacieho protokolu, a to na vyzvanie mesta Martin bezodkladne. Mesto Martin je oprávnené požiadať o prevedenie výkopovej zeminy bezodplatne do svojho vlastníctva kedykoľvek odo dňa jej prvého uloženia, a to v stave a množstve, ktoré sa bude ku dňu požiadania o prevod výkopovej zeminy na uvedených pozemkoch nachádzať.“
Zabezpečenie ďalšieho používania musí byť jednoznačne podložené zmluvným vzťahom a nie vyjadrením „v prípade záujmu“. Čo ak mesto nebude mať záujem? A načo by mu bolo toľko ton výkopovej zeminy? Týmto bodom súhlasu sa len potvrdzujú vyjadrenia úradníkov mesta Martin, že mesto chce so zeminou ďalej obchodovať.
Náklady na vývoz hliny nie sú známe
Stále tiež nie je úplne jasné, s akými nákladmi na dopravu kalkuloval Adifex vo svojej cenovej ponuke a ak nevedel, kde bude výkopovú zeminu odvážať, ako dokázal výkop relevantne naceniť. Veď ponuky sa predkladali už v decembri 2023, kopať začal v júni 2023 a o dočasné uskladnenie výkopovej zeminy požiadal až 25.06.2023.
Metodická príručka k nakladaniu so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií Plánu obnovy a odolnosti okrem toho hovorí, že „stavebné odpady a odpady z demolácií je nutné prednostne materiálovo zhodnotiť a výstup z recyklácie realizovaný v mieste vzniku prednostne využiť pri svojej činnosti, ak to technické, ekonomické a organizačné podmienky dovoľujú“.
Podmienka výrazne nenarušiť hovorí o tom, že súčasťou tohto princípu je aj znižovanie uhlíkovej stopy napr. znížením prepravy. To, že výkopová zemina nie je uskladňovaná v blízkosti staveniska a je prevážaná cez celé mesto, ani nenasvedčuje tomu, žeby mal zhotoviteľ alebo investor záujem toto pravidlo dodržiavať.
Mesto Martin teda svojím stanoviskom len potvrdilo že pri výstavbe UNsvM sú realizované minimálne čudné a nelogické postupy, ktoré vyvolávajú ešte viac otázok ako doteraz.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.